• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šios kadencijos Klaipėdos miesto tarybos posėdžiai virto politine mėsmale su aukščiausią politikavimo lygį pasiekiančiais ginčais, kai per visą dieną sugebama priimti vos keletą darbotvarkėje numatytų klausimų, tad svarbių sprendimų priėmimo tenka laukti savaitėmis.

 

 

Klaipėdos miesto taryboje susiklostė tokia tvarka, kad nuolatinės opozicijos atakos baigia išvaryti iš proto ir politikus, ir administracijos darbuotojus

Klaipėdos savivaldybės administracijos atstovai į posėdžius eina tarsi į fronto liniją: valdininkai nuolat viešai įžeidinėjami, kritikuojami, kaltinami pamynus įstatymus ar net nemokėjimu taisyklingai rašyti.

REKLAMA
REKLAMA

Tarybos opozicijos atstovai teigia, kad tokia situacija susiklostė dėl neva itin nekompentetingos valdančiųjų komandos, nesugebėjimo organizuoti posėdžius, valdžios savų interesų "stūmimo". Tuo tarpu valdininkai įsitikinę, kad pagaliai į ratus kaišiojami specialiai, prieš artėjančius Seimo rinkimus siekiant užsiauginti kuo stipresnius "raumenis".

REKLAMA

A. Šulcas: "Ir vištidės vedėjas geriau parengtų klausimus"

R. Taraškevičius: "Ginčai baigiasi, kai išeina žurnalistai"

Keisti klausimai

Viena geriausių Klaipėdos politinio gyvenimo iliustracijų - praėjusį ketvirtadienį vykęs Tarybos posėdis. Nuo 9 valandos ryto iki ilgosios pertraukos, kuri skelbiama 12.20 val., politikai sugebėjo apsvarstyti ir priimti vos 4 klausimus. Iš viso darbotvarkėje buvo 50 klausimų, tačiau iki posėdžio pabaigos, 17 val., apsvarstyta tik 16, nors visi klausimai prieš tai dažniausiai būna išnagrinėti komitetuose. Tąkart politikai išsiskirstė, tad naujas mūšis laukia šiandien.

REKLAMA
REKLAMA

Kylančiuose politiniuose ginčuose gausu ne tik svarių argumentų, bet ir kuriozinių klausimų, tokių, kaip, pavyzdžiui, "kas yra aerobinis procesas", arba pastabų, kad "patvirtinus naują detalųjį planą ir Skulptūrų parke šalia paminklo kariams pastačius gyvenamąjį namą, per gimtadienius bus nepagarbiai šaudoma šampano kamščiais"...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Viena vertus, opozicija dirba savo darbą ir naudojasi Tarybos veiklos reglamento suteiktomis teisėmis klausti, pasisakyti, replikuoti, kalbėti frakcijos, komiteto vardu - teoriškai pagal reglamentą, svarstant vieną klausimą, Tarybos nariai prie mikrofono galėtų eiti arti 150 kartų.

REKLAMA

Kita vertus, per vis atkeliamus Tarybos posėdžius nuo darbo praktiškai atitraukiama visa Savivaldybės administracija.

Retas reiškinys

Tokia praktika, kai tarybos posėdžiai vyksta po kelias dienas, yra tikra retenybė Lietuvoje.

Šiaulių miesto tarybos sekretorius Vaclovas Vingras teigė, kad Saulės mieste visi klausimai apsvarstomi per vieną Tarybos posėdį. Ten Taryboje - taip pat 31 narys.

REKLAMA

"Tiesą pasakius, man gaila klaipėdiečių, jei pas jus tokia praktika susiformavo. Paprastai pas mus būna po vieną pasisakymą ir po kelis klausimus. Opozicija specialiai nevilkina procedūrų, tik stengiasi laimėti dėl klausimo. O klausimų būna iki 60. Būna ir protestų, demonstratyvių nebalsavimų, tačiau posėdis trunka vieną dieną. Pas jus akivaizdžiai opozicija piktnaudžiauja reglamentu, jo spragomis", - "Vakarų ekspresui" sakė V. Vingras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis pridūrė, kad situacija galėtų pasikeisti, jei posėdžiai būtų transliuojami internetu, kaip yra Šiauliuose.

Vilniaus miesto savivaldybės atstovai mūsų dienraščiui taip pat patvirtino, kad tokių atvejų, kai posėdis trunka kelias dienas, nėra pasitaikę.

Kauniečiai "Vakarų ekspresui" teigė, kad iki kelių dienų ištemptų posėdžių yra buvę pernai, tačiau jie ilgai trukdavo ne dėl vilkinimo, o dėl techninių dalykų, nes Tarybos nariai fiziškai nespėdavo apsvarstyti visų klausimų. Šiais metais visi posėdžiai baigėsi per vieną dieną.

REKLAMA

Valdžia nesikalba

Klaipėdos miesto tarybos opozicijos lyderis, liberalas Artūras Šulcas pirmiausiai piktinosi darbo organizavimu.

"Kas darosi! Dokumentai pateikiami su klaidomis, trūksta aiškinamųjų variantų, lydimųjų dokumentų. Po to mus rinkėjai ir baudžia, klausdami, už ką mes balsavome? Dar nėra taip buvę, kad taip nemokšiškai būtų paruošiami dokumentai. Politinis aparatas ir Savivaldybės administracijos komanda, palyginti su praėjusia kadencija, yra gerokai silpnesni", - "Vakarų ekspresui" sakė jis.

REKLAMA

Politikas svarstė, esą atmestinai dokumentai gali būti ruošiami dėl to, kad dažnai keičiasi valdininkai. "Kitas dalykas - komitete matai vieną, o Tarybos posėdyje - visai kitą informaciją", - guodėsi liberalas.

Kitas opozicijos atstovas, konservatorius Naglis Puteikis teigė, kad reikalai išsispręstų, jei būtų dažniau šaukiami Tarybos kolegijos posėdžiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Klaipėda yra vienintelis didmiestis, kur nėra kolegijos posėdžių. Giliai įsitikinęs, kad posėdžiai netruktų po kelias dienas, jei būtų šaukiama Tarybos kolegija. Viskas daroma po kilimu, paslapčia, nes taip patogiau. Nėra valdžios bendravimo nei su opozicija, nei su miestiečiais. Daugelį klausimų būtų galima išspręsti kolegijoje, komitetuose, nereikėtų to daryti per Tarybos posėdžius. Plaukiame laisvu stiliumi", - sakė jis.

REKLAMA

Įžvelgia destrukciją

Miesto meras Rimantas Taraškevičius sako, kad, vadovaudamasis Tarybos reglamentu, jis negali nesuteikti teisės pasisakyti.

"Labai daug jėgų ir laiko sugaištama Tarybos posėdžiuose. Dažnai ginčijamasi ne dėl tų klausimų, dėl kurių reikėtų diskutuoti. Klausimus svarstyti reikia komitetuose, o Taryboje juos priiminėti. Taip yra daugelyje savivaldybių: klausimas "praėjo" komitetuose, Taryboje pasisakoma "už", "prieš", ir balsuojama. O pas mus - vieni ginčai. Įvedama destrukcija, mūsų reglamentas pernelyg liberalus", - "Vakarų ekspresui" sakė uostamiesčio vadovas.

REKLAMA

Jo įsitikinimu, Tarybos kolegijos kompetencija nėra nagrinėti Tarybos klausimus.

"Konstruktyvių pasiūlymų nesulaukiame ir prieš posėdžius rengiamuose frakcijų pasitarimuose. Be to, labai mažai ginčų būna tuomet, kai posėdyje nedalyvauja žiniasklaidos atstovai. Kai kurie politikai arba bando parodyti, kad mes blogai dirbame, arba save pareklamuoti", - svarstė meras.

REKLAMA
REKLAMA

Tarybos sekretorius Vidmantas Plečkaitis įsitikinęs, kad batalijos vyksta dėl artėjančių Seimo rinkimų.

"Jie specialiai per frakcijų pasitarimą neatskleidžia pastabų, o jas paviešina per Tarybos posėdžius, kai stebi žiniasklaidos atstovai. Ir ginčijamasi apie viską, net ne į temą. Susidaro įspūdis, kad posėdžiai vilkinami dirbtinai. Tiesiog iškrenta viena darbo diena, valdininkai vėliau po darbo, per išeigines turi dirbti", - "Vakarų ekspresui" sakė jis.

"Bando išvesti iš proto"

Aloyzas KAŽDAILEVIČIUS, Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktorius

Klausimai vilkinami, vyksta priešrinkiminis politinis žaidimas. Tie patys keli asmenys dedasi visada viską išmanantys, dėl to gauna politinių balų. Jiems net nerūpi, ar bus priimtas klausimas, svarbu pasisakyti, diskutuoti. Tai - nereikalingas trukdymas, ne vis viena sprendimai priimami, tik po labai ilgo svarstymo. Ir dar pavėluotai. O klaidos - taip, sutinku, jų pasitaiko, tačiau gali prieš posėdį apie jas informuoti, o ne per svarstymą. Bet jiems taip patogiau. Išties opozicija bando iš proto išvesti administraciją.

"Svarbu tik parėkti"

Aldona ŠPUČIENĖ, Savivaldybės Finansų skyriaus vedėja

Daugeliu atvejų kritika nekonstruktyvi. Komitetuose - tas pats. Administracijos darbui tos politinės batalijos produktyvumo neprideda. Labai daug laiko sugaištame bandydami suvokti, ko jie iš mūsų nori, nes bandoma įvesti destrukcija. Esame techniniai darbuotojai, kurie ir išmanome tuos techninius klausimus teisiniu, ekonominiu ar kitu atžvilgiu, tačiau į politiką kištis negalime. Bet dabar matau, kad kai kuriems politikams svarbu tik pasiginčyti, dažnai net nerandant rimtų argumentų, ieškomi nebūti nusikalstami dalykai. Svarbu parėkti, o apie ką - nesvarbu. Tokie dalykai tarnautojus išbalansuoja, nes norima bet kaip išgauti sau palankų sprendimą. Tai atima labai daug nervų.

REKLAMA

"Jaučiama įtampa"

Alfonsas ŠIMKUS, Miesto ūkio departamento direktorius

Žinoma, tai, kas vyksta, - nenormalu. Esmė paliekama nuošalyje ir pradedama gilintis į visokiausias smulkmenas. Mūsų departamento darbuotojai - sutrikę, nebeįsivaizduoja, kaip atlikti savo funkcijas, kad nekritikuotų. O tai kai kurie opozicijos atstovai daro nuolat. Mums juk projektus, programas reikia įgyvendinti, įsisavinti pinigus, užtikrinti funkcijas. Aš kartais net nebesuprantu, dėl ko jie ginčijasi. Visa administracija jaučia įtampą.

"Nebegali planuoti laiko"

Kastytis MACIJAUSKAS, Urbanistinės plėtros departamento vadovas

Tai, kad Tarybos posėdžiai vyksta po kelias dienas, atsiliepia neigiamai darbui, nes "išmetama" visa diena. Nebegali planuoti laiko. Negalima taip elgtis, kaip dabar. Ginčijamasi ne dėl reikalo, o iš principo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų