Lietuvos radijo ir televizijos centro, kurio 100 proc. akcijų valdo Susisiekimo ministerija, generalinis direktorius Algirdas Vydmantas darbo metu dvasiškai ugdo pavaldinius ir bando jiems pažadinti įgimto dieviškumo suvokimą, kurį propaguoja dieviškos jėgos įsikūnijimas žemėje - Satja Sai Baba, rašo „Lietuvos žinios“.
Jei ne asmenybė, tai sudie...
Į „Lietuvos žinias“ (LŽ) kreipėsi kelios buvusios ir esamos Lietuvos radijo ir televizijos centro (LRTC) darbuotojos, jos teigė esančios nuolatos savotiškai šantažuojamos viršininko A.Vydmanto. Mat darbo metu direktorius mėgsta pavaldiniams dėstyti apie čakras, kurios turėtų atsiverti, kad darbo ir tarpusavio santykiai būtų darnesni. Panašaus pobūdžio pamokslavimais pasitinkami ir norintys įsidarbinti LRTC žmonės.
"Jeigu netapsite gražiomis asmenybėmis, teks atsisveikinti", - Rytų filosofijos ir religijos ypatumų nelabai išmanančioms, o ir nenorinčioms to daryti, pavaldinėms esą aiškindavo A.Vydmantas. Keletas darbuotojų neatlaikę spaudimo paprasčiausiai išėjo iš darbo. Vieša paslaptimi šiame centre jau senokai tapo tai, kad direktorius ir dar keletas LRTC darbuotojų propaguoja Satjos Sai Babos skelbiamas tiesas.
"Visi bijo Dievo..."
"Kategoriškai niekam nesiūliau ir neverčiau domėtis nei Satjos Sai Babos, nei jokiu kitu mokymu, - LŽ tvirtino A.Vydmantas. - Jeigu ir kalbuosi su darbuotojais, tai tik žmogiškųjų vertybių kontekste. Juk kiekvieno vadovo pareiga yra stiprios asmenybės ugdymas, gero darbuotojo parengimas."
Pasak LRTC direktoriaus, kelis kartus pabrėžusio "žmogiškąsias vertybes", tobulėdamas pats ir tobulindamas pavaldinius, jis nesiremia vien tik Satja Sai Baba ar kokiu kitu pranašu. "Neišskiriu Satjos Sai Babos. Turite suprasti, kai asmenybė praregi ir atsiveria, pamato, kad visos vertybės yra bendros, - savo koncepcijos pagrindus LŽ korespondentui ir skaitytojams dėstė A.Vydmantas. - Žinojau, kad man galėjo būti šie dalykai prikišami, jei būčiau suklydęs. Tačiau aš konkrečių vardų neminiu. Galima kalbėti remiantis Kristumi, Aristoteliu ar Platonu. Visur vienas ir tas pats."
"Visi kaip velnias kryžiaus bijo Dievo vardo", - įsijautęs tęsė A.Vydmantas. Paklaustas, ar savo "šviečiamąją veiklą" darbo vietoje suvokiąs kaip kovą su nelabuoju, generalinis direktorius tvirtai pareiškė: "Nekovoju, bet dirbu! Ir nebijau to pripažinti!" LRTC vadovo manymu, jo pavaldinių skundai tėra nepripažįstančiųjų Dievo vertybių, o tarnaujančiųjų "aukso veršiui", t. y. materialiniams dalykams, bandymai "ieškoti kabliukų".
Klausiamas, ar šios dieviškosios vertybės pavaldiniams nebrukamos per daug prikišamai, A.Vydmantas teigė, kad motyvacija geriau dirbti gali būti skatinama ne tik didesnių atlyginimų, bet ir kitokiomis formomis. "Gera aplinka, kai aplinkui nėra pykčio, yra stipri papildoma motyvacija darbe. Kai žmogus stipresnis, jis sparčiau kyla karjeros laiptais", - aiškino A.Vydmantas. Jis pabrėžė, kad jau ne vienas sustiprėjęs pavaldinys yra išėjęs dirbti į kitą įstaigą, ten gauna geresnį atlygį. O gal sėja gerumo ir meilės sėklas, kurias propaguoja Satja Sai Baba?
Kiekvienam atvejui - paaiškinimas
"Žinote, kiekvienam atvejui turiu paaiškinimą, - su švelnia ironija neišmanėliams iš LŽ aiškino A.Vydmantas. - Sakote, čakros. Aš nevartoju termino "čakros", aš sakau - "nerviniai centrai".
Toliau kalbėdamas apie žmones, kurių "nerviniai centrai" neatlaiko centre kuriamos "tobulos aplinkos", direktorius tvirtino, kad negali dirbti su tokiais asmenimis, kurie per gamybinius posėdžius bendrauja per daug emocingai. "Emocijas reikia valdyti, reikia gražiai bendrauti, o jei bendraujama emocingai, kenkiame vieni kitiems. Ir toliau bendradarbiauti negalime", - apie nerašytas LRTC vidaus darbo taisykles maloniai dėstė dvasinės ir emocinės harmonijos apsuptas A.Vydmantas.
Tik kažkodėl nesutiko fotografuotis, nors ir pripažino, kad jo vadovaujama įstaiga nėra koks nors įslaptintas objektas. Liko neaišku ir tai, kodėl oficialiame LRTC tinklalapyje nenurodyta nė viena darbuotojo pavardė? Tik pareigos.
Išplito po visą pasaulį
Satja Sai Baba (Sathya Sai Baba, tikras vardas Sathya Narayana Raju, gimė 1926 metų lapkričio 23 dieną Putaparčio kaime, Andra Pradešo valstijoje) yra populiarus, tačiau kontroversiškas Indijos guru. Savo judėjimą išpopuliarino darydamas tariamus stebuklus, kaip materializacija, bei skelbdamas visų religijų lygybę.
Satja Sai Baba visame pasaulyje turi daugybę šalininkų, tikinčių jo dieviška kilme, o ypač populiarus yra Indijoje. Kita vertus, tai labai kritikuojama asmenybė, kaltinama šarlatanizmu ir net pedofilija.
JAV vyriausybė išleido perspėjimus keliautojams "dėl vietinio žinomo religinio lyderio netinkamo seksualinio elgesio". Vyriausybės atstovai vėliau oficialiai patvirtino, kad juose turėtas omenyje Satja Sai Baba. Pats Satja Sai Baba teigia, kad jis yra Dievo avatara (inkarnacija).
2000 metais pasaulinė Satjos Sai Babos organizacija 137 pasaulio šalyse vienijo per 80 mln. žmonių. Indijoje buvo per 5000 Sai centrų, užsienyje - daugiau nei 2000. Svarbiausias šios organizacijos tikslas, kurį nurodė Satja Sai Baba, yra "pažadinti žmogui jo įgimto dieviškumo suvokimą".
Tikima, kad kiekvienas Sai organizacijos narys turėtų savo gyvenimo pavyzdžiu skleisti tiesą, teisingumą, ramybę, meilę ir neprievartą. Satja Sai Baba šalininkams yra dvasinis mokytojas, indų tradicijoje gerbiamas kaip avatara - dieviškos jėgos įsikūnijimas žemėje. (Satja - "Tiesa", Sai - "Dieviškoji motina", Baba - "Tėvas", - sanskr.). Tikima, jog Satja Sai Baba dirba siekdamas vienybės, skelbdamas, kad yra tik vienas pasaulis, viena rasė, viena žmonija. Teigiama, jog pasaulyje Satją Sai Babą garbina daugiau nei 300 mln. sekėjų.
Rimantas Varnauskas