Dar penkios mokyklos pateko po Šiaulių valdininkų dalgiu. Po sėkmės Šiaulių miesto taryboje, kai pavyko uždaryti tris mokyklas, pasmerktųjų sąraše atidūrė dar penkios.
„Šiaulių naujienoms“ pavyko gauti šviežiai parengtą mokyklų uždarymo planą, kuris šoką sukėlė ne vienos švietimo įstaigos bendruomenei. Mieste neliks ne tik pradinių mokyklų, bet ir kai kurių gimnazijų, o kai kurios švietimo įstaigos gali būti ir privatizuotos.
Planas laikomas paslaptyje
Šiandien Šiaulių savivaldybėje ketinama pristatyti naują švietimo įstaigų pertvarkymo planą, kurį labiau tiktų pavadinti mokyklų uždarinėjimo planu. Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Viktoro Strups vadovaujama darbo grupė parengė kelių dešimčių puslapių apimties dokumentą, kuris žinomas tik siauram ratui žmonių. Jo turinio vakar nenorėjo atskleisti ir Švietimo skyriaus vedėjos pavaduotojas Romas Marcinkus. „Dar vieną dieną pakentėkite“, – kalbėjo R. Marcinkus, taip ir neįvardijęs planuojamų uždaryti mokyklų.
Nešnekus buvo ir darbo grupei vadovavęs Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Viktoras Strups. „Vieną kartą perskaičiau, dabar skaitau antrą kartą“, – atsakymų išvengė direktoriaus pavaduotojas.
Numato ir alternatyvas
Savivaldybės parengtame plane skelbiama, kad iki 2018-ųjų Šiauliuose neliks net septynių mokyklų. Dabar mieste veikia 39 mokyklos, o numatoma palikti tik 32 įstaigas. Šiaulių miesto taryba jau nusprendė likviduoti Dainų pradinę mokyklą – nuo šių metų rugsėjo ji bus prijungta prie Dainų progimnazijos.
Nuo ateinančių metų rugsėjo pirmosios Lieporių pradinė mokykla prijungiama prie Gegužių progimnazijos. Nuo 2015-ųjų abi mokyklas planuojama sukelti į vieną pastatą S. Dariaus ir S. Girėno g. 22. Pastatas Krymo g. 1 liks tuščias.
Gytarių progimnazija iki 2013-ųjų pabaigos paliekama kaip neoptimali švietimo įstaiga, kuriai planuojama skirti papildomą finansavimą. Tačiau numatyta ir alternatyva – jeigu mokinių sumažės iki 200, mokykla gali būti uždaryta.
Nusitaikyta į Centro pradinę
Šiaulių valdininkai vis dar neatsisako planų uždaryti Centro pradinę mokyklą. Nuo ateinančių metų rugsėjo 1-osios pradinę mokyklą planuojama prijungti prie Jovaro progimnazijos. Vienas iš argumentų, kodėl planuojama uždaryti Centro pradinę mokyklą, yra pastatas – esą per mažas ir nerenovuotas. Tačiau Savivaldybės parengtame plane numatoma ir po reorganizacijos vaikus palikti pradinės mokyklos pastate, esančiame A. Mickevičiaus gatvėje. O pastatą – renovuoti.
Jau nuspręsta, kad nuo šių metų rudens Aukštabalio pradinė mokykla bus prijungta prie „Rasos“ progimnazijos.
Užkliuvo ir Ragainės mokykla
Uždaromos Dubijos mokyklos likimas laukia ir Ragainės progimnazijos. Nuo 2013-ųjų Ragainės progimnaziją suplanuota išskaidyti arba prijungti prie „Rasos“ progimnazijos.
„Saulės“ pradinę mokyklą nuo ateinančių metų rugsėjo pirmosios planuojama prijungti prie „Romuvos“ progimnazijos. Porą metų mokykla veiktų dviejuose pastatuose – Dainų g. 13 ir 15. O nuo 2015-ųjų liktų tik vienas pastatas – Dainų g. 13.
Konfesine planuojančiai tapti „Sandoros“ progimnazijai planuojama suteikti papildomas patalpas kitoje mokykloje. Dabar progimnazija veikia buvusio lopšelio-darželio patalpose.
Kelios alternatyvos
Vinco Kudirkos ir Medelyno pagrindinės mokyklos nuo šių metų rugsėjo pertvarkomos į progimnazijas. Neapsispręsta, ką daryti su Zoknių pagrindine mokykla. Viena galimybė – pertvarkyti į progimnaziją, kita – išskaidyti, jeigu mokinių sumažės iki 200. Tiesa, mokyklos nebus galima taip lengvai uždaryti. Į mokyklos pastatą investuotos ES lėšos, todėl mokyklos negalima uždaryti artimiausius penkerius metus.
Dvi alternatyvos numatomos ir Tėvo Benedikto Andruškos mokyklai, globojamai jėzuitų. Vienintelė galimybė išlikti mokyklai – persitvarkyti į katalikišką bendruomenės mokyklą. Priešingu atveju planuojama mokyklą prijungti prie kurios nors iš mieste veikiančių progimnazijų.
Liūdnos mišios ir neįgaliesiems vaikams. Nuo 2013-ųjų planuojama nebekomplektuoti pradinių klasių Petro Avižonio regos centre. Kur mokysis neprimatantys arba neregintys vaikai, neskelbiama.
Sutrikusios klausos vaikų ugdymo centras, „Ringuvos“ specialioji mokykla, Specialiojo ugdymo centras, Logopedinė mokykla ir Sanatorinė mokykla turėtų tapti regioninėmis mokyklomis. Tam jau rengiami ir specialūs dokumentai.
Norima iškelti mokyklą
„Santarvės“ vidurinei mokyklai, kurioje mokosi rusakalbiai vaikai, numatoma gimnazijos ateitis. Gimnazija ši mokykla turėtų tapti nuo 2014-ųjų rugsėjo 1-osios. Tačiau prieš tai mokyklą ketinama iškraustyti. Jau 2013-aisiais mokyklą ketinama iškelti į kitą pastatą. Į kokios mokyklos pastatą bus perkeliami vaikai ir pedagogai, neatskleidžiama.
Dabar „Santarvės“ vidurinė mokykla veikia pačiame miesto centre esančiame pastate, kuris jau seniai vilioja verslininkus.
Regiono sporto gimnazijos statusas numatytas Vijolių vidurinei mokyklai, kurią dar visai neseniai planuota uždaryti. Numatoma papildomai finansuoti perspektyvių sportininkų išlaikymą, o dabartiniame Vaikų globos namų pastate planuojama įrengti bendrabutį. Tiesa, apie sportininkus ugdančią regioninę mokyklą šnekama jau dešimtmetį, tačiau realių žingsnių nežengta. Juoba, kad Savivaldybės parengtame plane neatsisakoma ir alternatyvos – mokyklą išskaidyti. Ir tai gali būti padaryta jau ateinančiais metais.
Suaugusiųjų vidurinė mokykla turėtų plėstis. Dar šiemet planuojama atidaryti skyrių Šiaulių tardymo izoliatoriuje.
Slypi interesai?
Svarstoma, ar po mokyklų optimizavimo planu neslypi Šiaulių miesto tarybos nario, švietimo ir mokslo ministro pavaduotojo Vaido Bacio interesai. Prieš tapdamas viceministru, V. Bacys vadovavo Didždvario gimnazijai ir valdė privačią mokyklą „Šėltinio mokymo centras“. Politikas jau anksčiau yra atskleidęs, kad pasibaigus karjerai ministerijoje, ketina grįžti į švietimo sistemą. Šiuo metu „Šėltinio mokymo centrą“ V. Bacys yra perleidęs kitiems asmenims, o pastatas atiduotas valdyti tėvo įmonei. Neslepiama, kad įstaigos veiklą planuojama atnaujinti.
Šiaulių miesto tarybai svarstant mokyklų uždarymo klausimą, V. Bacys iš posėdžių salės išėjo nieko nepasakęs. Oficialiai paaiškinta, jog taip jis pasielgęs vengiant viešųjų ir privačių interesų konflikto. Tai dar labiau pakurstė svarstymus, kokių interesų gali turėti V. Bacys. Beje – mokyklų uždarymo planą rengusiai darbo grupei vadovauja jo partijos kolega – liberalų sąjūdžio atstovas V. Strups.
Rengiamasi privatizavimui?
Švietimo ir mokslo ministerija jau žengė žingsnį, kuris palengvintų privačių lopšelių–darželių steigimą – sušvelninti reikalavimai ikimokyklinėms įstaigoms. Mokyklų pertvarkos plane atsirado ir įrašas, kad Savivaldybei priklausančios švietimo įstaigos gali tapti privačiomis. „Mokyklos tėvų (globėjų, rūpintojų) bendruomenė gali inicijuoti Savivaldybės mokyklos pertvarkymą į nevalstybinę mokyklą, jeigu mokyklos savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija sutinka“, – skamba teiginys dokumente.
Beje, dar vienas keistas sutapimas iš netolimos praeities. „Šėltinio mokymo centras“ įkurtas po to, kai įsteigta Didždvario gimnazija ir neliko pradinukų. Dalis pradinukų perėjo į privačią įstaigą, joje dirbti ėmė ir gimnazijos pedagogai.
Sukėlė sumaištį
Savivaldybėje parengtas mokyklų reorganizvimo planas sukėlė nemažą sumaištį mieste. Ypač jautriai sureagavo mokyklos, kurias norima uždaryti. Nors planą dar turi patvirtinti Šiaulių miesto taryba, tačiau nutekėjusi informacija privertė suklusti tėvus, besirenkančius, kur leisti savo atžalas. Kalbinti mokyklų vadovai neatmeta galimybės, kad sumaištimi gali būti suinteresuoti konkurentai iš kitų mokyklų.
Kilus triukšmui, šviežiai parengtą planą jau skubama taisyti. Pavyzdžiui, šią savaitę iš uždaromų mokyklų sąrašo išbraukta Ragainės progimnazija. Taip pat lengvai, kaip ir priskirta uždaromoms mokykloms. Šiandien Šiaulių savivaldybėje skubiai šaukiama spaudos konferencija, kurioje ketinama pristatyti mokyklų reorganizavimo planą.
Mykolas DEIKUS