„Man ta visa idėja atrodo utopija ir ta krizė, kurioje dabar atsiranda Europos Sąjunga, pradeda jau eižėti visas sutarimas, įgyvendinimas Europos vienoje ar kitoje valstybėje. Nenoriu būti blogu pranašu, bet aš manau, kad tų problemų, kurios dabar egzistuoja, (Europa) neišspręs. Lygiai taip pat, kaip utopija yra išgirsti iš kai kurių valstybių, kad mes pradėsime rinkti ir grąžinti juos atgal į jų gyvenamąsias vietas. Mano supratimu, tai yra neįgyvendinamas dalykas ir Europa padarė klaidą, įklimpo su tuo įsileidimu ir bandymu skirstyti atskiroms valstybėms kvotas, kas kiek turi priimti. Aš beveik galvoju, kad ta problema Afrikoje ir bendrai turi būti sprendžiama tenai, o ne Europoje“, - ketvirtadienio vakarą LRT laidoje „Forumas“ sakė V.Adamkus.
Faktinis Lietuvos vadovas atkūrus Lietuvos nepriklausomybę Vytautas Landsbergis pabrėžė, jog pabėgėlių krizės Europoje židinys - karas Sirijoje, kurstomas Rusijai atvirai palaikant Sirijos Basharo al Assado režimą.
„Tą besiveržiantį pabėgėlių šaltinį, versmę reikėjo užkimšti panaikinant teroristinį „chemikų“ režimą Sirijoje. Bet tai nebūtų (Rusijos prezidento Vladimiro) Putino interesas - interesas yra būtent „košė“ Artimuosiuose Rytuose, jo įtaka ir Europos griovimas per vis didėjantį pabėgėlių srautą. Taip, (reikia) sutvarkyti Damaską“, - sakė jis.
Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius laidoje atkreipė dėmesį, kad neneigiant pabėgėlių antplūdžio priežasčių, Europai šiuo metu tenka tvarkytis su pasekmėmis, tačiau tai kol kas daroma nesėkmingai.
„Tai, ką esame sutarę, neveikia: neveikia išorinės sienos kontrolės sustiprinimas, kas tiesiogiai turi įtakos Šengeno zonos išsaugojimui, vadinamieji „karšti taškai“, lietuviškai kalbant, migrantų valdymo taškai, kurių, pavyzdžiui, Graikijoje turi būti penki. Tikėtina, jie atsirastų iki Kalėdų, bet nežinia, ar atsiras (...). Sutinku, kad priežastys yra ten, bet pasekmės yra čia“, - tikino ministras.