• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ

Savo atžaloms tėvai perka pačius gardžiausius, pačius patraukliausius maisto produktus. Deja, ne kiekvienas susimąsto apie tokių produktų naudą arba net žalą vaiko sveikatai. O verslininkams atskirai vaikams gaminami maisto produktai atrodo patraukliai. Lentynose gausu ne tik spalvingų saldainių ar sausainių pakuočių, bet ir mėsos gaminių, vaisvandenių, skirtų tik vaikams.

Tauragiškė Irma sunerimo dėl pastarųjų galimos žalos vaikų organizmui. Moteris įdėmiai perskaitė braškių skonio gaiviojo gėrimo sudėtį ir aptiko, kad jame yra nurodyta medžiaga, kuri gali neigiamai paveikti vaikų aktyvumą ir dėmesį. „Kodėl tokie gėrimai gaminami vaikams? Ar be šios sudedamosios dalies neina pagaminti paprasto limonado? Norime perspėti kitus tėvelius, kad nepirktų savo vaikučiams šito gėrimo“, – kreipiasi į redakciją tauragiškė.

Į „Tauragės kurjerio“ skaitytojos atsiųstą klausimą atsakė Tauragės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) viršininkas Kęstutis Patašius. Pašnekovas akcentuoja tai, kad šio gėrimo etiketėje nurodyta informacija yra teisinga.

REKLAMA
REKLAMA

– Ženklinimo etiketėje gamintojas privalo pateikti išsamią informaciją apie maisto produktą, kuri padeda vartotojui rinktis tenkinantį jo poreikius maisto produktą.

REKLAMA

Visų pirma noriu pasakyti, kad gamintojas teisingai etiketėje nurodė informaciją „Be saldiklių“. Pabrėžiu, kad cukrus nėra saldiklis. O gamintojas greičiausiai turi omenyje plačiai naudojamus saldiklius kaip aspartamas (E951), kuris už cukrų saldesnis 180 kartų arba acesulfamas K (E 950), kuris už cukrų saldesnis 150–200 kartų.

Skaitytoją neramina maisto priedas dažiklis karmoisinas (dar žymimas E122) yra leidžiamas naudoti gaiviųjų gėrimų gamyboje. Jis naudojamas gėrimui suteikti spalvą, kad vartotojui tamptų patrauklesnis. Gėrimą gamintojas gali pagaminti be dažiklių. Jie nėra būtina gėrimo sudedamoji dalis, – paaiškino Tauragės VMVT viršininkas.

REKLAMA
REKLAMA

K.Patašius primena, kad nuo 2010 m. liepos 20 d. visoje ES įsigaliojo Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl maisto priedų straipsnis, nurodantis, kad kiekvieno maisto produkto ar gėrimo, kuriame yra dažiklių, galinčių sukelti vaikams hiperaktyvumą, etiketės turi būti specialiai žymimos. Maisto standartų agentūra nustatė, kad šeši maisto dažikliai gali sukelti vaikų hiperaktyvumą. Todėl produktų ar gėrimų kurių sudėtyje esame šių komponentų, etiketėse privalo būti papildoma informacija, jog „dažikliai gali neigiamai paveikti vaikų aktyvumą ir dėmesį“. K.Patašius įvardija, kokie tai dažikliai. Tai oranžinis geltonasis (E 110), chinolino geltonasis (E104), karmoisinas (E 122), raudonasis dažiklis (Allura Red) (E 129), tartrazinas (E102) ir raudonasis ponso dažiklis 4R (E 124).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kalbėdamas apie tauragiškės atsiųsto gėrimo vaikams sudedamąsias dalis, Tauragės VMVT viršininkas pastebi, kad kur kas labiau verta atkreipti dėmesį į konservantą natrio benzoatą.

– Gėrimas yra gazuotas, todėl nerekomenduojamas vartoti vaikams. Tokie gėrimai draudžiami tiekti vaikų maitinimo įstaigose. Todėl ir tėveliai, pirkdami maisto produktus ir gėrimus vaikams, turi skaityti maisto produkto ženklinimo etiketėje pateiktą informaciją, – pataria K.Patašius.

REKLAMA

Pasak pašnekovo, maisto priedų, leidžiamų naudoti maisto produktuose sąrašas ir nustatytos jų naudojimo sąlygos nurodytos (ES) Komisijos Reglamente Nr. 1129/2011, kuriuo iš dalies buvo pakeistas Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr.1333/2008 II priedas sudarant Sąjungos maisto priedų sąrašą.

Šiuo metu yra įvesta pirmoji Lietuvoje valstybinė, nekomercinė sveikatai palankesnių maisto produktų ženklinimo sistema „Rakto skylutė“. Simbolio „Rakto skylutė“ tikslas – padėti vartotojams lengviau išsirinkti maisto produktus tarp kitų tos pačios grupės maisto produktų. Šiuo simboliu pažymėtuose produktuose yra gerokai mažiau sočiųjų riebalų, cukraus, druskos ir daugiau maistinių skaidulų. Tai būtina, nes Lietuvoje atliktų gyventojų faktinės mitybos tyrimų duomenys rodo, kad gyventojų mityba jau daugelį metų nesubalansuota – suvartojama per daug sočiųjų riebalų, paprastųjų angliavandenių, druskos ir per mažai maistinių skaidulų. Nesubalansuota mityba išvardytomis medžiagomis skatina sergamumą širdies ir kraujagyslių ligomis, vėžiu, nutukimu, 2-ojo tipo cukriniu diabetu. Vien dėl širdies ir kraujagyslių ligų ir vėžio miršta 3/4 visų Lietuvos gyventojų ir pagal šį rodiklį mūsų šalis yra tarp labiausiai atsiliekančių valstybių Europos Sąjungoje. Tačiau simboliu „Rakto skylutė“ negalės būti ženklinami maisto produktai, skirti vaikams iki 36 mėn.

K.Patašius „Tauragės kurjerio“ skaitytojams primena, kad jo vadovaujama veterinarijos tarnyba pasirengusi vartotojams pateikti išsamią informaciją apie maisto produktų ženklinimą, produktų sudėtyje nurodytų naudojamų maisto priedų ar paties produkto paskirtį.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų