Lopšelio-darželio „Voveraitė" kolektyvas laikėsi tvirtai ir nepakluso krizės taupymo vajuje žmones leisti nemokamų atostogų, dabar jaučiasi sulaukę atpildo - neteko 50 tūkstančių litų.
Ketvirtadienį vykęs Savivaldybės tarybos posėdis sukėlė dvejonių, kad politikai patys nežino, už ką balsuoja. Pasak Švietimo profesinės sąjungos susivienijimo pirmininkės Rasos Jasmontienės, visą mėnesį ne tik komitetai, ne tik Trišalė taryba, bet ir ugdymo įstaigų vadovai ir kolektyvai svarstė bei patvirtino vienus sprendimus, o Taryba balsavo visai už kitus. Profsąjungos lyderė klausia: ar tikrai Tarybos nariai - miesto politikos strategai žinojo, už ką balsuoja? Juk apgauti šiandien turėtų jaustis ne tik pedagogai, likę be Naujametinių algų, bet ir politikai, kuriems posėdžio metu pakišta katė maiše.
Pinigai „išgaravo"?
Pasibaigus ketvirtadienio Savivaldybės tarybos posėdžiui it musę kandusios liko lopšelio-darželio „Voveraitė" profsąjungos pirmininkė Sigyta Murzienė, Švietimo profesinės sąjungos susivienijimo pirmininkė Rasa Jasmontienė. Vakar žagtelėjo ir lopšelio-darželio „Žilvitis" kolektyvas, netekęs 10 tūkstančių litų, ir V. Kudirkos pagrindinės mokyklos administracija, sužinojusi, jog nesulauks daugiau nei 22 tūkstančių litų, bei lopšelio-darželio „Voveraitė" kolektyvas, į kurio sąskaitą neatkeliaus daugiau nei 50 tūkstančių litų. Nes į Savivaldybės biudžetą patekusių viršplaninių lėšų paskirstymas nebeatitinka to, kuris buvo svarstytas.
„Tas variantas, kuris buvo patvirtintas posėdžio metu, nebuvo aptarinėjamas nei komitetuose, nei Trišalėje taryboje", - vakar stebėjosi R. Jasmontienė.
Pasak jų, net iki praėjusio antradienio savo akimis mačiusios, kad lopšeliui-darželiui „Voveraitė" yra skirta truputį daugiau nei 75 tūkstančiai litų. Taip buvo kalbėta ir komitetuose. Taip buvo nuspręsta ir Trišalės tarybos posėdyje, kuriame dalyvavo ugdymo įstaigų atstovai. Lopšelio-darželio „Voveraitė" direktorė Antanina Ilčiukienė tikina, jog ir ugdymo įstaigų vadovų pasitarime, kuriame buvo skirstomi Švietimo prieinamumo ir kokybės užtikrinimo programai skirti pinigai, buvo kalbama apie 75 tūkstančius litų.
Tokia suma šiai vaikų ugdymo įstaigai būtina, nes, pasak direktorės, nėra iš ko susimokėti atlyginimų už lapkritį. Tam, kad metus baigtų sklandžiai, be jokių įsiskolinimų, turėtų šiais metais gauti 99 tūkstančius litų. Bet ir 75 tūkstančiai būtų didelė paspirtis: būtų sumokėtas atlyginimas už lapkritį ir avansas už gruodį. O atlyginimas už gruodį jau būtų mokamas jau iš 2011 metų biudžeto. „Taip mes planavome, nes toks buvo pinigų paskirstymas", - teigia direktorė. Dabar gautos sumos - 25 tūkstančių litų - pakaks tik išeitinėms pašalpoms. Darbuotojai, akivaizdu, liks be atlyginimo jau už lapkričio mėnesį.
Taip pat savo kolektyvo ateitį planavo ir V. Kudirkos pagrindinės mokyklos direktorius Jonas Varkulevičius. Pasak direktoriaus, prieš savaitę Šiaulių savivaldybės tinklalapyje paskelbtoje Tarybos posėdžio darbotvarkėje buvo parašyta ta suma, kuri ir buvo numatyta bei patvirtinta ugdymo įstaigų vadovų pasitarime, komitetuose - 22 tūkstančiai 400 litų. Jie buvo numatyti mokyklos ūkio dalies darbuotojų atlyginimams. Todėl neįtikėtina, kad Tarybos posėdžio metu eilutėje prie V. Kudirkos mokyklos liko - nulis... Pinigai, pasak direktoriaus, tarsi išgaravo...
Taryba balsavo aklai?
Apie šiuos viršplaninių lėšų paskirstymo viražus, Rasos Jasmontienės manymu, galėjo nežinoti ir politikai, tad Švietimo profesinės sąjungos susivienijimo pirmininkei ir kyla klausimas: ar žinojo politikai, už ką balsuoja?
Socialdemokratė, Švietimo, kultūros ir sporto komiteto narė Virginija Račienė patvirtina - nežinojo. „Šiandien aš dar klausiau vadovų, ar visi gauna pakankamai pinigų atlyginimams, ir nustebau - gauna ne visi. Kolektyvai apgauti. Juos „išdūrė" politikai", - sako politikė.
Paklausta, ar dažnai taip nutinka Tarybos posėdžių metu, politikė tvirtina, jog tikrai ne nuolat, tačiau pasitaiko. „Reikia Tarybos posėdyje būti budriam. Tačiau labai sunku išvengti klaidos, kai projekto priedas prieš pat Tarybos posėdį pakeičiamas", - teigia politikė.
Nustebę, pasak V. Račienės, ir kiti jos frakcijos nariai ir pirmadienį žada kreiptis į miesto merą, kad šis paaiškintų, kodėl politikai buvo apgauti.
Į Savivaldybės Finansų skyrių pirmadienį kreipsis ir V. Kudirkos pagrindinės mokyklos direktorius J. Varkulevičius, nes toks politikų elgesys mokyklos vadovui nesuprantamas. Labiausiai nukentėję lopšelio-darželio „Voveraitė" kolektyvo nariai, pasak profsąjungos lyderės S. Murzienės, ne tik aiškinsis, bet ir kovos už pinigus. „Jei jie nebus sugrąžinti, skelbsime streiką", - sako profsąjungos lyderė.
Įžiūri kerštą
Nukentėję švietimo įstaigų vadovai jaučia, dėl ko ta „bausmė". Abu kolektyvai nepakluso Savivaldybės raginimui krizės laikotarpiu išleisti žmones nemokamų atostogų, patys sprendė finansines problemas. Tai patvirtino ir vicemerė Alma Javtokienė. „Pelno skirstymuose girdėjau, kad tie lopšelių-darželių kolektyvai, kurie nevykdė krizės taupymo programos, neturėtų gauti ir pelno dalies", - teigia vicemerė. Tačiau paklausta, kodėl buvo paskirti pinigai, o paskui - nubraukti, vicemerė dėjosi nustebusi.
„Tikrai nežinojau - tokios praktikos niekada nebuvo. Pirmą kartą iš jūsų girdžiu. Kreipkitės į Finansų skyriaus vedėją, kuri parengė pranešimą Tarybos posėdžiui", - eilinį kartą „nežiniukę“ vaidina švietimą kuruojanti vicemerė A. Javtokienė.
Deja, Kazimiera Daujotienė penktadienį buvo seminare. Jai paskambinti taip pat nepavyko.
Švietimo Profesinės sąjungos susivienijimo pirmininkei kyla daugiau klausimų - kodėl trijų kolektyvų lėšos nukeliavo į sporto mokyklos „Atžalynas" grafą? „Kodėl pridedama lėšų įstaigoms, kurių jiems ir taip netrūko, kodėl leidžiama įstaigų vadovams išsimokėti 20 proc. atlyginimų priedus tokioje akivaizdoje, kai iš kitų pinigai atimami ir žmonės paliekami be atlyginimo. O tai reiškia - be Kalėdinių dovanų, be Naujametinės šventės, kuri ypač svarbi ne tik ikimokyklinių įstaigų ir mokyklų darbuotojams, bet ir jų šeimoms, kurios taip pat lieka nuskriaustos.
Zita KATKIENĖ