Stanislovas į kliniką atvažiuoja įsidėti ilgai lauktų dirbtinių dantų. Jam dar tik 54-eri metai, o dantų trūkumas – ne vienintelė bėda. Stanislovas gali judėti tik su šiuo vežimėliu. Prieš penkerius metus nukrito nuo stogo ir susilaužė stuburą. O dantys jam pradėjo byrėti daug seniau, būnant vos dvidešimties metų – po tarnybos sovietinėje armijoje.
„Tarnavau Vokietijoje raketinėje bazėje. Nuo armijos laikų pradėjo klibėti patys jie, esu su pirštais išsitraukęs. Ten radioaktyvus kažkoks dalykas“, - pasakoja senjoras Stanislovas.
Senjorų socialinės globos namuose sostinėje gyvenantis vyras net nesitikėjo, kad jau greitai vėl galės kramtyti.
„Dantenom kramtai, prisitaikai. Atrodo, pripranti, bet negerai skrandžiui. Daugiausiai renkuosi košes“, - pasakoja senjoras.
Odontologai jam bei kitiems senelių namų globotiniams paruošė dovaną – nemokamas dantų plokšteles.
„Prieš porą metų pradėjau Afrikoje savanoriauti su odontologine pagalba. Man buvo mintis ir kad Lietuvoje nėra situacija gera. Taip kilo mintis čia“, - apie iniciatyvą pasakoja gydytoja odontologė Eglė Vindašiūtė-Narbutė.
O štai šalia ir Algirdas jau džiaugiasi naujais dantimis. Tiesa, pusantrų metų išbuvęs be jų, turės vėl pratintis iš naujo.
Šie vyrai pakliuvo tarp 12 laimingųjų, kuriems privačioje Vilniaus klinikoje dirbantys implantologai apsiėmė pagaminti naujus dantis. Palyginti su kitais keturiasdešimt Vilniaus senjorų socialinės globos namų gyventojų, šie dar tvirti ir sąmoningi, tad, odontologų nuomone, procedūra yra tikslinga. Patys susimokėti po 400 € už plokštelę jie neturi iš ko.
Tačiau net ir tokią labdarą teikdami odontologai susidūrė su netikėtomis kliūtimis. Pasirodo, įstatymai odontologui neleidžia globos įstaigoje pacientui net pražiodyti burnos. Tai jis gali atlikti tik toje klinikoje, kur pats yra įdarbintas. Nors globos įstaigose yra ir odontologijos kabinetai, juose teisę dirbti turi tik etatiniai darbuotojai. Odontologai šį klausimą kelia jau beveik metus, tačiau jis toliau dūla valdininkų ir parlamentarų stalčiuose.
Nemokamas dantų plokšteles savanoriai pasiryžę pagaminti daugiau kaip 100-ui pensininkų, gyvenančių įvairiuose šalies globos įstaigose. Tačiau dėl to, kad įstatymai vis dar nepakeisti ir leidžia taisyti dantis tik ten, kur odontologas įdarbintas, teks daug energijos ir laiko skirti bereikalingiems pensininkų vežiojimams.
Plačiau apie tai – TV3 reportaže.