„Vaikišką šampaną ir kitus alkoholį imituojančius gėrimus reikia pašalinti iš apyvartos“, - tokį siūlymą š.m. spalio 1 d. LR Seime vykusiame susitikime su valdžios atstovais dėl jaunimo psichiką veikiančių medžiagų vartojimo prevencijos ir kontrolės problemų sprendimo pateikė Lietuvos mokinių parlamento (LMP) nariai.
LMP narių nuomone, tokie gėrimai ugdo jaunimo įprotį vartoti alkoholį, skatina šio žalingo įpročio paplitimą visuomenėje ir yra susijęs su platesne visuomenės problema - suaugusiųjų tolerancija jaunimo alkoholio vartojimui, kuomet tėvai duoda ragauti alkoholinių gėrimų švenčių metu, suaugusieji atlaidžiai žiūri į alkoholio pardavimą nepilnamečiams, kt.
„Šiandien yra įprasta ir net populiaru tarp tėvų pirkti vaikišką šampaną rengiant vaiko gimtadienio ar kitas šventes. Mūsų nuomone, tai yra žalingas įprotos, nes padeda formuoti nuostatą, kad svaigalai yra neatsiejama laisvalaikio ir pasilinksmimo dalis“, - sako LMP atstovė Agnė Ivanauskaitė.
Siekiant mažinti alkoholio prieinamumą ir šio žalingo įpročio paplitimą tarp jaunimo, LMP atstovai taip pat siūlo alkoholį pardavinėto tik specializuotose parduotuvėse, uždrausti alkokolio reklamas, atributiką bei jo pardavimą 200 metrų spinduliu aplink mokyklas.
Remiantis Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro 2007 m. atlikto Alkoholio ir kitų narkotikų vartojimo Europos mokyklose tyrimo (ESPAD) duomenimis, per pastarąjį mėnesį alkoholį buvo vartoję 65 proc. apklaustųjų Lietuvoje; stipriai apsvaigę per pastarąjį mėnesį - 20 proc. Pagal Europos Komisijos užsakymu 2008 m. atliktą Eurobarometro tyrimą „Jaunimas ir narkotikai“, 86 proc. respondentų Lietuvoje nurodė, jog alkoholio prieinamumas yra labai didelis.
Susitikimo metu mokiniai taip pat iškėlė neveiksmingos prevencijos mokykloje problemą ir pasiūlė į prevencinių programų kūrimą labiau įtraukti pačius mokinius, daugiau dėmesio skirti prevencijos specialistų rengimui, padidinti valstybės finansavimą sveikos gyvensenos marketingui.
Taip pat buvo svarstoma ir pagalbos problemų dėl psichiką veikiančių medžiagų vartojimo turinčių mokinių problema. Mokinių nuomone, šiandien labai trūksta socialinių, psichologinių ir sveikatos paslaugų į priklausomybes įklimpusiems nepilnamečiams, veiksmingų priemonių jiems padėti grįžti į mokyklos bendruomenę, visuomenę.
Tam pritarė ir LR Seimo Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisijos pirmininkė Vincė Vaidevutė Margevičienė: „Reikia mest viską iš mokyklos, tik ne draugą. Draugą reikia laikyti mokykloje ir jam padėti visomis išgalėmis. O dabar pas mus taip, „tu nelankai – nereikia. Tu problema, tu rūkai, tu kvaišalus vartoji, tu esi mums našta, problema, tai tu eik lauk““.
Spalio 1 d. LR Seime vykusios LMP ir valdžios atstovų susitikimo tikslas – pristatyti mokinių nuomonę ir siūlymus, kaip pagerinti mokinių psichoaktyvių medžiagų (alkoholio, tabako, kitų narkotinių medžiagų) vartojimo prevenciją mokykloje, sumažinti šių medžiagų prieinamumą tarp jaunimo, veiksmingiau spręsti priklausomybe sergančių jaunuolių problemas.
Susitikime dalyvavo LR Seimo Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisijos nariai, LR Sveikatos, Socialinių reikalų ir darbo, Švietimo, mokslo ir kultūros komitetų nariai, LR Sveikatos apsaugos, Švietimo ir mokslo, Socialinės apsaugos ir darbo, Vidaus reikalų ministerijų atsakingi darbuotojai, Narkotikų kontrolės departamento atstovai, kiti.
Susitikimą rengė LMP, bendradarbiaujant su LR Seimo Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisija. Susitikimas organizuojamas LMP kartu su Koalicija „Galiu gyventi“ vykdant projektą „Jaunimo vaidmens narkotikų politikos formavime ir įgyvendinime stiprinimas“.