Europarlamentarai nusprendė panaikinti Viktoro Uspaskicho teisinį imunitetą. Dėl V. Uspaskicho teisinės neliečiamybės panaikinimo europarlamentarai balsavo rankos pakėlimu antradienį Strasbūre.
Papildyta (16 val.05 min.) Portalui Balsas.lt susisiekus su Teisingumo ministerija ir pasidomėjus, ar V. Uspaskichas gali apskųsti Europos parlamentą Europos Sąjungos teisingumo teismui Liuksemburge dėl neliečiamybės panaikinimo, Europos teisės departamento atstovas Karolis Dieninis patikino, jog „pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 263 straipsnio 1 dalį Europos Sąjungos Teisingumo Teismas prižiūri Europos Parlamento aktų, galinčių turėti teisinių padarinių trečiosioms šalims, teisėtumą".
Departamento atstovas akcentavo, jog „remiantis teismų praktika ( Bendrojo Teismo sprendimas byloje T-345/05, Mote prieš Parlamentą) Europos Parlamento sprendimai dėl Europos Parlamento nario imuniteto panaikinimo yra tokie sprendimai, kurių teisėtumą vertina teismas. Tokius ieškinius, kaip pirmosios instancijos teismas, nagrinėja Bendrasis Teismas".
Prieš balsavimą V. Uspaskicho pageidavimu jam išimtine tvarka buvo suteikta galimybė pasisakyti. Tuo pasinaudojęs europarlamentaras ėmė skųstis esąs politinio susidorojimo auka.
„Pranešėjas meluoja, kad nepateikiau įrodymų, komitetas uždraudė man komentuoti šį pranešimą komiteto posėdyje. Esu oficialiai pripažintas politinio persekiojimo auka. Bylą pradėjo ne policija, o korumpuotas ir politizuotas Valstybės saugumo departamentas. Šis departamentas bandė neteisėtai pagrobti mane naktį, rinkimų metu teismas uždraudė man susitikinėti su rinkėjais", - kalbėjo V. Uspaskichas. Šią jo kaltinimų tiradą nutraukė posėdžio pirmininkas.
Į EP dėl V. Uspaskicho teisinio imuniteto panaikinimo 2009 metų birželį kreipėsi generalinis prokuroras, remdamasis bylą dėl apgaulingos Darbo partijos buhalterijos nagrinėjančio Vilniaus apygardos teismo nutartimi. Valstybės kaltintojas prašo leisti europarlamentarą patraukti baudžiamojon atsakomybėn ir suvaržyti jo laisvę, taikant teismo jam paskirtą kardomąją priemonę - užstatą.
Tų pačių metų spalį, vadovaujantis EP Darbo taisyklėmis, prašymas panaikinti deputato teisinį imunitetą perduotas nagrinėti EP Teisės reikalų komitetui. Pastarasis šių metų rugsėjį priėmė sprendimą rekomenduoti EP panaikinti V. Uspaskicho teisinę neliečiamybę.
EP komitetas savo siūlyme pažymi, kad V. Uspaskichui pateikti kaltinimai nesusiję su jam einant Europos Parlamento nario pareigas pareikšta nuomone ar balsavimu, pateikti kaltinimai nesusiję su jo, kaip Europos Parlamento nario, veikla. V. Uspaskichas iš esmės yra kaltinamas apgaulingu buhalterinės apskaitos, susijusios su politinės partijos finansavimu, tvarkymu laikotarpiu, kai jis dar nebuvo išrinktas Europos Parlamento nariu.
Balsas.lt primena, jog Lietuvos prokurorai pernai kreipėsi į Europos Parlamento vadovą, prašydami panaikinti V.Uspaskicho teisinę neliečiamybę, kad Lietuvoje būtų galima toliau nagrinėti baudžiamąją bylą.
Anksčiau Darbo partijos lyderis europarlamentaras Viktoras Uspaskichas teigė, jog ketina apskųsti Europos parlamentą Europos Sąjungos teisingumo teismui Liuksemburge, jei jo teisinė neliečiamybė bus panaikinta.
Europos Parlamentui (EP) panaikinus Viktoro Uspaskicho teisinį imunitetą, baudžiamasis procesas galės vykti įprasta tvarka, teigia Generalinės prokuratūros atstovas.
Europarlamentarai antradienį nusprendė panaikinti V. Uspaskicho teisinį imunitetą.
Pasak Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroro Sauliaus Versecko, dabar Generalinė prokuratūra turėtų gauti EP oficialųjį pranešimą, kad V. Uspaskicho teisinis imunitetas yra atšauktas.
Kalti konservatoriai?
Darbo partijos frakcijos seime seniūnas Vytautas Gapšys portalui „Balsas.lt“ antradienį sakė esąs nenustebęs dėl rezultato. Pastarąjį, anot jo, apsprendė kai kurių Lietuvos politikų intrigos nukreiptos prie Darbo partiją ir pačią Lietuvą.
Paklaustas, ar turi omenyje „Tėvynės Sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) patriarchą Vytautą Landsbergį, kurį V. Uspaskichas jau viešai apkaltino jį apdergus, V. Gapšys atsakė: „nesunku atspėti“.
Anot V. Gapšio, partijos politinių orientyrų ir pozicijų nauja situacija nei kiekm neįtakos.Jis tikino, jog partija tiesiog ruošiasi savivaldos rinkimams ir į tokias „smulkmenas“ nekreipia dėmesio“.