Uostamiesčio darželinukų tėvai jau netrukus kas mėnesį turėtų mokėti papildomą 35 litų bazinį mokestį už vaikų maitinimą ikimokyklinėse įstaigose, o mokestis už prailgintos dienos grupes pradinukams gali didėti net du ar tris kartus.
Apie šiuos ir kitus švietimo bendruomenei labiausiai nerimą keliančius pokyčius vakar uostamiesčio meras Rimantas Taraškevičius bei savivaldybės administracijos darbuotojai diskutavo su Švietimo tarybos atstovais.
R. Taraškevičius pabrėžė, kad nors numatomi pokyčiai daliai klaipėdiečių bus skausmingi, tačiau jie esą neišvengiami - vien už sausį į miesto biudžetą surinkta 5 milijonais litų mažiau nei planuota.
Norint subalansuoti biudžetą, savivaldybės administracija ikimokyklinukų tėveliams siūlo įvesti bazinį mokestį už maisto gamybą. Iš šių lėšų būtų mokami atlyginimai darželių ir mokyklų-darželių virėjams - biudžeto projekte, kuris bus tvirtinamas vasario 26-27 dienomis, lėšų jų atlyginimams numatyta tik trims šių metų mėnesiams. Pasak Švietimo skyriaus vedėjos Laimos Prižgintienės, norint apsaugoti šiuos darbuotojus nuo atlyginimo dydžio svyravimo, tėveliams bazinį mokestį teks mokėti nepriklausomai nuo to, lankė jų vaikas darželį ar ne. Išimtis būtų tik tėvų atostogų metas.
Kiek brangs prailgintos dienos grupės, - dar bus diskutuojama. Iš savivaldybės biudžeto šios grupės bus finansuojamos tik socialiai remtiniems vaikams - jų tėvams už papildomą vaikų buvimą mokykloje po pamokų mokėti nereikės. Kitų pradinukų tėveliams grupės gali brangti iki 100 ar daugiau litų. Norint sumažinti tėvelių finansinę naštą, bus svarstoma galimybė dalį lėšų prailgintos dienos grupių pedagogų darbo užmokesčiui skirti iš neformaliajam ugdymui skirtos mokinio krepšelio dalies.
Pokyčiai laukia ir neformaliojo ugdymo įstaigų - valdžia neatsižvelgė į Švietimo tarybos atstovų prašymą nemažinti asignavimų vaikų ir jaunimo klubų administracijos darbuotojų atlyginimams - biudžeto projekte lėšų tam numatyta tik 8 mėnesiams. Finansų skyriaus vedėjos Aldonos Špučienės teigimu, dauguma vaikų ir jaunimo klubų direktorių, buhalterių ir kitų administracijos darbuotojų etatų nuo kitų mokslo metų neišvengiamai bus naikinami. Valdžios atstovai patikino, kad lėšų išeitinėms šių darbuotojų kompensacijoms bus surasta.
Meras akcentavo, kad mažinamas tik finansavimas neformaliojo ugdymo įstaigų administravimo išlaidoms padengti ir dėl to nei šių įstaigų, nei jas lankančių vaikų skaičius mieste nesumažėsiąs.
Susitikimo metu švietimo įstaigų atstovai taip pat pasiūlė pasiruošimui mokslo metams skirtas lėšas įstaigoms paskirstyti po lygiai, o ne centralizuotai, kaip siūlo savivaldybės administracija. Beje, skirtingai nuo keleto ankstesnių metų, pasiruošimui mokslo metams švietimo įstaigoms bus skirti ne du ar trys milijonai, o 900 tūkst. litų. Atsižvelgus į Švietimo tarybos prašymą, prieš rugsėjį visoms įstaigoms smulkiems remonto darbams bus padalinta 100 tūkst. litų - kiekvienai po 500-2000 litų. Likusius 800 tūkst. litų numatoma palikti stambesniems virtuvių remontams, prakiurusiems stogams lopyti ir kitiems darbams.
Laima Švedaitė