Anot leidinio, nepatogioje situacijoje atsidūrė ir nuostolių patyrė amerikiečių „ExxonMobil“, kuri įšaldė visus projektus Rusijoje. Jos konkurentės Europoje dirba daug švelnesnėmis sąlygomis ir tęsia bendradarbiavimą, nepaisant visų sankcijų.
Išgavo rekordinį kiekį naftos
Sankcijos, kurios buvo paskelbtos 2014-aisiais Rusijai dėl Krymo aneksijos, nedaro matomos žalos naftos pramonei, skelbia „The Wall Street Journal“.
2016-aisiais, pažymima leidinyje, išgaunamos naftos kiekis Rusijoje pakilo iki rekordinio lygio ir pasiekė 11 mln. barelių per parą ribą, ir tai buvo aukščiausia žyma per paskutinį dešimtmetį.
Straipsnio autoriai pažymi, kad sankcijos nebuvo nutaikytos į naftos išgavimą Rusijoje, todėl tai ir nebuvo paveikta. „Tačiau baudžiamosios priemonės turėjo apriboti Rusijos progresą naudojant naujausias naftos ir gamtinių dujų išgavimo technologijas, ypač Juodojoje jūroje, Arktyje ir Sibire,“ – rašoma leidinyje.
Nukentėjo „ExxonMobil“, išlošė italai
Griežta pozicija, kurios ėmėsi JAV valdžia, privertė JAV bendrovę „ExxonMobil“ įšaldyti keletą projektų, o tai sukėlė nuostolių. Tuo pat metu Europos bendrovės turi gerokai didesnę veiksmų laisvę ir tęsia, pasinaudojus įvairiais pretekstais, bendradarbiavimą su Maskva.
Pavyzdžiui, italų „Eni E SpA“ ruošia gręžinius Juodojoje jūroje – pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su „Rosneft“. Maža to, bendrovė taip pat suplanavusi Rusijai ištirti Barenco jūros Arkties regioną. BP buvo leista išsaugoti beveik 20 proc. „Rosneft“ akcijų, o tai leido įmonei 590 mln. dolerių padidinti jos grynąjį pelną 2016 metais.
Ankstesnė administracija žiūrėjo atlaidžiau
2017-ųjų balandžio pabaigoje JAV finansų ministerija atsisakė bendrovei „ExxonMobil“ suteikti išimčių ir leisti šiai dirbti kartu su Rusijos bendrovėmis. Pasak JAV iždo sekretoriaus Steveno Mhuchino, Finansų ministerija neleis nė vienai amerikiečių bendrovei, įskaitant ir „ExxonMobil“, išgauti dujas ar naftą ten, kur joms tai draudžia sankcijos. Jis pažymėjo, kad šis sprendimas buvo priimtas po pasitarimų su prezidentu Donaldu Trumpu.
Anksčiau „ExxonMobil“ kreipėsi į tarnybą su prašymu išbraukti iš sankcijų jos projektus su „Rosneft“ ir leistis eksploatuoti gręžinius Juodojoje jūroje. Leidinyje pažymima, kad 2015-2016 metais leidimą „vykdyti ribotus administracinius veiksmus“ kartu su Rusijos „Rosneft“ JAV finansininkai buvo davę.