Vis dažniau užsienio kompanijos, užuot patikėjusios programavimo darbus Azijos specialistams, kreipiasi į lietuvius.
Turės dirbti dar kelis metus
„Čia kompanijos randa aukščiausios kvalifikacijos programuotojų ir informacinių technologijų (IT) projektuotojų, kurie savo kompetencija nenusileidžia, o kartais ir lenkia pažangiausių IT kompanijų specialistus“, – tvirtina kompanijos „Prototechnika“ direktorius plėtrai Kęstutis Skukauskas.
Specialisto nuomone, tokios tendencijos augina ir IT projektavimo darbų kainas Lietuvoje – anksčiau tokių darbų valanda kainavo 150 litų, šiandien įkainiai siekia 350–500 litų už valandą.
K. Skukauskas pastebėjo ir tai, kad Lietuvos IT kompanijos persiorientuoja į paslaugų eksportą ir „ieško individualių, eksportui pritaikytų sprendimų“. Tiesa, tam, kad pagautų sėkmę už uodegos, daugelis IT kompanijų turės intensyviai dirbti šia linkme dar bent 3–4 metus.
„Sugebėjusieji įsitvirtinti eksportuojančioms bendrovėms skirtų sprendimų kūrime ir diegime sėkmės vaisius raškys jau po 4–5 metų“, – tikino K. Skukauskas.
Padeda geografinė padėtis
„Investicijos iš užsienio kompanijų į Lietuvą atkeliauja jau gerą dešimtmetį, tačiau pastaruoju metu tai itin suaktyvėjo, – sakė asociacijos INFOBALT Inovacijų vadovas Andrius Plečkaitis. – Matome ir per trejus–ketverius metus Lietuvoje įsikūrusius paslaugų centrus, matome ir eksporto augimą. Visa tai rodo, kad Lietuvos IT specialistai turi pakankamai aukštą kvalifikaciją ir yra konkurencingi pasauliniu mastu.“
Žinoma, lygintis mastu su, pavyzdžiui, Indijos ar Bangladešo IT specialistais, Lietuva negali. „Tačiau to ir nereikia, – tikino A. Plečkaitis. – Lietuva netaps lydere pasaulio IT rinkoje, nes yra gerokai didesnių šalių, turinčių didesnius pajėgumus. Tačiau kaip ir visos nedidelės šalys turime savo nišą.“ Pasak specialisto, investuotojams Lietuva atrodo pakankamai saugia šalimi, be to – yra geografiškai arti, o paslaugos čia – pigesnės nei daugelyje Vakarų šalių. „Geopolitinė mūsų padėtis palanki, kad į mus investuotų tos šalys, kurios netoli mūsų. Turime ir pavyzdžių, kai investuoti Lietuvoje ryžtasi Rytų šalys, norinčios išeiti į Vakarus“, – pasakojo asociacijos INFOBALT Inovacijų vadovas.
Reikia daugiau drąsos parduodant
Pasak VšĮ „Versli Lietuva“ generalinio direktoriaus Pauliaus Lukausko, tokia tendencija pastebima ne tik IT sektoriuje, bet ir daugelyje kitų.
„Užsienio kompanijos įvertina mūsų sugebėjimus atlikti greitai ir lanksčiai nedidelės apimties užsakymus. Jeigu iki krizės daugiausia dėmesio buvo kreipiama į kainą, šiandien greičio ir lankstumo veiksnys įgavęs žymiai didesnį svorį sprendimo priėmime“, – sakė jis. Anot P. Lukausko, inžinerijos, tekstilės, netgi maisto sektorius dėl tų pačių priežasčių vis dažniau sulaukia užsienio kompanijų dėmesio.
„Verslios Lietuvos“ generalinio direktoriaus nuomone, jokia paslaptis, kad Lietuvos specialistai talentingi ir darbštūs, o prie gero šalies įvaizdžio prisideda ir sėkmės istorijos. Reikšmę turi ir sutvarkyta šalies IT infrastruktūra.
„Vakarų kompanijos žino, kad lietuviai turi daug potencialo atlikti užduotis kokybiškai ir greitai, o investuotojai pamato, kad mūsų įmonių ir specialistų produktyvumas neretai aukštesnis nei Azijos šalių“, – tikino jis linkėdamas lietuviams drąsos pardavinėjant savo idėjas užsienio investuotojams, dalyvaujat parodose ir kituose renginiuose.