2012 metų spalio mėnesį baigėsi 2 metus trukęs tarptautinis Europos sąjungos finansuojamas projektas „Tiny signers“. Projekte dalyvavo Didžioji Britanija, Austrija, Slovėnija ir Lietuva, kurią atstovavo Respublikinis kurčiųjų reabilitacijos centras. „Tiny signers“ projektas ir Slovėnija šiais metais gavo Europos kalbos ženklo apdovanojimą, kuris suteikiamas už geriausias programoje dalyvaujančių šalių iniciatyvas skatinant daugkalbystę.
„Tiny signers“ projekto tikslas buvo visas šalis dalyvias supažindinti su girdinčių vaikų ir kūdikių gestų kalba ir jos mokymo(si) metodus susieti su kiekvienos šalies ikimokyklinio ugdymo programa, pasidalinti patirtimi ir vieniems iš kitų pasisemti idėjų, kaip kuo smagiau gestų kalbą įtraukti į ugdymo procesą. Žinoma, pirmiausia reikėjo išsiaiškinti kam girdintiems vaikams reikalinga gestų kalba.
Prieš 30 metų Junktinėse Amerikos Valstijose pradėjus gestų kalbą vartoti su girdinčiais vaikais, buvo siekiama dar nekalbantiems kūdikiams sudaryti galimybę išreikšti savo norus, poreikius ir mintis. Pastebėta, kad kurčiųjų tėvų girdintys ar kurti vaikai su tėvais gestais ima bendrauti 8-10 mėnesį, tuo tarpu girdinčių tėvų girdintys vaikai turi paaugti iki vienerių – dviejų metų. Jei metų vaikas taria 10 žodžių (ar skiemenų, kuriems mes priskiriame žodį) – tai yra daug, o rankomis jis gali parodyti dar apie 60 gestų. Iš viso, vaiko žodynas jau bus – nei daug, nei mažai – 70 žodžių, kuriuos puikiai supranta tėvai ir ugdytojai. Tai yra stipri paskata tėvams patiems išmokti rodyti gestus ir taip bendrauti su savo mažyliais, kol jie nekalba.
Susidaro įspūdis, kad girdintiesiems vaikams gestai reikalingi tik tol, kol jie pradeda kalbėti, tačiau tyrimai rodo, kad gestai puikiai dera ir vėliasniame vaikų ugdymo procese. Pavyzdžiui, dviejų metų vaikai mokosi gestais išreikšti savo emocijas, ketverių metų vaikai vartoja gestus susipažindami su raidėmis ir besimokydami skaityti. Gestų rodymas neeikvoja tėvų ar pedagogų brangaus laiko, bet suteikia galimybę linksmai leisti laiką su vaikais. Todėl jie vis labiau tampa populiarūs ir noriai vartojami tiek namuose, tiek darželiuose.
Lietuvoje mažylius auginantys tėvai ir pedagogai gali išmokti girdinčių vaikų gestų kalbos mokyklėkėje „Kūdikio kalba“. Paskaitas skaito ir pamokas veda licencijuota mokytoja Asta Paškovskė. Asta dirba jau trečius metus, per kuriuos vedė mokymus ikimokyklinio ugdymo pedagogams ir virš 150 šeimų mokėsi „Kūdikio kalbos“ kursuose. Daugiau informacijos apie girdinčių kūdikių ir vaikų gestų kalbą galite rasti puslapyje www.kudikiokalba.lt