"Lietuvos žinių" tyrimas netyčia atskleidė neįtikėtinas gijas, kurios driekiasi nuo Valstybinės mokesčių inspekcijos iki Generalinės prokuratūros, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos ir liūdnai pagarsėjusios Kauno holdingo kompanijos.
Kyla rimtų įtarimų, kad per naująją Valstybinės mokesčių inspekcijos vadovybę susiformavo naujas galingas korupcijos aštuonkojis, apkėtęs Lietuvą.
Antrus metus Valstybinę mokesčių inspekciją (VMI) siaubia keitimų viesulas: visus pagrindinius VMI vadovus, dešimtmečiais triūsusius finansų srityje, pakeitė mokesčių administravimo patirties neturintys, neseniai M.Romerio universitetą baigę jauni teisininkai. Nors teigiama, kad visi senieji kadrai iš darbo pasitraukė savo noru, LŽ išsiaiškino, kad nenorintiesiems išeiti buvo pagrasinta tarnybiniu patikrinimu, po kurio lauktų nuobaudos, atleidimas ar vadovų inspiruotas viešas skandalas.
Atsikratė profesionalų
2005 metų vasarą, praėjus vos porai mėnesių po Zigmanto Balčyčio paskyrimo finansų ministru, Valstybinėje mokesčių inspekcijoje (VMI) pradėjo pūsti atšiaurūs pasikeitimų vėjai.
Pirmoji juos pajuto tuometinė VMI viršininkė Violeta Latvienė, inspekcijai vadovavusi nuo 2002 metų. Išdirbusi ilgiausiai iš visų vadovų patyrusi ekonomistė, ketverius metus dirbusi finansų viceministre, nelaukdama, kol bus atleista, nutarė išeiti savo noru.
2005 metų liepos 28 dieną laikinai eiti viršininkės pareigas paskirta Birutė Černiuvienė, buvusi viršininkės pavaduotoja.
Veik visą gyvenimą finansų srityje dirbusi moteris, nuo 1997 metų buvusi VMI viršininko pavaduotoja, viršininko kėdėje išbuvo neilgai. 2005 metų spalio 4 dieną paskirtas naujas VMI viršininkas - 1974 metais gimęs Modestas Kaseliauskas. Policijos akademijoje teisės magistro kvalifikaciją įgijęs būsimasis VMI viršininkas buvo atrastas Šiauliuose. Iki 2003 metų jis vadovavo Šiaulių apskrities VMI teisininkų tarnybai, o pastaruosius dvejus metus buvo Šiaulių mokesčių inspekcijos viršininkas.
Naujasis vadovas su senaisiais pavaduotojais atsisveikino be skrupulų.
Pirmas "savo noru" tarnybą paliko Eidris Karevičius. VMI viršininkę pavadavusios B.Černiuvienės atžvilgiu buvo pradėtas tarnybinis patikrinimas dėl netinkamo kuruojamo struktūrinio padalinio darbo organizavimo. Prasidėjus patikrinimui B.Černiuvienė susirgo, o vėliau parašė pareiškimą ir iš VMI pasitraukė savo noru.
Apie tai, kaip buvo išguita B.Černiuvienė, VMI personalo skyriaus vedėjas Arvydas Ivaškevičius papasakojo kitam iš šios įstaigos išvytam darbuotojui kaip pavyzdį, kad neverta spyriotis, jei valdžia pageidauja laisvos darbo vietos. "Ne vieną tarnybinį buvom pradėję, tai, pavyzdžiui, B.Černiuvienė parašė prašymą ir išėjo. Ir baigėsi viskas", - aiškino A.Ivaškevičius.
Vienas po kito iki 2006 metų pabaigos iš inspekcijos pasitraukė viršininko pavaduotojas Daivis Zabulionis, Kontrolės departamento direktorė Edita Janušienė. Dauguma jų dabar eina atsakingas pareigas kitose valstybės institucijose.
Naujoji komanda
Pradėjęs formuoti naują pavaduotojų komandą M.Kaseliauskas ją išplėtė iki penkių. Pavaduotojais buvo priimami išimtinai M.Kaseliausko bendraamžiai, teisininko kvalifikaciją įgiję M.Romerio universitete, tačiau, išskyrus vieną, neturintys mokesčių administravimo patirties.
Pirmas į pavaduotojų komandą įsiliejo vyriausias iš pavaduotojų, 41 metų Saulius Trečekauskas, turintis 12 metų paprasto darbininko, bufetininko, barmeno ir net vairuotojo patirtį. Staigus šuolis S.Trečekausko darbinėje karjeroje įvyko 1996 metais, kai iš investicinės bendrovės KHK vairuotojo jis tapo UAB "Talpa" direktoriumi.
Investicinė bendrovė KHK iššifruojama kaip Kauno holdingo kompanija. Ši bendrovė kartu su dar aštuoniomis investicinėmis bendrovėmis 1992 metais sukūrė grėsmingąjį EBSW aštuonkojį, iš gausybės Lietuvos įmonių iščiulpusį gyvybės syvus. 1995 metais KHK iškelta bankroto byla, o jos vairuotojas staiga tapo UAB "Talpa" direktoriumi. S.Trečekausko VMI tinklalapyje skelbiama biografija kaip tik ir prasideda nuo 1996 metų ir darbo "Talpoje", tartum jis gėdytųsi savo ankstesnių darboviečių. Teisininko diplomą M.Romerio universitete S.Trečekauskas gavo jau būdamas 38 metų, gyvendamas Klaipėdoje, dirbdamas Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos teisės skyriaus viršininku.
Į VMI viršininko pavaduotojus S.Trečekauskas atėjo tiesiai iš tuometinio finansų ministro Z.Balčyčio patarėjo kėdės, neturėdamas nė kruopelytės patirties mokesčių administravimo srityje, tačiau jau spėjęs išgarsėti Lietuvoje ketinimais statyti 30 aukštų dangoraižį pajūrio žemės sklypelyje Melnragėje, pastangomis iš valstybės institucijų, pareigūnų ir politikų prisiteisti 40 mln. litų bei teismais su regioniniu parku, neleidžiančiu jam statyti namo saugomoje teritorijoje.
Antruoju VMI viršininko pavaduotoju tapo M.Kaseliausko bendrakursis Darius Alinskas. Jis, kaip ir M.Kaseliauskas, 1997 metais baigė Policijos akademiją (vėliau pervardytą M.Romerio universitetu), devynerius metus dirbo Šiauliuose prokuroru.
M.Kaseliauskui išvykus į Vilnių vadovauti VMI, po metų į sostinę persikėlė ir jo bičiulis D.Alinskas.
Trečias pavaduotojas Gediminas Vyšniauskis į VMI priimtas dirbti 2006 metų gruodžio 19 dieną, vos pusmečiui praėjus po to, kai M.Romerio universitete gavo teisės magistro diplomą. Ne kiekvienam jaunam teisininkui taip pasiseka - su šviežutėliu diplomu tiesiai į aukštas pareigas. G.Vyšniauskis iki VMI įvairiose įstaigose dirbo teisininku, o pastaruosius trejus metus - Susisiekimo ministerijoje vandens transporto departamento direktoriaus pavaduotoju.
Ketvirtas pavaduotojas Dainius Daugirda - taip pat M.Romerio universiteto absolventas, 1998 metais gavęs teisės magistro diplomą. VMI jis dirba nuo 1998 metų teisininku, o nuo 2006 metų - Vilniaus skyriaus vedėju. D.Daugirda vienintelis iš pavaduotojų turi darbo mokesčių inspekcijoje patirties.
Sunkiai paaiškinamų pokyčių įvyko ir Didžiųjų mokesčių mokėtojų, Mokesčių teisės ir Informacinių technologijų departamentuose, kur pavaduotojais paskirti nelabai patyrę darbuotojai.
Skundas dėl viršininko motinos
VMI paskelbus, kad kovos su įmonėmis, išmokančiomis atlyginimus vokeliuose, 2006 metų birželio 6 dieną VMI Korupcijos tyrimų skyrius gavo pranešimą apie Telšių rajone esančią pakelės kavinę "Premjera". Kavinės savininkė ir direktorė - M.Kaseliausko motina Stefanija Kaseliauskienė.
LŽ neaptiko pranešimų VMI interneto svetainėje ar spaudoje, kaip VMI viršininkui M.Kaseliauskui pavyko suderinti viešuosius ir privačius interesus gavus tokį skundą. Apie jį niekur neskelbta. Į LŽ užklausimą VMI atsakė, esą 2006 metų birželio 8 dieną patikrinimą atliko Klaipėdos VMI, kadangi pranešėjas paprašė, kad informacijos netikrintų Telšių VMI. Patikrinus VMI viršininko motinos įmonę neapskaitytų pinigų bei vokelių mokėjimo fakto nenustatyta.
Viršininkas neįtiko
Skundas dėl M.Kaseliausko motinos gautas tuo metu, kai Telšių mokesčių inspekcijai vadovavo Antanas Naujokas. 2007 metų birželį jis išmestas iš šių pareigų. Sprendimą atleisti iš darbo A.Naujoką VMI netgi paskelbė inspekcijos tinklalapyje, o tai nebūdinga šiai institucijai, neviešinančiai viduje vykstančių procesų bei skrupulingai dozuojančiai, kokia informacija gali būti skelbiama, o kokia - ne.
Tarp neskelbtinos informacijos atsidūrė ir viešai paskelbtas konkursas Telšių apskrities VMI viršininko, pavaduotojo ir dviejų specialistų pareigoms eiti. Nors įstatymai neįpareigoja, VMI, pranešusi apie darbuotojų paiešką Klaipėdoje ir kitose apskrityse, apie konkursą dėl darbo Telšiuose nutylėjo.
Gal neskelbta todėl, kad būsimas viršininkas buvo žinomas iš anksto?
Pasibaigus konkursui paaiškėjo, kad naujuoju viršininku tapo Algimantas Laucevičius, iki tol vadovavęs Telšių finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai. Ši net pusę metų tiria ir niekaip neištiria vokelių skandalo, į kurį įkliuvo generalinio prokuroro Algimanto Valantino sesuo.
Saviškiai
Ar ne todėl, kad norėta, jog Telšių mokesčių inspekcijai vadovautų sukalbamesnis žmogus, ir buvo atleistas dvejus metus inspekcijai vadovavęs buvęs policijos kriminalistas A.Naujokas, per 2006 metus pasiekęs įspūdingų rezultatų atskleidžiant nelegaliai mokamus atlyginimus? Tai A.Naujokas neuždraudė inspektoriams tikrinti UAB "Samanėlė", kurią globoja Telšiuose registruota, tačiau visoje Lietuvoje pelningų valstybinių užsakymų gaunanti Algirdo Brazausko žentą įdarbinusi UAB "Vėtrūna".
Patikrino ir apskaičiavo, kad bendrovė išmokėjo apie 1,2 mln. litų atlyginimų vokeliuose. Inspektoriai išvadas pateikė nepaisydami, kad "Samanėlės" direktorė Stasė Jokšienė - generalinio prokuroro sesuo.
O nepraėjus nė pusei metų po skandalingųjų patikrinimų atleistas Telšių inspekcijos viršininkas A.Naujokas.
Dėl "Samanėlės" nuo 2007 metų pradžios Telšių FNTT atlieka ikiteisminį tyrimą. LŽ tarnybos viršininką A.Laucevičių kalbino dar tuomet, kai jis nebuvo laimėjęs konkurso į Telšių mokesčių inspekciją.
"Tyrimas trunka ilgai, nes reikia apklausti daug žmonių, - paaiškino jau šuoliui į naują postą pasiruošęs FNTT vadovas. - Tarnybai tikrai nedaroma jokio spaudimo dėl tyrimo rezultatų."
Tik ar atviras buvo Telšių FNTT viršininkas? Kam jį spausti iš Vilniaus, jei žmona Nijolė Laucevičienė - "Samanėlės" partnerės UAB "Vėtrūna" vyriausioji finansininkė. Jei finansinių nusikaltimų gijos iš "Samanėlės" nuvestų į "Vėtrūną", ar viršininkas ryžtųsi pradėti tyrimą, kuriame figūruotų ir jo žmona?
O kokia linkme pradėti tyrimai pasuks paskyrus naująjį Telšių mokesčių inspekcijos viršininką ir jo pavaduotojus, galima tik spėlioti. Ar ryšis naujasis vadovas siųsti inspektorius tikrinti įtakingų globėjų turinčių įmonių?
Rūta Skatikaitė