• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV, Kanados, Didžiosios Britanijos, Australijos ir Naujosios Zelandijos specialiosios tarnybos uždraudė savo darbuotojams naudotis Kinijos bendrovės „Lenovo“ gamybos asmeniniais kompiuteriais. Toks raštiškas draudimas motyvuojamas tuo, kad „Lenovo“ kompiuteriuose aptikta vadinamųjų „atsarginių įėjimų“ (backdoor) ir saugumo spragų, suteikiančių nepastebimos nuotolinės prieigos galimybę, pranešė Australijos leidinys „Financial Review“.

REKLAMA
REKLAMA

Jo žiniomis, Didžiosios Britanijos specialiosios tarnybos, įskaitant žvalgybos tarnybą MI6 ir kontržvalgybos tarnybą MI5, jau nustojo naudoti „Lenovo“ kompiuterius.

REKLAMA

„Lenovo“ yra didžiausia pasaulyje asmeninių kompiuterių gamintoja. Rinkos tyrimų bendrovės „Gartner“ duomenimis, antrąjį šių metų ketvirtį ji pateikė pasaulinei rinkai 12,7 mln. asmeninių kompiuterių. „Lenovo“ pasaulinės rinkos dalis (16,7 proc.) yra didžiausia tarp visų asmeninių kompiuterių gamintojų.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat skelbiama, kad Didžiosios Britanijos pavyzdžiu pasekė visos vadinamojo „Penkių akių“ (Five Eyes) žvalgybinio aljanso, į kurį įeina JAV, Kanados, Didžiosios Britanijos, Australijos ir Naujosios Zelandijos specialiosios tarnybos, šalys. Aiškėja, kad šis „Lenovo“ kompiuterių draudimas yra labiau prevencinis: pasak Australijos gynybos ministerijos atstovų, „Lenovo“ kompiuteriais šioje šalyje niekada nebuvo leidžiama naudotis dirbant su itin slapta informacija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Formalus „Lenovo“ produkcijos draudimas „Penkių akių“ aljanso žvalgybos tarnybose buvo įvestas po išsamių šios bendrovės kompiuterių testų. Jų rezultatai patvirtino, kad šie kompiuteriai nėra saugūs: juose rasta aparatinių  „atsarginių įėjimų“ ir saugumo spragų jau įdiegtoje programinėje įrangoje, leidžiančių nepastebimai prisijungti nuotoliniu būdu. Nustatyta, kad į „Lenovo“ kompiuterius diegiamos programinės įrangos gamintojai yra glaudžiai susiję su Kinijos vyriausybe, todėl naudoti tokią programinę įrangą kitose šalyse nėra saugu nacionalinio saugumo sumetimais.

REKLAMA

Ekspertų teigimu, aptikti aparatinius „atsarginius įėjimus“ net specializuotose laboratorijose yra itin sunku, nes kompiuterių techninėje įrangoje naudojamos mikroschemos nuolat modifikuojamos ir tobulinamos. Šnipinėjimui skirtos jų modifikacijos dažniausiai maskuojamos naujais modeliais ar gamykliniu broku. Paprastai jos nėra aktyvios, kol negauna iš išorės atitinkamos veiksmų instrukcijos.    

Bendrovė „Lenovo“ 2005 m. įsigijo koncerno IBM asmeninių kompiuterių gamybos verslą. Dėl IBM gaminamų serverių ir skaičiavimų kompleksų jokių apribojimų „Penkių akių“ aljansas netaiko.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų