• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vaikų saugumas internete: ką gali padaryti tėvai?

Kad jūsų mokyklinukas būtų išties saugus virtualioje erdvėje, teks jį išmokyti saugotis pačiam.

REKLAMA
REKLAMA

Anksčiau ar vėliau ateina metas, kai jūsų vaikas susipažįsta su interneto erdve. Kai jis atranda, jog kompiuteris skirtas ne tik žaidimams, bet ir informacijos paieškai bei bendravimui su draugais, bendraminčiais irā€¦ nepažįstamaisiais. Kitaip tariant, ateina metas, kai jis išplaukia į plačiuosius pasaulinio žiniatinklio vandenis, o kad juose nardytų kuo saugiau – vertėtų išmokyti gerai plaukti.

REKLAMA

Nors dabar siūloma įvairiausių programų bei pasalaugų, saugančių mažuosius nuo nederamo turinio informacijos, vis dėlto akivaizdu, jog įvairaus plauko internetiniai sukčiai, kenkėjai, spameriai ir netgi nusikaltėliai taip pat nesnaudžia bei atranda vis naujų būtų, kaip apeiti jiems sukurtas užkardas.

Šios 10 internetinio saugumo taisyklių padės jūsų vaikui saugiau naudotis internetu ir laiku sureaguoti į galimus pavojus.

REKLAMA
REKLAMA

1. Neskelbti internete asmeninės informacijos. "Asmeninė informacija" – tai namų adresas, telefono numeris, tėvų vardai ir darbovietės. Geriausiu atveju šia informacija bus pasinaudota reklaminiam šlamštui siųsti, tačiau būna, kad ją paskelbęs žmogus įklampinamas ir į daug rimtesnius nemalonumus.

2. Asmeninis tinklalapis – ne vieta atvirauti. Turėti asmeninį tinklalapį – ir smagu, ir naudinga. Jame galima aprašyti savo pomėgius, sukurti virtualų dienoraštį, įdėti asmeninių nuotraukų ir pan. Tačiau perspėkite, kad ir šioje erdvėje vaikas dėl visa ko nepaskelbtų pernelyg daug duomenų apie save. Jei kas norės su juo susisiekti – tegul palieka savo elektroninio pašto adresą, tuo tarpu telefonas, namų adresas ir panaši informacija telieka realiam, o ne virtualiam gyvenimui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

3. Nelaukti elektroniniai laiškai trinami. Kai tik jūsų vaikas susikurs savo elektroninio pašto adresą – pasiskubinkite perspėti, jog vos jį paskelbęs ar užregistravęs internete jis gali gauti nepageidaujamų laiškų. Pastarųjų turinys gali būti įvairus – nuo siūlymo laimėti milijoną dolerių mįslingame virtualiame žaidime iki žinučių, skirtų tik suaugusiųjų akims. Priminkite, kad tokiuose laiškuose ir jų prisegtukuose gali būti virusų, tad jei siuntėjas visiškai nepažįstamas, o laiško pavadinimas – nesuprantamas, verčiau jį trinti nė neatidarius.

REKLAMA

4. Informjuoti tėvus apie kilusius pavojus. Blogai, jei vaikai netyčia susiduria su nederamo turinio medžiaga internete. Tai gali būti ne tik seksualinio pobūdžio puslapiai, bet ir įvairiausio pobūdžio sektos, smurtą ir rasizmą propoguojantys tinklalapiai. Bet dar blogiau, jei mažieji gėdijasi ar bijo apie tai pranešti tėvams. Perspėkite savo vaiką, kad toli gražu ne viskas, kas patraukliai pateikiama internete, yra tiesa. Ir jei jūsų atžala susidurs su jam visiškai nesuprantama informacija ar medžiaga, verčiančia jį jaustis nepatogiai – tegul nedelsdamas informuoja jus nebijodamas, kad supyksite, išsigąsite ar juo nusivilsite.

REKLAMA

5. Be tėvų leidimo draudžiama susitikti su naujais internetiniais pažįstamais. Šioje vietoje derėtų vaiką įspėti, kad ingternetas suteikia galimybę apsimesti visai kitokiu žmogumi.Taigi jei jūsų atžala pokalbių svetainėje susipažino ir susitarė susitikti su riedlentes dievinančiu bičiuliu, visai gali būti, kad į susitikimą ateis nesveikų polinkių turintis barzdotas dėdė, o mergaitė, pokalbių svetainėje didžiavusis savo Barbių kolekcija, iš tiesų gali pasirodyti besąs pokštininkas padauža paauglys. Jei patikrinę vaiko susirašinėjimą ir turimą informaciją apie draugą manote, kad naujoji pažintis tikrai nepavojinga – įsitikinkite, kad susitikimas vyks viešoje vietoje, o iki sutartos vietos turėsite galimybę patys palydėti savo jaunąjį internautą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

6. Pokalbiai tam tikromis temomis draudžiami. Iš anksto įtikinkite, kad bet kas, kas pokalbių kambaryje mėgina vaiką nuteikti prieš jo šeimą, draugus, mokytojus ar religinius įsitikinimus, nėra gero linkintis asmuo, tad pokalbiai su juo griežtai draudžiami.

7. Vardas – auksinis kardas. Pamokykite, kad registruojantis internete pageidautina apskritai neskelbti savo tikrojo vardo. Tegul vaikas susigalvoja slapyvardį, kuris būtų pakankamai neutralus ir neleistų pernelyg lengvai iššifruoti vaiko asmenybės. Priminkite, kad tai, kas bus parašyta jo vardu ir viešai, gali būti perskaityta ir po keleto dienų, ir po kelerių metų, taigi jei iš jo slapyvardžio ir pateiktų duomenų jį atpažins draugai, mokytojai ar giminaičiai – kai kurie žvirbliu išlėkę žodžiai gali sugrįžti piktu buivolu.

REKLAMA

8. Neatsakinėti į neaktualias žinutes. Ypač jei jos seksualinio pobūdžio.

9. Siuntinių revizija būtina. Virtualiems draugams nesiųsti jokios asmeninės informacijos ar nuotraukų prieš tai neinformavus tėvų.

10. Ne visi žmonės linki tik gero. Ypač internete. Šią taisyklę pravers tiesiog nuolat turėti omeny.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų