„Kai dirbu su savo mašina ir reikia piltis iš savo kišenės, tai pastebėjau. Man atrodo, čia kažkokia mafija. Jei nafta atpigo, o kuras kyla į viršų“, – taip degalų kainų šoktelėjimą apibūdina vilnietis.
„Žymiai šoko kainos, palyginus su seniau. Per vieną savaitgalį, jei neklystu, buvo pašokę iki 19 centų už litrą“, – pridūrė moteris.
„Jau pastebėjau, kad kai krenta kainos naftos, tai kuro kainos ilgai nemažėja“, – antrino vairuotojas.
Pastarosiomis savaitėmis pakilus kuro kainoms vairuotojai neslepia pasipiktinimo. Štai šiandien dalyje degalinių litras benzino jau kainuoja daugiau nei eurą ir 30 centų, o vidutinė kaina – 1 euras ir 25 centai.
Skaičiuojama, kad nuo kovo benzinas vidutiniškai pabrango apie 10 centų. Toks kainų šoktelėjimas per pastaruosius trejus metus fiksuotas tik pernai gegužės-spalio mėnesiais.
Dyzelinas per kiek daugiau nei mėnesį brango lėčiau – vidutiniškai nuo euro 15 centų iki 1 ir 20 centų. Kainų stebėtojų pricer.lt atstovas Arūnas Vizickas tikina, balandį įvykusį šuolį lėmė geopolitiniai veiksniai – Jungtinių Amerikos Valstijų grasinimas sankcijomis valstybėms, kurios perka žaliavas iš Irano, tarp kurių ir tokios milžinės kaip Kinija, Indija, Japonija.
Visgi nuo balandžio 18 – situacija stabilizavosi ir naftos kaina nuo 67 eurų už barelį smuko iki 63 eurų. Deja, bet kainų mūsų šalies degalinėse tai nepalietė, o atvirkščiai.
„Didieji tinklai pakėlė kainas – nuo 2 iki 5 procentų. Tuo tarpu mažesnės degalinės, kurios pasižymėjo mažomis kainomis, pakeitė kainą iki vieno procento. Atsiranda tokių paaiškinimų, kad mes turime atsargas, kurias užpirkome už didesnę kainą“, – aiškino kainų stebėtojas Arūnas Vizickas.
Naftos produktų prekiautojai Lietuvoje savo ruožtu sako, jog į didmeninės prekybos kainų svyravimus mažmeninė taip greitai negali sureaguoti. Esą benzino kainos pamažu stabilizuosis, o dėl dyzelino prognozuoti sunku, mat jo kaina nuolat, nors ir pamažu, kilo visą pastarąjį mėnesį.
„Benzino kaina, didmeninė, ūgtelėjo šiek tiek anksčiau. Dabar ji maždaug tose pačiose rėmuose – kiek svyruoja, tai nusileidžia, tai pakyla. Dėl kilusios naftos kainos, keitėsi didmeninės prekybos kainos, tą ir matome švieslentėse“, – teigė Naftos produktų prekybos įmonių asociacijos prezidentė Daiva Jokšienė.
Dėl šių metų degalų kainų perspektyvos pasaulio analitikai dalijasi į kelias stovyklas. Dalis prognozuoja, jog naftos kaina iki buvusios šiais metais didžiausios – 67 eurų už barelį nekils, o štai kiti gi piešia liūdnesnį scenarijų. Nuo rugpjūčio nafta gali pabrangti ir iki 71 euro už barelį.