Lietuvoje tik apie 20 proc. mergaičių ir apie 50 proc. berniukų galima laikyti fiziškai aktyviais. Maža to, palyginti su ankstesniais metais fizinis aktyvumas toliau mažėja ir sukelia įvairių problemų, kurios tampa sunkiai išsprendžiamomis.
Įpročių aukos
„Itin svarbus veiksnys, kuris vėliau lemia širdies ligas – antsvoris ir psichinė sveikata. Nors Lietuvos vaikai yra vieni liekniausių pasaulyje, su amžiumi šie duomenys sparčiai keičiasi. Apklausos rodo, kad mūsų vaikai per savaitę prie televizoriaus praleidžia visą parą – net 24 valandas“, – pasakojo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesorius Apolinaras Zaborskis.
Anot jo, kita aktuali problema – rūkantys paaugliai: „1994–2002 metų rūkančių vaikų procentas sparčiai kilo. Jis praktiškai padvigubėjo. Tiesa, 2006-aisiais rūkančių moksleivių skaičius šiek tiek sumažėjo. Visi apsidžiaugė, bet tas tęsėsi itin trumpai. Reklamos ar rūkymo viešose vietose draudimai buvo reikalingi sprendimai, bet jie pasirodė trumpalaikiai.“
A. Zaborskis paminėjo, kad už Lietuvos berniukus daugiau rūko tik Grenlandijoje gyvenantys paaugliai. Su mergaitėmis situacija taip pat nėra gera, maža to, ji taip pat sparčiai blogėja. „Gerai, kad Lietuva nėra tarp tų šalių, kuriose išplitęs narkotikų vartojimas. Deja, ši problema taip pat tampa vis aštresnė“, – sakė A. Zaborskis.
Profesorius taip pat užsiminė, kad netinkamam paauglių elgesiui didelė įtaką turi šeima: „Bendravimas su tėvais yra itin svarbus dalykas. Lietuvoje vaikų ir tėvų santykiai yra problemiški. Mergaitės sunkiai bendrauja su tėvais. Net 30 proc. šeimų Lietuvoje yra tokios, kur vaikas auga ne su abiem biologiniais tėvais.
Todėl vaikai dažniau rūko arba vartoja alkoholį. Tyrimai rodo, kad jei bent vieno iš tėvų nėra, rizika rūkyti padidėja 1,5 karto. Lygiai tokie patys duomenys ir dėl alkoholio vartojimo.“
Nutukimo geografija
LSMU docentė Aušra Petrauskienė pristatė dar vieną tyrimą, tačiau šis buvo darytas dar 2010 metais. Jame buvo akcentuojamas vaikų antsvoris ir tai, kad nutukimas lemia daug ligų.
„Todėl būtina susirūpinti, kad jauni žmonės užsiimtų aktyvia veikla. Reikia daugiau projektų, kurie įtrauktų vaikų į aktyvią veiklą bei paskatintų atsitraukti nuo televizoriaus“, – sakė A. Petrauskienė.
Atliktas tyrimas parodė, kad Lietuvoje apie 70 proc. vaikų yra normalaus svorio. Mergaitės pagal normalesnį svorį lenkia berniukus.
Nustatyta, kad daugiausia antsvorio turinčių vaikų gyvena Klaipėdoje. Tuo tarpu geriausius rodiklius turi Telšių vaikai.