„Tegu piktnaudžiauja, kaip jūs sakote, kiekvieną vakarą su moteriškėmis. Tegu piktnaudžiauja. Tik į naudą. Ir moteriškės bus patenkintos, ir mažiau bus skyrybų, ir mažiau bėdų bus“, – sako urogolas Balys Dainys.
Taip ilgametę patirtį turintis urologas Balys Dainys atsiliepia apie galimą pavojų, kurį sukeltų piktnaudžiavimas erekciją skatinančiais vaistais. Gydytojas tikina, kad per pastaruosius 20 metų išrašė virš dešimties tūkstančių potenciją išauginančių vaistų receptų. Pasak vyro, šie vaistai jokios grėsmės, priešingai populiariems įsitikinimams, gyvybei nekelia. Pavojus gyvybei slypi kitur. Ypač savo galimybes aistringai mylėti pervertinantiems vyresnio amžiaus vyrams. Tačiau ir čia gydytojas mato išeitį.
„Rekomenduočiau vyrams, kurie turi tam tikrų problemų pas meilužę eiti nusipirkus defibriliatorių. Ir meilužę apmokyt, ir bus viskas tvarkoj. Nelaimių neatsitiks“, – sako B. Dainys.
Urologo minimas defibriliatorius – tai širdies veiklą atstatyti padedantis prietaisas, kuriuo Lietuvoje aprūpinti ir oro uostai, ir net kai kurie sporto klubai.
Žymiai daugiau galimų potencijos skatinimo rizikų įžvelgia valstybinė vaistų kontrolės tarnyba šiuo metu bandanti nuspręsti ar tapti trečiąja šalimi Europos Sąjungoje, leidžiančia potenciją didintis kiekvienam užsimaniusiam.
„Yra įvairių rizikų, ypač žmonėms, kurie serga širdies kraujagyslių ligomis, širdies nepakankumu, inkstų nepakankamumu, kepenų nepakankamumu“, – sako tarnybos vadovas Gntautas Barcys.
Iki šio sprendimo, pasak Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos atstovų – dar ilgas kelias. Ateinantį mėnesį tarnyba planuoja vertinti įvairių sveikatos specialistų teikiamas rekomendacijas, o tada jau spręsti. Kadangi užsienyje tokia praktika kol kas nėra plačiai paplitusi, tarnybos atstovas tikina, kad būtina visas rizikas įvertinti itin atsakingai.
„Patirtis Jungtinėj Karalystėj kaip jie elgiasi, yra šiokia tokia patirtis Lenkijoje. Daugiau ir nėra kol kas. Taip, kad mes tikrai neskubėsim priimti galutinį sprendimą“, – teigia G. Barcys.
Kalbinti vilniečiai galimybę gauti potenciją skatinančius vaistus be recepto vertina įvairiai: „Aš manau, kad tai neturėtų būti savavališkai perkama be jokių specialistų“.
„Ar gali būti, kad neatsakingai taip vyrai tai pradėtų naudoti? Nu, be abejo. Taip. Daug mirs vyrų. Liūdna bus be vyrų“, – pasakoja vilnietė.
Šios iniciatyvos autorius Mykolas Majauskas už potencijos skatinimą vaistais be recepto kovoja kiek ilgiau nei metus. Jis tikina, kad tai kaip reikiant pataisytų, o gal net ir išsaugotų daugelio vyrų gyvenimus, mat nuo erekcijos sutrikimų, pasak politiko, kenčia kas dešimtas Lietuvos vyras.
„Vyrai dažnai nepasidomi kodėl. Tyli, kenčia, dėlto išsivysto depresijos, įvairios kitos ligos, net ir žinome, kad savižudybių skaičius yra didesnis vyrų tarpe, kurie susiduria su erekcijos sutrikimais“, – sako Seimo narys Mykolas Majauskas.
Pasak politiko, pardavinėjant šį vaistą be recepto vyrai jaustų mažesnį gėdos jausmą bei imtųsi šią problemą spręsti. Vyras atskleidžia, kad apie tam tikrus saugiklius yra galvojama – toks vaistas būtų parduodamas tik po išsamios farmacininko konsultacijos. Tačiau iš valdančiųjų skriejantys vertinimai – itin skeptiški. Anot jų – sprendimą priimti turi ne Lietuvos politikai.
„Vaistas yra registruotas Europos Sąjungoje centriniu registracijos būdu ir Europos vaistų agentūros grupė, kuri yra atsakinga už žmonėms skirtų vaistų registravimą rekomenduoja, kad tas vaistas būtų registruojamas ir naudojamas su receptu“, – sako seimo narė Agnė Širinskienė.
Pasak vaistų kontrolės tarnybos – apsispręsti dėl šių vaistų galimos prekybos be recepto planuojama per ateinančius metus. Pernai Lietuvoje parduota apie 130 tūkst. erekcijos sutrikimus gydančių vaistų pakuočių.