Iš Panevėžio rajone esančio mažo kaimelio į Panevėžį su žmona atvykęs Algimantas sako: su savo automobiliu nesiskiria. Tai – vienintelė ir nepamainoma transporto priemonė – ar į parduotuvę, ar pas gydytojus.
„Vairuojam, vairuojam dar kol kas, bet tik metams duoda. Garbaus amžiaus senolis vadinasi“, – sako Algimantas.
Algimantas automobilį vairuoja jau beveik 50 metų. Ir neseniai, sako, sveikatą pasitikrino, kad toliau galėtų važiuoti.
„Sudėtinga. Seniau per vieną dieną pereidavai tris gydytojus. O dabar jau pusantro mėnesio. Pas kardiologą atskirai, pas psichologą atskirai. Ir taip toliau“, – pasakoja vairuotojas.
70 tūkst. neteks teisės vairuoti
Šalyje teisę vairuoti automobilius turi apie pusantro milijono gyventojų. Nors Algimantas iš Panevėžio rajono sveikatą pasitikrino ir vairuoti gali, nuo sausio 1 d. virš 70 tūkstančių vairuotojų teisės vairuoti neteks.
„Per metus laiko sveikatą pasitikrino 370 tūkstančių ir šio ryto duomenimis, turime 73 tūkstančius vairuotojų, kurie turi apsilankyti pas medikus ir pasitikrinti sveikatą“, – komentuoja „Regitros“ generalinis direktorius Vaidas Dominauskas.
Mat vairuotojo pažymėjimas negalios, jei negalios ir sveikatos pažyma ir policija savo sistemose matys, kad to asmens vairuotojo pažymėjimas negalioja.
Prieš keletą metų tokį sprendimą – susieti vairuotojo pažymėjimo galiojimo datą su sveikatos pažyma – priėmė Seimas. Iki 65 metų amžiaus vairuotojo sveikatos pažyma galioja dešimt metų. Vėliau vairuotojams nuo 66 metų amžiaus iki 79 m. sveikatą reikia tikrintis kas penkerius metus. Vairuotojams sulaukusiems 80 metų sveikatos patikra privaloma kas porą metų. Tačiau nemažai daliai gyventojų ši informacija, panašu, prasprūdo pro ausis.
„Turėtų suskubti vyresnieji mūsų vairuotojai, sulaukę 65-erių ir daugiau. Mes čia matome, kad aktyvumas yra kiek mažesnis. Ir mūsų jauniausi vairuotojai – 25–30 metų vairuotojai“, – sako V. Dominauskas.
Gyventojai sprendimą vadina lupikavimu
Mažiausiai pasitikrinę yra Visagino, Ignalinos ir Panevėžio gyventojai. Tiesa, kalbinti panevėžiečiai arba jau suskubo pasitikrinti sveikatą, arba tai, kad nuo rytojaus negalios jų vairuotojo pažymėjimai, neatskleidžia. Vis dėlto sveikatos patikrą vairuotojo pažymėjimui gydymo įstaigose vairuotojai vadina lupikavimu:
„Valstybei pinigėlių reik. Mat jie „biedni“, mūsų valstybė. Lempos dega dienos metu, kam reikia. Eglė. Viskas iš jūsų kišenės. Bet aš pensininkas, man nieko neatskaičiuos.“
„Nesąmonė, gryna nesąmonė. Pinigų atėmimas. Profesionalo teisėms dabar tą patį tikrinti, lengvosioms 20 eurų, o profesionalams – 50. Ta pati procedūra. Pinigų atėmimas.“
„Mes Europos Sąjungoje gyvename, bet ne pagal Europos Sąjungos įstatymus. Va taip yra. Čia kažkam reikia pinigų.“
Visgi, „Regitra“ pripažįsta, kad dalis nepasitikrinusių gali būti ir tie gyventojai, kurie Lietuvoje net negyvena, arba apskritai prie automobilio vairo sėsti daugiau neketina. Na, o tie, kurie sumanys nuo naujų metų sėsti prie automobilio vairo, nors neturės galiojančios sveikatos pažymos, gali sulaukti ir policijos dėmesio. Policija sako tokius vairuotojus baus.
„Už tai yra numatyta atsakomybė nuo 30 iki 50 eurų. Pirmą kartą bus 15 eurų bauda. Bet vėlgi, yra tam tikri nepatogumai, jei asmuo bus sulaikytas ir patikrintas su negaliojančiu pažymėjimu“, – teigia viešosios policijos viršininkas Vytautas Grašys.
„Regitros“ duomenimis, lyginant su lapkričiu, gruodžio mėnesį pasitikrinusių sveikatą skaičius išaugo du kartus.
BET KURIS DURNUS, KĄ RODO DAUGIAMEČIAI REZULTATAS