Daugiau apie tai – TV3 Žinių reportaže.
Elektronikos prekių pardavėjai pasakoja, kad vagišiai tampa vis akiplėšiškesni ir randa įvairiausių būdų apgauti parduotuvių darbuotojus.
Vaizdo kameros užfiksavo, kaip veido kauke prisidengęs jaunuolis salone apžiūrinėjo telefoną. Tada jis staiga ėmė jį rauti, o galiausiai nukando apsauginį laidą ir mikliai pasišalino iš parduotuvės.
Kitame vaizdo kameros užfiksuotame įraše matyti, kaip vyras, į parduotuvę atėjęs kartu su mažamečiu vaiku, kad atrodytų visai nekaltai, apžiūrinėjo nešiojamuosius kompiuterius. Tuomet jis staiga griebė kompiuterį, įsidėjo į krepšį, paėmė ant rankų vaiką ir skubiai išėjo iš parduotuvės.
Išplėšė darbuotojams iš rankų
Visgi vagišiai pamažu tampa akiplėšiški – policija praneša apie per vieną dieną įvykusius itin retai pasitaikančius išpuolius. Elektroninių prekių parduotuvėse naujus telefonus vagis tiesiog išplėšė darbuotojams iš rankų.
„Kad iš elektronikos parduotuvių būtų vagiamos prekės taip atvirai, tai nėra dažna“, – tikino policijos atstovas Erikas Jalovikas.
Policija praneša, kad pirma įžūli vagystė įvykdyta „Akropolio“ prekybos centre. Nenustatytas vaikinas iš pardavėjos rankų išplėšė ir pavogė du mobiliojo ryšio telefonus „Samsung Fold 6“.
O „Nordika“ prekybos centre neaiškus vyras pardavėjos paprašė parodyti jam du „Google Pixel 9 XL“ telefonus. Vėliau juos staigiai griebė ir paspruko. Policija spėja, kad tai galėjo būti tas pats asmuo.
„Siejame tuos įvykius. Kol kas vyksta tyrimai, tai negalim tiksliai pasakyti, ar tai tas pats asmuo, tačiau požymių turime, kad bruožai panašūs“, – teigė E. Jalovikas.
Elektronikos prekių parduotuvės atstovas pastebi, kad vagys randa vis gudresnių būdų, kaip apgauti pardavėjus.
„Dažniausiai išsirenka piko valandas, kai parduotuvėse būna ypač daug klientų, tada jau automatiškai jie lengviau praslysta mum pro akis“, – pabrėžė parduotuvės vadovas Andrius Dragūnas.
Nors pardavėjai bando apsaugoti prekes elektromagnetiniais apsaugos prietaisais, vagišiams tai nė motais.
„Ateina tiesiog prie lentynos, prekes susimeta ir išeina“, – pasakojo A. Dragūnas.
Būna kruopščiai pasiruošę
O tam, kad išvengtų signalizacijos ir neatkreiptų dėmesio, savo krepšius vagišiai specialiai paruošia tokiam laimikiui.
„Tos tašės būna puikiai paruoštos, išklotos folijom, nes matosi video, kai atsidaro ta tašė, jinai ten visa išklijuota kažkuo yra, ir tada tiesiog tos sistemos ne visada suveikia“, – tikino A. Dragūnas.
Elektronikos prekių pardavėjai pastebi dar vieną tendenciją – vagiamos nišinės prekės už nemažą kainą, tačiau turinčios ribotą paklausą. Pardavėjai įtaria, kad tai gali būti sistemingai veikiantys vagišiai.
„Mūsų parduotuvėje tai pasirodė, kad dingo multimetrai. Tai labai tikėtina, kad tai yra išvis užsakomosios vagystės, nes reikia rasti konkretų ir pirkėją tokioms prekėms“, – pabrėžė A. Dragūnas.
Tiesa, policijos atstovas pabrėžė, kad nors paprastų vagysčių, kai ilgapirščiai slapta susikrauna į krepšius prekes ir pasišalina, pasitaiko tikrai dažnai, tokios atviros vagystės, kai vagis tiesiog išplėšia prekę darbuotojui iš rankų, yra itin retos. Jos priskiriamos atskirai kategorijai ir atsakomybė yra kur kas rimtesnė.
„Šiuo atveju skiriasi, kadangi tokio pobūdžio vagystės kvalifikuojamos kaip atvirosios vagystės ir bausmė yra didesnė“, – kalbėjo E. Jalovikas.
Vien Vilniaus apskrities policijos komisariatas skaičiuoja, kad dėl vagysčių elektronikos prekių pardavėjai kasmet patiria dešimtis tūkstančių eurų nuostolių.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.