Šitaip tvirtino Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) prezidentė Rūta Vainienė, iš dienraščio „Respublika“ žurnalisto sužinojusi, jog Vyriausybė delsia patvirtinti priemonių planą spaudai paremti vien dėl to, kad esą Europos Sąjunga (ES) tuomet vers skirti paramą ir kitoms verslo sritims.
Nuo žaibiškų valdžios sprendimų kelti mokesčius kitos verslo šakos nukentėjo viengubai ar dvigubai, o žiniasklaidai, tarp jų ir spaudai, buvo suduotas keliagubas smūgis. Visų pirma Seimas panaikino lengvatinį 5 proc. pridėtinės vertės mokestį (PVM) atskirai leidybai ir platinimui ir pakėlė juos iki 19 proc. Vėliau dar 17 proc. buvo padidintas ir žurnalistų honorarams taikomas mokesčių atskaitymas, kuris, valdžios vyrų teigimu, nuo šiol plunksnos broliams suteiks daugiau socialinio saugumo. Žiniasklaidos atstovams reiškiant nepasitenkinimą tokiu jų interesų „gynimu“, valdžia staiga pasiryžo paremti nuo mokesčių naštos nukraujavusią spaudą.
Neklausys Europos – negaus pinigų?
Bene pirmasis apie galimą spaudos rėmimą prabilo kultūros ministras Remigijus Vilkaitis. Pasirodo, šiuo metu dar yra laisvi 1,2 milijono litų Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fonde esančių pinigų, kuriais neabejotinai bus papenėta spauda. Jai, anot R.Vilkaičio, dar galėtų būti skirti dar ir 200 tūkst. eurų (beveik 700 tūkst. litų), tačiau, girdi, su rėmimo programa nesutinka Europos Komisija (EK).
„Šiandieninėje situacijoje tai yra dideli pinigai. Juos galime skirti ir patiems leidėjams, ir jų leidžiamos produkcijos platintojams paremti.
Šiaip aš būčiau už tai, kad pinigai atsidurtų leidėjų rankose, o paskui jau šie spręstų, kur lėšas dėti. Man geriausia būtų, jei pinigus kaip algą ar honorarus sumokėtų nuo sunkmečio kenčiantiems kūrėjams“, - rūpinosi iš honorarų gyvenančių žmonių gerove R. Vilkaitis.
Bėda ta, anot kultūros ministro, kad „Vyriausybė turi paisyti EK įspėjimų dėl šiuo metu Lietuvos žiniasklaidos rėmime galiojančios diskriminacinės padėties“.
„Respublikai“ pasiteiravus, kas tai per padėtis, R. Vilkaitis aiškino, kad skyrus paramą vien tik spaudai esą būtų pažeistas konkurencijos principas. O šis, kaip galime spręsti iš kultūros ministro žodžių, Senojoje Europoje yra šventas. „Esame Europos Komisijos dėl to įspėti. Sankcijos tokios, kad negauname tų 200 tūkst. eurų“, - atskleidė galimo rėmimo užlaikymo paslaptį R. Vilkaitis.
Tyčiojasi ar iš tikrųjų rems?
Kartu jis sakė, kad dabar yra „gludinamos detalės“ ir galbūt jau kitą savaitę sprendimas dėl spaudos ar jos platinimo rėmimo bus priimtas. Kultūros ministrui antrino ir jo viršininkas ministras pirmininkas Andrius Kubilius, kuris irgi tvirtino, kad gerų naujienų leidėjai ir žurnalistai lauktų po savaitės.
„Taip pat turėtų būti parengti sprendimai realizuojant jau mūsų Vyriausybės nuostatą - atsisakius PVM lengvatų numatyti specialią paramą kultūrinei, regioninei ir vietinei spaudai per Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondą“, - aiškino premjeras.
Vis dėlto „Respublikai“ kilo įtarimų, kad valdžios atstovai geriausiu atveju atsikalbinėja stengdamiesi atidėti rėmimo pradžią arba ją apskritai numuilinti, o blogiausiu - paprasčiausiai tyčiojasi iš valdžią kritikuojančios žiniasklaidos atstovų. Įtarimai pirmiausia atsirado dėl to, kad suma - beveik du milijonai litų - yra tokia mažytė ne tik Lietuvos, bet ir Europos mastais, kad dėl jos galvą suktų dar ir EK. (Beje, tą kalbėdamas su „Respublikos“ žurnalistu pripažino ir R. Vilkaitis, vadindamas spaudai siūlomą sumą „trupiniais“.) Greitai paaiškėjo, kad įtarimams turėjome pagrindo.
Atima milijonus, atiduoda grašius
LLRI prezidentė R. Vainienė premjero ir kultūros ministro kalbas pavadino „dezinformacija“. „Europa remia ir atskiras verslo šakas, ir atskiras įmones - ir niekas čia neįžvelgia nė menkiausio konkurencijos principų pažeidimo“, - lyg kirviu nukirto pašnekovė. Tiesa, ji pridūrė, kad situaciją reikėtų aiškintis ekspertams, tačiau abejojo, ar ir tie ką nors kita pasakytų.
Kalbėdamas su „Respublikos“ žurnalistu Žurnalų leidėjų asociacijos valdybos pirmininkas Vilius Užtupas tik giliai atsiduso.
„Ar kas nors kada nors gailėjo leidėjų? Niekam niekad nebuvo svarbu, kad per spausdintą žodį perduodamos žinios, auklėjama visuomenė. Susidaro įspūdis, kad valdžiai tuo geriau, kuo lietuviai mažiau skaito. Ir dabar štai – iš leidėjų atima milijonus, o mainais siūlo grašius. Ir visa tai dar į gražų rėmimo popierių įvyniota. Sakykite, argi iš poros milijonų litų įmanoma efektyviai paremti spaudą? Aišku, kad ne. Išeitų: valdžia iš mūsų visų - ir leidėjų, ir skaitytojų – tyčiojasi“, - tvirtino V. Užtupas.
Vidmantas Užusienis