• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pastaraisiais metais Lietuvoje dviem santuokoms tenka maždaug vienos skyrybos, rodo oficiali statistika. Tačiau net ir išsiskyrus bendri sutuoktinių reikalai nesibaigia, ypač jeigu jie turi vaikų.

Pastaraisiais metais Lietuvoje dviem santuokoms tenka maždaug vienos skyrybos, rodo oficiali statistika. Tačiau net ir išsiskyrus bendri sutuoktinių reikalai nesibaigia, ypač jeigu jie turi vaikų.

REKLAMA

Įstatymai numato tėvams pareigą rūpintis jais, net ir išsiskyrus, aiškina šeimos teisės advokatai. Dėl to teisininkai pataria pirmiausia bandyti taikiai susitarti dėl vaikų išlaikymo, alimentų. O jeigu to padaryti nepavyksta, kreiptis į teismą.

Specialistai skaičiuoja, kad vidutiniškai vaikų išlaikymui, kiekvienas tėvas turėtų skirti pusę minimalios algos. T. y. vidutiniškai alimentai turėtų siekti apie 350 eurų.

Tačiau paliktos vienos auginti vaikus moterys tikina, kad dažnai vyrai už savo vaikus moka ir dvigubai mažiau. 

Neužtenka pinigų

Portalo tv3.lt skaitytoja Rima pasakojo, kad po skyrybų jau kurį laiką viena augina du vaikus iš buvusios santuokos.

REKLAMA
REKLAMA

„Vyras moka 150 eurų alimentus. Iš viso per mėnesį už abu vaikus iš vyro gaunu 300 eurų. Papildomai niekada pinigų neduoda, pats vaikams savo noru irgi nieko neperka. Tačiau kartą per mėnesį pasiima savaitgaliui“, – pasakojo moteris.

REKLAMA

Ji pripažino, kad tiek pinigų viskam realiai nepakanka, tad norėtų, kad vyro mokami alimentai būtų didesni.

„Tų 300 eurų dviem vaikams vos užtenka būtiniesiems poreikiams. O juk norisi ir į atostogas išvažiuoti ar į kiną ar koncertą vaikus nuvesti.

Prašiau vyro, kad padidintų alimentus, bet jis nesutinka. Tikina, kad šios sumos pakanka vaikų išlaikymui“, – guodėsi Rima.

Moters teigimu, kad tiek išaugus kainoms, vien maistui vos užtenka 300 eurų mėnesiui.

„Stengiuosi taupyti, tačiau taip gyventi neįmanoma. Taigi, kur ir kaip turėčiau kreiptis dėl didesnių alimentų“, – klausė moteris.

REKLAMA
REKLAMA

Tėvai privalo išlaikyti vaikus

Advokatų kontoros „Marger“ advokatė Eleonora Maciejevska pažymėjo, kad vaiko išlaikymas – konstitucinė tėvų pareiga.

„Taigi, tėvo ir motinos teisės ir pareigos savo vaikams yra lygios, nepaisant to, ar tėvai gyvena santuokoje, ar skyriumi.

Tuo atveju, jeigu vienas iš tėvų nusišalina nuo pareigos teikti nepilnamečiui vaikui išlaikymą arba teikia išlaikymą tik epizodiškai ir nepakankamai, kitas tėvas (motina), kuriam tenka visa vaiko išlaikymo našta, turi teisę kreiptis į teismą dėl išlaikymo nepilnamečiam vaikui priteisimo“, – komentavo advokatė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau anot jos, prieš kreipiantis į teismą dėl išlaikymo nepilnamečiam vaikui priteisimo privaloma yra mediacija – tai ikiteisminė ginčo nagrinėjimo tvarka, kurios metu ginčo šalys mediatoriaus pagalba dažnu atveju išsprendžia kilusi ginčą.

„Tik po to, kai pasinaudojama privaloma mediacija, galima inicijuoti teisminį procesą dėl išlaikymo priteisimo.

REKLAMA

Dėl išlaikymo vaikui priteisimo galima kreiptis į teismą su pareiškimu dėl teismo įsakymo išdavimo arba su ieškiniu dėl išlaikymo priteisimo“, – aiškino teisininkė.

Jos teigimu, pirmasis būdas yra greitesnis, kadangi pareiškimo dėl teismo įsakymo išdavimo priėmimo klausimą teismas išsprendžia ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo jo padavimo teismui dienos.

Išsprendęs pareiškimo priėmimo klausimą, nedelsdamas, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną, teismas išduoda įsakymą, kurio kopiją kartu su teismo pranešimu išsiunčia skolininkui.

REKLAMA

„Jeigu per 20 dienų nuo pastarųjų dokumentų įteikimo dienos išlaikymo neteikiantis tėvas (motina) nepateikia prieštaravimų, teismo įsakymas įsiteisėja ir galima kreiptis į antstolį dėl priverstinio skolos išieškojimo“, – pažymėjo E. Maciejevska.

Anot jos, skolininkui pareiškus prieštaravimus dėl teismo įsakymo išdavimo, išlaikymą vaikui priteisti siekiantis tėvas (motina) turi teisę pateikti ieškinį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ginčai, nagrinėjami ginčo teisena, trunka ženkliai ilgiau, kadangi teisminis nagrinėjimas dažnu atveju neapsiriboja pirmąja instancija. Ginčą pralaimėjusi šalis inicijuoja apeliacinį procesą.

Teismo procesas dėl išlaikymo vaikui priteisimo pirmojoje instancijoje gali užtrukti apie pusmetį, dar tiek pat apeliacinėje instancijoje. Taigi, jeigu vaiko tėvams nepavyksta susitarti dėl vaiko išlaikymo taikiai, kilus ginčui, tokio ginčo išnagrinėjimas teismuose gali užtrukti vienerius metus, o kartais ir ilgiau“, – sakė advokatė.

REKLAMA

Alimentų dydis ir apskaičiavimas

Advokatų profesinės bendrijos „Avocad“ vyresnysis teisininkas, advokatas Egidijaus Kieras komentavo, kad tėvas su kuriuo gyvena vaikas gali kreiptis dėl išlaikymo priteisimo tuomet, kai kitas iš tėvų vaikui išlaikymo neteikia.

„Išlaikymą galima prisiteisti nepriklausomai nuo to, ar tėvai yra santuokoje ar ją nutraukę. Išlaikymo santykiai susiklosto tarp vaikų ir tėvų, nepriklausomai ar tėvai yra susituokę, nesusituokę ar išsiskyrę.

REKLAMA

Praktikoje gana dažnai pasitaiko atvejų, kuomet sutuoktiniai neinicijuoja santuokos nutraukimo, tačiau išsisprendžia vaikų išlaikymo klausimus“, – pastebėjo advokatas.

Anot jo, alimentų dydis gali priklausyti ir nuo tėvų gaunamo atlyginimo, bendros turtinės padėties.

„Teismai yra išaiškinęs, kad negalima priteisti vaiko išlaikymui daugiau, negu tai objektyviai leidžia jo tėvų turtinė padėtis, pavyzdžiui, iš tėvo ar mamos kurie gauna 1,5 tūkst. eurų pajamas, teismas negali priteisti mokėti 1,5 tūkst. eurų išlaikymą vaikui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat nereikia nepamiršti ir kitos svarbios nuostatos, kad tėvai vaikus išlaikymo lygiomis dalimis, nebent jų pajamos skirtingos, pavyzdžiui, tėvas, kurio darbo užmokestis 4 tūkst. eurų per mėnesį, privalo prisidėti didesne dalimi prie vaikų išlaikymo nei mama, kurios pajamos 2 tūkst. eurų per mėnesį“, – skaičiavo advokatas.

Anot E. Kiero, kai tėvai susitaria, jie gali nusistatyti kokį nori išlaikymo dydį, tačiau jei kyla ginčas, tėvas kuris reikalauja išlaikymo priteisimo privalo įrodyti vaikų poreikių dydį, kuriuo remiantis paskaičiuojama ir išlaikymo proporcija.

REKLAMA

Alimentų indeksavimas

E. Maciejevska komentavo, kad išlaikymo dydis turi būti proporcingas vaiko poreikiams ir tėvų turtinei padėčiai bei užtikrinti būtinas vaikui vystytis sąlygas.

„Teismų praktikoje orientaciniu kriterijumi, priteisiant vaikui išlaikymą būtiniesiems poreikiams patenkinti, pripažintas minimalios mėnesio algos dydis vienam vaikui (šiuo metu tai 709 eurai į rankas, t. y. kiekvienam iš tėvų tenka po 354,50 euro vaiko išlaikymui), jeigu tėvų turtinė padėtis yra apylygė.

REKLAMA

Visapusiškam vaiko vystymuisi turi būti tenkinami ne tik jo būtinieji poreikiai (maistas, apranga, higiena ir panašiai), bet skiriamas dėmesys vaiko laisvalaikio, bendravimo, saviraiškos pomėgiams, lavinami gabumai, todėl minimaliosios mėnesinės algos kriterijus išlaikymui yra tik orientacinis ir teismas gali priteisti ir didesnę sumą“, – komentavo advokatė.

Anot jos, pakilus minimaliai mėnesiniai algai, priteistas išlaikymo dydis automatiškai nepasikeičia, tačiau teisės aktai nustato pareigą tėvui (motinai), iš kurio yra priteistas vaiko išlaikymas, indeksuoti išlaikymo dydį, t. y. perskaičiuoti išlaikymo išmoką.

REKLAMA
REKLAMA

„Periodinės išmokos indeksuojamos kartą per metus einamųjų metų vasario mėnesį. Jeigu priteistą išlaikymą mokantis tėvas (motina) nevykdo pareigos indeksuoti priteisto išlaikymo dydžio, teismo sprendimas, kuriuo priteistas išlaikymas periodinėmis išmokomis, gali būti pateikiamas vykdyti antstoliui.

Taigi netgi tais atvejais, kai teismo sprendime nėra nurodyta, kad išlaikymo dydis turi būti indeksuojamas Vyriausybės nustatyta tvarka, indeksavimas privalo būti taikomas, kadangi tokią pareigą nustato teisės aktai“, – atkreipė dėmesį E. Maciejevska.

tv3.lt

Nu įdomiai...visko gyvenime būna , bet kodėl tada moteris jeigu vyrai tokie blogi nepalieka vaikų vyrams ir pačios nemoka alimentų? Viskam yra sveikas protas . Jeigu moteris dirba ir gauna atlyginima tai taikrai jos 300 +300 vyro +97 eur valstybės skyriamu tikrai užtenka vieno vaiko poreikiams tenkinti. Bet kai moteriai pasakai ,kad iš savo algos jinai turi 300 atiduoti vaikui, tai "putotis" pradeda su replikomis ( o kaip aš gyvensiu?) nu tai va mielosios ,taip pat ir vyrai galvoja i ko jiems gyventi ir tai yra normalu,kad viena iš pusiu jau nebus jusu manipuliuojami šuniukai ir nesugebės tiek laiko vaikui skirti kiek jus tai darote,nes moketumete jus alimentus ,tai ir pačios per 2 darbus dirbtumėte ,kad viska apmokėti. O ne tik vyrams darant vaikus reikia galvoti ,bet ir moterims taip pat pastojant ar prieš pastojima 100 kartu apmastyti reikia ar sugebės pačios vaikus išlaikyti :)
o suaugusio pragyvenimo kaina uz miniaka yra pokui? Vienam nuoma, kuras, maistas. Gyvenant santuokoje to nera ir valstybe nesikisa ar abi puses sugebejo po 350 prisideti. O buna tokiu atveju seimoje, tai mama bedarbe, tai vyras, ar kas susirgo, nelaime, viskas bendru susitarimu be jokiu skolu vienas kitam, bet kai tik skyrybos, viskas, esi dugne? Valstybe tave priverstinai padarys skolinga, mamas ismokina buti alimentu barakudomis ir viskas cia del vaiko "geroves" ir cia skaitosi lygios teises
Tūkstančius metu nebuvo jokiu vaiko pinigų ir žmonių pasaulyje ir Lietuvoje daugėjo, o kai prasidėjo vaiku ,,gamyba'' už pinigus ar dėl pinigų ,atsirado labai daug problemu.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų