Valdantieji Seime reikalauja sudaryti laikinąją komisiją, tirsiančią „Leo LT“ projektui nepritariančių konservatorių ir „Tvarkos ir Teisingumo“ partijų bei jų vadovų ryšius bei išaiškinti juos neva bandžiusius paveikti asmenis.
Socialdemokratė Irena Šiaulienė Seimo sekretoriate trečiadienį užregistravo Seimo nutarimo „Dėl Seimo laikinosios tyrimo komisijos dėl grėsmių Lietuvos valstybės interesams, nacionaliniams projektams ir valstybės nacionaliniam saugumui“ projektą. Jį pasirašė 37 Seimo nariai, priklausantys socialdemokratų, Pilietinės demokratijos, Naujosios sąjungos ir Valstiečių partijoms. Seimas jį turės svarstyti pavasario sesijoje.
Laikinioji 12-os Seimo narių laikinoji tyrimo komisija, atsižvelgdama į žiniasklaidoje pateikiamą informaciją „apie fizinių ir juridinių asmenų, susietų su stambaus kapitalo įmonėmis, priklausančiomis nuo kitų šalių energetinių resursų ir finansavimo šaltinių, galimas grėsmes valstybės nacionaliniam saugumui, jų įtaką visuomenės informavimo priemonėms ir politiniams procesams, svarbiausių valstybės strateginių objektų įgyvendinimui, tarp jų kuriant nacionalinį investuotoją atominės elektrinės statybai“ turėtų tirti svetimų valstybių grėsmes Lietuvos valstybės nacionaliniam saugumui.
Opozicija: Seimo komisija prieš „Leo lt” priešininkus – kerštas ir bauginimas
Seimo opozicija kerštu ir bauginimu, o taip pat mėginimais diegti Lietuvoje rusiškus politikos standartus vadina valdančiųjų frakcijų parlamentarų iniciatyvą tirti, neva egzistuojančias, slaptas įtakas projekto „Leo lt” priešininkams Seime.
Seimo narė konservatorė Rasa Juknevičienė portalui „Balsas.lt” sakė, jog tesanti valdančiųjų prorusiškų jėgų panikos išraiška ir kerštas. „Vyrai ir moterys yra labai išsigandę, ketina pridengti savo pačių juodus darbus, palaidoti tiesos apie jų pačių nešvarius darbus paiešką”, - teigė konservatorė.
Rasa Juknevičienė teigė, jog patį G. Kirkilą į valdžią atvedė prorusiškos jėgos ir tokia iniciatyva tėra tik gynybos puolant taktika. „Prie prorusiškų jėgų pastatyto premjeru Gedimino Kirkilo, Lietuva sparčiai artėja prie labai rusiškų politinių standartų. Valstybės saugumo departamento (VSD) veiklos tyrimo metu paaiškėjo daug tiesos apie tai, kokios jėgos remia juos pačius. Dabar sužinojome, kaip G. Kirkilas buvo stumiamas į premjerus. Jiems baisu, kad nepaaiškėtų visa tiesa, todėl ir pereinama į puolimą”, - pabrėžė R. Juknevičienė.
„Taip siekiama dergti, šmeižti, keršyti ir bauginti. Jei jie mano, kad kažkas išsigąs – labai apsirinka”, - sakė ji.
Parlamentaras, partijos Tvarka ir teisingumas frakcijos lyderis Valentinas Mazuronis portalui „Balsas.lt” sakė, jog trumpiausia būtų pakomentuoti: „Chebrokratija siunta”.
„Jei rimčiau, tai manau, kad valdančioji koalicija pajuto, jog jų veikla „Leo lt” reikaluose, ryšiai su R. Stoniu, Lietuvos turto švaistymas darosi pernelyg akivaizdūs visiems ir ėmė panikuoti. Todėl staiga ėmėsi kitų tarpe ieškoti korupcijos ir šnipų”, - sakė V. Mazuronis.
Pasak jo, valdantieji pajuto politinio bankroto artėjimą. Jis taip pat neatmetė galimybės, jog tai yra desperatiškas mėginimas gintis bauginant kitus.
„Esame užregistravę projektą dėl komisijos, kuri tirtų grėsmes konstitucinei santvarkai. Ponai puikiai supranta, kad paaiškėjus visai tiesai, jų gali laukti šis tas rimčiau, nei politinis krachas. Neatmesčiau ir baudžiamųjų procesų galimybės. Tad jie labai įsibaiminę ir aršiai kausis iki paskutinio kraujo lašo. Kuo aršiau kausis – tuo greičiau pralaimės. Bet laimės Lietuva,”- sakė Seimo narys.
Kad komisijos sudarymas yra politinis atkirtis, reaguojant į opozicijos veiksmus, pripažįsta ir vienas iš jos iniciatorių, socialdemokratų Frakcijos narys Albertas Sireika. „Aš esu visų komisijų priešininkas, tačiau pirmojo komisiją užregistravo opozicija. Ten kalbama apie grėsmes valstybei, tačiau tokių pat grėsmių galima įžvelgti ir dešiniųjų veikloje,” – sakė socialdemokratas, paklaustas ar tikrai mano, jog „Leo lt” priešininkų veiksmus inspiruoja „tamsios jėgos”.
Jis taip pat pripažino, jog ši iniciatyva yra daugiau politinis demaršas. „Visų komisijų, taip pat ir šios tikslas yra politinis veikimas ir propaganda. Nei viena iš jų neišsiaiškina tiesos”, - sakė A. Sireika.
Komisija privalėtų išsiaiškinti:
1) Kokie fiziniai ir juridiniai asmenys, priklausomi nuo užsienio valstybių kapitalo, kokia apimtimi ir kokiomis priemonėmis įtakojo ar kitaip bandę paveikti Tvarkos ir Teisingumo [Liberalai demokratai] ir Tėvynės sąjungos [Lietuvos konservatoriai] partijas ir šių partijų vadovybes.
2) Kokią įtaka galėjo turėti A. Kubiliui, R. Juknevičienei, R. Garbaravičiui ir kitiems Tėvynės sąjungos [Lietuvos konservatoriai] partijos nariams bei R. Paksui ir kitiems Tvarkos ir Teisingumo[Liberalai demokratai] partijos nariams, formuojant jų politines pozicijas, išsiaiškinti šių asmenų ir partijų galimus ryšius su Kauno elektrinės privatizavimu, elektros eksporto ir importo įmonėmis, įmonėmis importuojančiomis į Lietuvą „Gazprom“ dujas, įmonėmis, susietomis su alkoholio pramone Lietuvoje bei kitais fiziniais ir juridiniais asmenimis? Ar minėtų asmenų bei partijų veikloje nėra veikimo prieštaraujančio Lietuvos valstybės nacionaliniams interesams, diskredituojant valstybės saugumo, užsienio politikos institucijas ir jų veiklą. Ar šių partijų ir asmenų veikla nekelia grėsmės valstybės interesams ir jos nacionaliniam saugumui?
3) Kokios interesų grupės, visuomeninės organizacijos, fiziniai ir juridiniai asmenys buvo ar yra įtakojami svetimų valstybių kapitalo, neatitinkančio transatlantinių kriterijų, siekiant paveikti, sustabdyti ar diskredituoti Lietuvos strateginius energetinius projektus, tame tarpe kuriant nacionalinį investuotoją atominės elektrinės statybai.
4) Pateikti Seimui pasiūlymus kaip apriboti užsienio valstybių galimas įtakas per šių partijų ir jų atstovų bei jų rėmėjų įtakas valstybės demokratijai, žiniasklaidos priemonėms, politiniams procesams.
……
Balsas.lt skelbė, jog penktadienį Seimas priėmė Atominės elektrinės įstatymo pataisas, leidžiančias nacionalinio investuotojo bendrovę kurti privataus kapitalo pasiūlytu patronuojančios bendrovės modeliu.
Už balsavo 63, prieš – 11, susilaikė – 3 Seimo nariai.
Balsavimą boikotavo Seimo opozicija - liberaldemokratai, liberalsąjūdiečiai, liberalcentristai ir konservatoriai bei keli kitų frakcijų nariai.
Vetuoti AE įstatymo pataisas V.Adamkų dabar ragina valdantieji liberalcentristai, taip pat kreipimąsi į prezidentą rengia ir opoziciniai konservatoriai ir Liberalų sąjūdis, prie tokių raginimų grąžinti įstatymo pataisas Seimų teigia prisijungiantys ir opoziciniai liberaldemokratai. Tą padaryti jį ragina ir visuomeninės organizacijos, keliolika tūkstančių parašų po atitinkama peticija padėję piliečiai.
Prezidentas V.Adamkus iki šiol nėra pareiškęs jokios pozicijos dėl vadinamojo „Leo LT" projekto, tačiau yra raginęs, kuo greičiau priimti sprendimus dėl nacionalinio investuotojo sukūrimo. Prezidentas V.Adamkus iki šiol nėra pareiškęs jokios pozicijos dėl vadinamojo „Leo LT" projekto, tačiau yra raginęs, kuo greičiau priimti sprendimus dėl nacionalinio investuotojo sukūrimo.