• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Išleisti vaiką į mokyklą nėra pigu, tą žino kiekvieno mokyklinuko tėvai – supirkus būtinas mokyklines prekes ir aprangą (sportinę, kasdienius drabužius ar uniformą) šeimos biudžetas patuštėja mažiausiai 500 litų, o jei norite, kad jūsų atžala ir po pamokų būtų papildomai ugdoma – mokytųsi groti, šokti ar lankytų kitus užsiėmimus, teks piniginę paploninti dar keliasdešimčia ar ne net keliais šimtais litų.

REKLAMA
REKLAMA

Šalies mokyklose dauguma popamokinių būrelių yra nemokami, bet tėvai turi parūpinti vaikams priemonių ar aprangą, pavyzdžiui, nupirkti mažajam šokėjui šokių batelius. Tiesa, vietų šiuose būreliuose taip pat nėra tiek daug, kad juos galėtų lankyti visi norintys, o ir pačių veiklų pasiūla dažnai būna labai ribota.

REKLAMA

Išgalintys už savo vaikų neformalų ugdymą per mėnesį mokėti 200-300 litų ir daugiau, juos leidžia į privačias dainavimo, muzikos kitų menų ar sporto mokyklas, o vidutines pajamas gaunančios šeimos dairosi pigesnių būrelių savo atžaloms - jaunimo centruose ir klubuose viena neformaliojo užsiėmimo valanda kainuoja nuo kelių iki keliolikos litų, priklausomai nuo veiklos pobūdžio. Šios įstaigos lankytojų trūkumu tikrai nesiskundžia.

REKLAMA
REKLAMA

Populiarėja lyderystės, asmeninių savybių ugdymo būreliai

Sostinėje įsikūrusių Lietuvos vaikų ir jaunimo centro (LVJC) vadovas Valdas Jankauskas, kalbėdamas apie neformalaus ugdymo veiklas, kurias siūlo centras, sakė: „Šiuo metu centras siūlo apie 200 įvairių pavadinimų veiklų. Tai sporto, meninės, asmenybės ugdymo veiklos. Mūsų centras yra didžiausia tokio pobūdžio įstaiga ne tik Vilniaus mieste, bet ir visoje Lietuvoje. Pas mus per savaitę apsilanko apie 4500 vaikų, o per metus suteikiame paslaugų daugiau 62 tūkst. žmonių.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kalbėdamas apie populiariausias veiklas mokyklinio amžiaus vaikams, pašnekovas sakė: „Populiarūs šokių užsiėmimai, sporto būreliai. Itin daug vaikų pageidauja lankyti baseiną. Domisi ir asmenybę ugdančiomis veiklomis – lyderystės, asmeninių savybių ugdymo būreliais.“

REKLAMA

Apranga rūpinasi tėvai

Būrelių kainos (LVJC) mėnesiui svyruoja nuo 50-120 litų, kuomet lankomi grupiniai užsiėmimai, individualios pamokos brangesnės – mėnesio kaina gali siekti 170 litų. Centro vadovo teigimu, individualių pamokų nevyksta daug.

Pašnekovo teigimu, papildomų investicijų tėvams, kurių vaikai lanko neformaliojo ugdymo užsiėmimus, nereikia, bet ateidamas, pavyzdžiui, į baseiną, vaikas turi turėti aprangą ir kitas reikiamas priemones, taip pat su šokių užsiėmimais – šokių bateliais ir apranga rūpinasi patys tėvai.

REKLAMA

Neįgalūs vaikai centro užsiėmimus lanko mokėdami tik pusę kainos, vaikams iš socialiai remtinų šeimų papildomos nuolaidos nėra taikomos: „Savo darbe vadovaujamės principu, kad nė vienas vaikas neturėtų išeiti iš centro dėl pinigų stygiaus, tad stengiamės problemas spręsti individualiai. Papildomai jokio finansavimo negauname, tad verčiamės su turimu biudžetu ir finansinė padėtis centre nuolat būna įtempta“, – teigė centro vadovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Norinčių daugiau nei esama vietų

Į klausimą, ar šeimos, gaunančios mažas ir vidutines pajamas, pajėgios leisti savo vaikus į būrelius, pašnekovas sakė: „Šios paslaugos šeimoms prieinamos, be to, neseniai keliose savivaldybėse pradėtas bandomasis neformaliojo ugdymo krepšelio projektas, kuris nuo kitų metų bus įgyvendinamas visoje šalyje. Kiekvienam vaikui, nepriklausomai nuo to, kokia yra šeimos finansinė situacija, bus skiriamas šimtas litų neformaliajai veiklai, tad ši problema spręsis.“

REKLAMA

Centro vadovas pripažino, kad centras negali priimti visų vaikų, norinčių lankyti užsiėmimus: „Turimos patalpos išnaudojamos maksimaliai ir daugiau 4500 vaikų priimti negalime. Neseniai Riešėje atidarytas mūsų centro filialas „Kietas riešutėlis“, tai turėtų padėtis spręsti užimtumo problemas.“

REKLAMA

Populiaru šokiai, gitaros ir anglų kalbos pamokos

Žirmūnų vaikų ir jaunimo klubo, kuriame dirba 13 būrelių vadovų, o užsiėmimus lanko apie 300 vaikų, vadovė Irena Zavalauskienė, kalbėdama apie klubo siūlomas veiklas, sakė: „Vaikus kviečiame į 3-4 stilių šokių užsiėmimus, skirtus 5-6 metų ir jau mokyklinio amžiaus vaikams, klube veikia dainavimo, gitaros, dailės studijos. Vyksta keramikos ir kitų taikomųjų menų užsiėmimai. Vaikai noriai renkasi meninės fotografijos užsiėmimus bei vyksta anglų ir rusų kalbų pamokos.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pašnekovės teigimu, Žirmūnų jaunimo klube veikia šachmatininkų ir Rytų kovos menų būreliai bei mažylių mokyklėlė, kurioje vaikai mokomi anglų kalbos be vyksta meninio ugdymo užsiėmimai.

Į klausimą, kokios veiklos yra pačios populiariausios, o kurios sulaukia mažiau dėmesio, pašnekovė atsakė: „Labai populiarūs šokiai, gitaros ir anglų kalbos pamokos. Tėvų dėmesį atkreipė ir naujovė – mažylių teatras, kuriame maži vaikai mokomi vaidybos, populiarūs šokių užsiėmimai mažiesiems. Vis mažiau populiarus tampa dainavimas, matyt, mokyklose šios veiklos siūloma pakankamai“, – svarstė moteris.

REKLAMA

Zavaliauskienė taip pat akcentavo, kad nedidelis susidomėjimas yra rusų kalbos užsiėmimais: „Atrodytų, kad šis dalykas turėtų būti populiarus, nes nedaug vaikų ją moka, bet į užsėmimus ateina nedaug.“

30 litų mėnesiui – ne visiems įkandama suma

Klubo vadovės teigimu, visų klubo organizuojamų būrelių kainos yra 30 litų mėnesiui. „Per mėnesį būna 8-9 užsiėmimai, tad vieno apsilankymo kaina yra šiek tiek daugiau nei 3 litais. Taikome įvairias nuolaidas: socialiai remtinų šeimų vaikai užsiėmimus lanko nemokamai, jei iš vienos šeimos klubą lanko du vaikai, tai antrasis moka tik pusę kainos. Stengiamės atsižvelgti į kiekvieno vaiko individualią situaciją“, – kalbėjo klubo vadovė.

REKLAMA

Moteris patikino, kad sumokėjus mėnesio įmoką daugiau tėvams į vaikų laisvalaikį investuoti nebereikia: „Dažniausiai nieko papildomai investuoti nebereikia, nes klubas aprūpina vaikus apranga šokių ir dramos užsiėmimams. Pavyzdžiui, lankantiems keramikos būrelį nereikia patiems pirkti molio, glazūros ar rūpintis darbelių išdegimu, viską suorganizuoja klubas.“

REKLAMA
REKLAMA

Paklausta, ar vidutines ir mažas pajamas gaunančioms šeimoms įkandamos vaikų neformaliojo ugdymo paslaugos Vilniaus mieste, pašnekovė sakė: „Abejoju, ar didžioji dalis tėvų pajėgūs leisti savo vaikus į tas ugdymo įstaigas, kurių steigėjai yra privatūs verslininkai. Pasitaiko atvejų, kad šeimos verčiasi taip sunkiai, kad net 30-ties litų mokestis už būrelį yra nemažas finansinis iššūkis.“

Zavaliauskienė džiaugėsi, kad pasitaikė ne vienas atvejis, kai Žirmūnų jaunimo klubą lankę tėvai po keliolikos metų į jį atvedė savo vaikus. „Galėtumėme pasiūlyti kur kas platesnį veiklos spektrą, bet dėl finansavimo neturime iš ko mokėti čia dirbantiems žmonėms atlyginimų už papildomas valandas, bet poreikis tokių veiklų tikrai yra.

Kūrybinė ir sportinė veikla ugdo asmenybę

Vaikų psichologė Ramunė Žumbakienė, kalbėdama apie tai, ką vaikui duoda meninė, kultūrinė ar sportinė popamokinė veikla, sakė: „Tai galimybė vaikui gerai atsiskleisti kaip asmenybei, proga save išreikšti. Mano nuomone, ikimokyklinio amžiaus vaikai tokius užsiėmimus turėtų lankyti su tėvais, tėvai neturėtų vaikui primesti daugybės veiklų ir tikėti, kad tai padės kompensuoti jų dėmesio stoką.“ Pašnekovės teigimu, tokiais atvejais nesiformuoja tėvų ir vaikų ryšys bei nukenčia tarpusavio santykiai.

REKLAMA

„Vaikas būna „nesusitupėjęs“, emociškai nebrandus, pavargęs ir nebežinantis, ko nori“, – pasekmes, kurios gresia apkraunant vaiką daugybe papildomų veiklų, vardijo pašnekovė.

Pasirinkti turi vaikas

Į klausimą, kokio amžiaus vaikai gali pradėti lankyti įvairius būrelius, kad toks ugdymas būtų priimtinas ir pačiam vaikui, o ne tik pildomi tėvų norai, psichologė sakė: „Mokyklinio amžiaus vaikui tikrai padės atsipalaiduoti meninės ir sporto veiklos nuo to, kokia atmosfera būna pamokose, juk ten nurodoma, ką ir kaip daryti bei raginama daryti „kaip reikia“, tad pusiausvyra čia būtina.“

Psichologės nuomone, tėvai neturėtų bijoti leisti vaikui išbandyti kuo daugiau įvairiausių veiklų ir visai nesibaiminti dėl to, kad vieną dieną jie norės žaisti krepšinį, o kitą – skambinti gitara.

„Vaikas turi surasti tą sritį, kuri jam patinka labiausiai. Tėvai dažnai turi savo nuostatas, kurias užkrauna vaikui, neleisdami jam atsiskleisti, pabandyti.Būna atvejų, kai tėvai visai neatsižvelgia į paties vaiko norus ir galimybes, bruka tam tikras veiklas, kuriose, jų nuomone, vaikui turėtų labai sektis ir patikti.“

R. Žumbakienės teigimu, nėra vieno universalaus patarimo ar rekomendacijos, kaip pasirinkti būrelį ar studiją, kad ir vaikas ir tėvai būtų patenkinti, nes kiekvienas atvejis yra savitas, tad svarbiausia įsiklausyti į paties vaiko norus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų