Nežinomiems įsilaužėliams šeštadienio naktį įsilaužus į Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) svetainę ir ją subjaurojus, premjeras Gediminas Kirkilas teigia, jog valstybės institucijos yra pasirengusios atremti galimus įsilaužimus.
„Mūsų institucijos visą laiką tam pasiruošusios, veikia tam tikra apsaugos sistema. Kol kas negirdėjau pranešimų apie tai (įsilaužimus į valstybės institucijų serverius - )“, - BNS šeštadienį sakė G.Kirkilas.
Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Povilas Malakauskas BNS teigė nekomentuosiąs, ar yra požymių apie galimai prasidėjusias kibernetines atakas.
Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) kol kas neturi informacijos, kas praėjusią naktį galėjo įsilaužti į VTEK svetainę ir ją subjauroti.
„Dirbame, aiškinamės, tačiau pasakyti ar bent jau nuspėti, kas ir iš kokios šalies galėtų būti tie įsibrovėliai, kol kas tikrai negalime. Tikėtina, kad tokią informaciją turėsime tik pirmadienį“, - teigė RRT Tinklų ir informacijos saugumo skyriaus vyriausiasis specialistas Sigitas Jurkevičius.
Žiniasklaida skelbia, kad kompiuterių įsilaužėliai VTEK svetainėje buvo patalpinę buvusios Sovietų Sąjungos simbolius - pjautuvą ir kūjį bei įžeidžiantį tekstą su keiksmažodžiais.
RRT duomenimis, panašių virtualių išpuolių prieš kitų institucijų interneto svetaines pastarosiomis dienomis neužfiksuota.
Kai kurios valstybės institucijos savo iniciatyva ėmėsi papildomų saugumo priemonių tam, kad padidintų tinklapių saugumą.
Prieš kelias savaites Seimas priėmė įstatymų pataisas, draudžiančias sovietinių ir nacių simbolių naudojimą susirinkimuose. Šis Seimo sprendimas sulaukė griežto Rusijos atstovų pasmerkimo.
Premjero potvarkiu birželį sudaryta darbo grupė kibernetinio saugumo klausimams išnagrinėti ir parengti siūlymus dėl tokio saugumo stiprinimo.
Darbo grupės vadove paskirta Krašto apsaugos ministerijos Gynybos politikos ir planavimo departamento vadovė Giedrė Statkevičiūtė, į šią grupę savo atstovus yra delegavę RRT, Valstybės saugumo departamentas (VSD), Užsienio reikalų ministerija, Susisiekimo ministerija ir kiti.
Šių metų gegužę septynios NATO šalys - Vokietija, Slovakija, Latvija, Lietuva, Italija, Estija ir Ispanija - sutarė įkurti ir finansuoti apsaugos nuo kibernetinių atakų centrą Taline.
Tokio centro steigimą paskatino ir paspartino Estijos patirtos kibernetinės atakos praėjusiais metais, Estijos Vyriausybei nutarus iš Talino centro perkelti bronzinio kario skulptūrą į kitą vietą.
NATO atstovas spaudai sutarties pasirašymo metu sakė, kad kibernetinių atakų Estijoje metu buvo galima akivaizdžiai įsitikinti, kad jos gali paralyžiuoti visuomeninį gyvenimą ir kelti pavojų nacionaliniam saugumui.
Centras, kuriame bus atliekami tyrimai, ieškoma veiksmingų apsaugos nuo elektroninių užpuolimų būdų, teikiamos rekomendacijos vyriausybėms, pradės darbą rugpjūtį, jame dirbs apie 30 darbuotojų iš visų jį įsteigusių šalių. JAV į šį centrą taip pat planuoja atsiųsti savo stebėtoją.