• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

O dabar atverskime istorijos puslapius. Kunigaikščio Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės meilės istorija ir aprašyta, ir apdainuota, tačiau kokia gi buvo trečioji didiko žmona, mirus Barborai, kokie santykiai siejo porą ir ar vedybos buvo grįstos meile?

O dabar atverskime istorijos puslapius. Kunigaikščio Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės meilės istorija ir aprašyta, ir apdainuota, tačiau kokia gi buvo trečioji didiko žmona, mirus Barborai, kokie santykiai siejo porą ir ar vedybos buvo grįstos meile?

REKLAMA

Valdovų rūmų darbuotojai Austrijoje rado unikalų šių istorinių asmenybių santykių įrodymą. Žygimanto Augusto laišką, rašytą savo trečiajai žmonai. Ką laiške pasakojo valdovas?

Valdovų rūmų muziejininkai neša trapų, netikėtai rastą beveik penkių šimtų metų senumo eksponatą. Laiškas. Rašytas Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto trečiajai žmonai Kotrynai Habsburgaitei: „O kreipinys yra iš esmės: Karaliene, mano mylima žmona…“

Pasirašydamas karaliumi, Lietuvos didysis kunigaikštis šį laišką siuntė iš Liublino, kur tuo metu rezidavo. Santuoka su trečiąja žmona buvo politinis reikalas, besitikint susilaukti įpėdinių. Žygimantas Augustas vedęs buvo tris kartus. Pirmoji Žmona Elžbieta Habsburgaitė, antroji Barbora Radvilaitė, o trečioji Kotryna Habsburgaitė buvo pirmosios žmonos sesuo, ir dargi – paties karaliaus pusseserės dukra. Todėl vyrą ir žmoną siejo giminystės ryšiai.

REKLAMA
REKLAMA

„Kaip ir su pirmąją žmona Elžbieta, taip ir su Kotryna, Žygimantas Augustas laimės nesurado, kaip žinia, tik Barbora Radvilaitė galėjo jo širdį taip pradžiuginti. Trečioji žmona buvo pasirinkta būtent dėl to, kad įpėdinio vis dar nebuvo, o sostas to būtinai reikalavo“, – sako Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė Rasa Leonavičiūtė-Gecevičienė. 

REKLAMA

Kotryna Valdovų rūmuose Vilniuje su Žygimantu Augustu gyveno kone dešimt metų. Čia,pritapo puikiai, buvo mėgstama visuomenės, tačiau anot šaltinių, niekuomet ir neketino užimti Barboros Radvilaitės vietos, mat, žinojo, kad jos, taip kaip antrosios žmonos, jos vyras nemylės. Gyventa buvo tikintis susilaukti įpėdinį, tačiau ir šis planas subliuško.

„Santykiai šios poros taip pat nesusiklostė 1554 tarsi buvo pasklidusi džiugi žinia, apie Kotrynos nėštumą, tačiau kūdikis taip ir negimė. Nėra aišku, ar tai buvo gandai, ar tai buvo netikras nėštumas, ar kūdikis buvo prarastas“, – teigia pašnekovė. 

REKLAMA
REKLAMA

Nuo to laiko, Žygimanto Augusto santuoka nebeteko prasmės. Didikas bandė skirtis, tačiau įvyko tik faktinės skyrybos, Romos popiežius poros neišskyrė. Tačiau jiedu kartu nebegyveno. Kelionėje į Austriją, istorikų teigimu, buvo susirašinėta ne kartą, tačiau, tai įrodantis dokumentas kol kas tik vienas – laiškas.

„Laiškas, nors ir nėra meilės, vis dėlto nėra šaltas. Žygimantas Augustas domisi, kaip jo žmonai sekasi keliauti į Austriją, prašo jos atsiųsti kuo daugiau informacijos, kaip jai sekasi, sustojus pailsėti, linki malonių įspūdžių“, – pasakoja Valdovų rūmų rinkinių skyriaus vedėjas Dalius Avižinis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Valdovų rūmų darbuotojai, ieškodami istorinių vertybių visame pasaulyje, laišką neseniai aptiko viename nedideliame Austrijos antikvariate, nedelsiant puolė derėtis dėl įsigijimo.

„Tas laiškas jam pateko visiškai atsitiktinai, nes prekiauja išimtinai, karybos tik visokiais atributais, ordinais, uniformom senom. Kai pirko dalį savo daiktų senų, vienoj iš dėžių jis rado tą laišką tarp visokių apdovanojimų“, – tikina D. Avižinis. 

Laiško būklė gera, kai kur matyti popieriaus įtrūkimų. Žygimanto Augusto įsakymu lotynų kalba rašytas raštininko, tik parašas karaliaus – originalus. Šį autentišką didiko laišką žmonai visi norintieji savomis akimis galės išvysti jau nuo kitos savaitės valdovų rūmuose. Vėliau jis bus restauruojamas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų