• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valdovų rūmuose – pagrindinis Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai renginys

Paskutinis atvyko Ukrainos prezidentas V. Janukovičius

Lapkričio 28 vakarą Valdovų rūmuose oficialiai prasideda Rytų partnerystės viršūnių susitikimas, kuris laikomas pagrindiniu Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai prioritetu.

REKLAMA
REKLAMA

Su žiniasklaida trumpai pasisveikinusi prezidentė Dalia Grybauskaitė buvo paslaptinga ir kalbėjo tik užuominomis. "ES ir Rytų partnerystės šalių vadovų ir atstovų pokalbiai gali užtrukti iki nakties. Viskas išsispręs šiandien ir rytoj", - sakė Lietuvos Respublikos prezidentė, taip ir neatskleidusi intrigos dėl Ukrainos.

REKLAMA

Į valdovų rūmus jau atliko Vokietijos kanclerė Angela Merkel. Duodama trumpą interviu susirinkusiai žiniasklaidai, įtakingiausia Europos politikė teigė tikinti, jog situacija išsispręs labai pozityviai. A. Merkel taip pat pagyrė Lietuvos pasiruošimą šiam susitikimui.

Prieš pat 19 val. prie Valdovų rūmų pasirodė ir Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Davidas Cameronas. Priešingai nei A. Merkel, vienos ir trijų galingiausių ES šalių atstovas į žurnalistų klausimus atsakyti nepanoro. Jį ypatingai norima pakalbinti po jo paskutinių dienų pareiškimų apie imigracijos ribojimą, imigracijos problemas Didžiojoje Britanijoje, pašalpų skyrimą svetimšaliams.

REKLAMA
REKLAMA

Prezidentė taip pat jau priėmė avykusius Latvijos, Prancūzijos, Danijos, Olandijos, Lenkijos, Liuksemburgo, Ukrainos, Gruzijos, Armėnijos, Azerbaidžano, Moldovos ir kitų valstybių vadovus ir atstovus, ES.

Paskutinis iš svečių pasirodė laukiamiausiu asmenimi Rytų partnerystės viršūnių susitikime tituluojamas Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovičius. Tik į vienintelį klausimą "Kaip jaučiatės?", vienu žodžiu "Normaliai" atsakęs kaimyninės šalies lyderis nuskubėjo į Valdovų rūmus pas kitus svečius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ukrainos verslo atstovai yra nusiteikę pozityviai

Ukrainos pramonininkų ir verslininkų sąjungos prezidentas Anatolijus Kinachas, dalyvaujantis Rytų partnerystės Verslo forume Lietuvoje, BNS sakė, jog Ukrainos verslininkai vis dar tikisi, kad Ukrainos asociacijos sutartis su ES bus pasirašyta Vilniuje.

REKLAMA

Anot jo, suplanuoti susitikimai aukščiausiu lygiu gali duoti vaisių.

"Suplanuoti rimti susitikimai, konsultacijos, prezidento (Viktoro Janukovyčiaus - BNS), Europos Komisijos (EK) vadovybės, todėl jau šiandien ir forume sakiau, kad Ukrainos verslininkų delegacija ir mes visi būtume labai laimingi, jei baigtume rytoj derybų procesą sutarties pasirašymu, nes nepasirašius, praloš ir Ukraina, ir ES”, - kalbėjo A.Kinachas.

REKLAMA

Ar Ukrainos klausimas virto J. Tymošenko klausimu

Europos Parlamento (EP) stebėsenos misijos Ukrainoje narys, buvęs Europos Parlamento pirmininkas Patas Coxas teigė, kad Ukrainos Asociacijos sutarties klausimas yra neatsiejamas nuo J. Tymošenko išlaisvinimo klausimo. 

Pasak analitiko Mariaus Laurinavičiaus, tai buvo ES klaida. "ES žmonėms ir reformoms svarbiausia ne J. Tymošenko paleidimas", - teigė Rytų Europos studijų centro specialistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, pati Ukrainos Oranžinės revoliucijos herojės pozicija taip pat neaiški ir net sukelia įtarimu, kad ji irgi turi atitinkamą strategiją. "J. Tymošenko skatina Europos vadovus pasirašyti sutartį ir pirmiausiai rūpintis Ukraina ir jos ateitimi. Tačiau negalima pamirsti, kad jos duktė visoje Europoje agituoja nepamiršti žmogaus teisių ir jos motinos. "

REKLAMA

Moldovos ir Gruzijos viltys

Moldovos vicepremjerė Natalia Gherman ir Gruzijos užsienio reikalų ministrė Maja Pandžikidzė teigė, kad ES Rytų partnerystės viršūnių susitikime Vilniuje asociacijos ir laisvos prekybos susitarimus su Bendrija parafuojančios Moldova ir Gruzija tikisi, kad šios sutartys bus pasirašomos 2014 metais.

REKLAMA

Pasak N.Gherman, pats sutarties parafavimas - tik mažas darbas, palyginti su tuo, kiek reikėjo nuveikti, kad tai būtų galima padaryti.

"Šiandien ryte Lietuvos užsienio reikalų ministerijoje parafavome (...) beveik tūkstančio puslapių ES-Moldovos asociacijos susitarimą", - teigė ji.

M.Pandžikidzė savo ruoštu pažymėjo, kad kitaip nei Moldovoje, Gruzijoje neseniai praėjo tiek parlamento, tiek prezidento rinkimai, tačiau taip pat pabrėžė šalies vadovų siekį susitarimą su ES pasirašyti 2014-ųjų rugsėjį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Mes suprantame, kad spaudimas iš kai kurių šalių Gruzijai padidės ir metai nuo šiandien iki 2014 metų rugsėjo nebus lengvi", - pažymėjo ji.

---------

Balsas.lt primena, kad Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, prasidedant Vilniaus viršūnių susitikimui, koordinaciniame pasitarime su Europos Vadovų Tarybos Pirmininku Hermanu Van Rompuy, Europos Komisijos Pirmininku José Manueliu Barroso, Europos Komisijos vicepirmininke Catherine Ashton ir plėtros komisaru Stefanu Fule aptarė bendrą ES poziciją dėl Rytų partnerystės programos perspektyvų, taip pat situaciją Ukrainoje.

REKLAMA

Nepaisant praėjusią savaitę Europoje nerimą sukėlusio pranešimo, kad Ukraina sustabdo pasirengimą Asociacijos sutarties pasirašymui, kalbama apie apčiuopiamus Rytų Partnerystės viršūnių susitikimo Vilniuje rezultatus. Svarbiausiais jau dabar laikomoma asociacijos susitarimų su Gruzija ir Moldova parafavimas. Europos Komisija taip pat rekomendavo Moldovos piliečiams, turintiems pasus su biometriniais duomenimis, taikyti bevizį režimą įvažiavimui į Šengeno zoną. Ekspertų teigimu, būtent bevizis režimas yra patraukliausias pasiūlymas Moldovos, Gruzijos ir Ukrainos žmonėms. 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų