• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lina ABROMAVIČIENĖ

Šiltuoju metu suaktyvėja uodai, bitės, vapsvos ir kiti vabzdžiai. Pavasarį ir vasarą žmonės daugiau laiko praleidžia lauke. Kad atostogų ar savaitgalio poilsio gamtoje nedrumstų sparnuoti sutvėrimai, pasak Šiaulių greitosios medicinos pagalbos stoties vyriausiosios gydytojos Eugenijos Kukaitienės, reikėtų pasisaugoti vabzdžių įgėlimų, nes paprasčiausias bitės įgėlimas gali baigtis mirtimi.

REKLAMA
REKLAMA

Uodai – ne tik erzina, bet ir kanda

Medikai sako, kad ypač reikėtų pasirūpinti savo atžalomis, nes vaikai daugiau laiko praleidžia lauke ir linkę nuklysti į vietas, kur pilna vabzdžių, pavyzdžiui, aukštas žoles ar krūmus. Nors uodų įgėlimai dažnai būna nepavojingi, tačiau kartais jie sukelia alerginę reakciją, ji pasireiškia grėsmingais simptomais ir gali baigtis netgi mirtimi.

REKLAMA

„Uodų įkandimai dažniausiai būna nepavojingi, tačiau įkandimo vietą labai niežti, todėl besikasydamas žmogus gali užsikrėsti antrinėmis infekcinėmis odos ligomis. Įkandus uodui, į žmogaus organizmą gali patekti ligų sukėlėjų, jautresniems žmonėms gali pasireikšti alerginės reakcijos. Uodų įkandimas dažniau sukelia vadinamuosius dilgėlinės tipo bėrimus: įkandimo vietoje atsiranda pūkšlė, oda parausta, paburksta, ją labai niežti“, - sako gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA

Vapsvos, bitės – mirtinas priešas

Pats pavojingiausias – vapsvos arba bitės įgėlimas. Jų nuoduose esančios medžiagos veikia kaip alergenai ir gali sukelti gyvybei pavojingas reakcijas, pavyzdžiui, anafilaksinį šoką. Tada ne tik parausta, patinsta oda įgėlimo vietoje, bet gali ištinti lūpos, gerklė, kvėpavimo takai, žarnyno gleivinė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Darosi sunku kvėpuoti, trūksta oro, dėl išsiplėtusių kraujagyslių krenta kraujospūdis. Sutrinka smegenų, vidaus organų apytaka. Ne visada alerginė įgėlimo reakcija būna staigi. Būna atvejų, kai alergija pasireiškia praėjus kelioms dienoms. Pavėluota reakcija pavojinga sveikatai, tačiau simptomai nebūna tokie ryškūs kaip ūminiu atveju.

REKLAMA

Vapsvos ir bitės nuodai gali sukelti mirtį dėl išplitusios alerginės reakcijos. Kasmet nuo alergijos miršta žmonių, tik neaišku, kiek, nes Lietuvoje nėra oficialios statistikos. Kitose Europos šalyse tokių mirčių būna apie 60.

„Jeigu vis dėlto atskrido geliantis vabzdys, svarbu nedaryti staigių judesių. Mojavimas rankomis dažnai tik pakursto jų agresiją“, - sako E. Kukaitienė. Pasak gydytojos, svarbiausia įgėlus bitei ištraukti jos geluonį, kad būtų išvengta anafilaksinio šoko. Jei žmonės alergiški bičių ir širšių įgėlimui, jie su savimi turėtų turėti švirkštą su adrenalinu. Tačiau yra specialūs purškalai nuo vabzdžių, kuriais reikėtų purkštis nuolatos būnant gamtoje.

REKLAMA

Pirmoji pagalba po įkandimo

Pasak E. Kukaitienės, gyventojai, kurie ruošiasi vykti į gamtą, neturėtų kvepintis, reikėtų vengti kremų, tonikų, nes jie vabzdžius masina. Taip pat nereikėtų dėvėti ryškiaspalvių, margų rūbų. Jei puola uodai, nereikėtų palikti atviro kūno – daugiau apsirengti. Stengtis saugoti ir namus, kad į juos nepriskristų vabzdžių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jei įkandus pasireiškia tik paraudimas, niežėjimas, pakanka nereceptinių vaistų, mažinančių skausmą, patinimą. Šaltis taip pat veikia teigiamai, tad galima prie įgėlimo vietos pridėti leduką ar šaltą kompresą. Ledo gabalėlis, įvyniotas į audinį, taip pat padės, jei savo skystį išskyrė skruzdėlė. Kai kuriems padeda skiestas vandeniu amoniako tirpalas“, - sako gydytoja.

REKLAMA

Pasak E. Kukaitienės, alerginę reakciją galima prognozuoti. Jeigu ankstesni vabzdžių įkandimai ar įgėlimai ilgai nepranykdavo, būdavo didelis patinimas, niežėdavo, galima tikėtis alergijos požymių.

Tuomet reikia kreiptis į medicinos darbuotojus, kad parinktų tinkamą gydymą: skirtų vaistų nuo alergijos, suleistų adrenalino į raumenis.

REKLAMA

Kaip apsisaugoti nuo vabzdžių

Vaistinėse siūloma įvairių repelentų, kuriuose esančios cheminės medžiagos atbaido vabzdžius. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kam jie skirti. Perkant reikėtų atkreipti dėmesį ir į tai, ar preparatas skirtas apsaugai nuo uodų, ar padeda išvengti ir bičių įgėlimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Galima įsigyti ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams ar kūdikiams skirtų priemonių. „Priemonių nuo uodų ir kitų vabzdžių labai daug, tereikia jas naudoti ir taip išvengsime nereikalingų patinimų, paraudimų ar net staigių alergijų“, - sako E. Kukaitienė.

Norint efektyviai apsisaugoti nuo vabzdžių, reikia reguliariai pasipurkšti ar pasitepti. Ant kiekvienos priemonės pakuotės nurodyta, kiek valandų ji yra veiksminga.

 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų