Seimo komisijai, parlamentui teiksiančiai siūlymą dėl parlamentarų teisinės neliečiamybės naikinimo, Darbo partijos (DP) lyderis Viktoras Uspaskichas sako bijantis eiti į teismą.
Toje pat byloje kaltinamas jo buvęs pavaduotojas Vytautas Gapšys tvirtino, jog byla - politinė, o tokias išvadas grindė Valstybės saugumo departamento (VSD) dalyvavimu procese.
„Ar ne taip prasideda politinės bylos - kaupiama medžiaga, o po to greitai greitai... Šiandien prokuroras pasakė, kad VSD atidavė medžiagą kaip operatyvinę veiklą vykdžiusi institucija (tam, kad prokuratūra pradėtų tyrimą - BNS). Kodėl VSD pareigūnai vykdė kratą partijos būstinėje? Kam reikėjo VSD pareigūnų atlikti kratą mano bute? Kodėl V.Uspaskicho paiešką pavesta atlikti ne policijai, o VSD?“, - atvirame komisijos posėdyje klausė V.Gapšys.
Į komisijos narės Dalios Kuodytės pastabą, jog parlamentarai turėtų būti suinteresuoti, kad būtų panaikinta jų teisinė neliečiamybė, nes tik teismo keliu galėtų paneigti įtarimus, V.Uspaskichas atsakė bijantis teismo.
„Aš bijau šito teismo kaip politikas. Trisdešimt epizodų šioje byloje sufabrikuota“, - sakė V.Uspaskichas.
Antradienį Seimo komisija išklausė Generalinės prokuratūros prokuroro Sauliaus Versecko bei abiejų parlamentarų liudijimų. Į kitą posėdį komisija renkasi trečiadienį. Darbą komisiją turi baigti ketvirtadienį.
Generalinis prokuroras Algimantas Valantinas praėjusią savaitę kreipėsi į Seimą prašydamas panaikinti V.Uspaskicho bei V.Gapšio teisinę neliečiamybę.
Seimo nario teisinę neliečiamybę panaikinti gali tik Seimas. Po generalinio prokuroro kreipimosi Seimas privalo sudaryti komisiją. Kai tyrimo komisija parengia ir paskelbia savo pažymą bei rezoliucijos projektą, Seimo nario asmens neliečiamybės atėmimo klausimas įrašomas į Seimo artimiausio posėdžio darbotvarkę.
Jeigu rezoliucijos projekte numatoma patenkinti generalinio prokuroro teikimą, jai priimti reikia daugiau kaip pusės visų Seimo narių balsų - ne mažiau kaip 71 iš 141.
DP partiją, jos lyderį V.Uspaskichą bei jo pavaduotoją V.Gapšį, buvusią partijos centrinės būstinės vadovę Vitaliją Vonžutaitę bei buvusią DP finansininkę Mariną Liutkevičienę prokurorai kaltina apgaulingos buhalterinės apskaitos organizavimu, neteisingų duomenų DP buhalterijoje naudojimu, tų duomenų įrašymu į deklaracijas ir įgaliotoms institucijoms pateikimu, apgaulingų pareiškimų apie partijos turtą ir veiklą teikimu valstybės institucijoms gaunant valstybės dotaciją ir tuo padarant didelę žalą valstybei.
Sunkiausias iš išvardytų nusikaltimų yra apgaulingas buhalterinės apskaitos tvarkymas. Už tai numatoma griežčiausia bausmė - laisvės atėmimas iki 4 metų.
DP įtariama neįtraukusi į buhalterinę apskaitą daugiau kaip 24 mln. litų pajamų ir apie 23 mln. išlaidų, bei nesumokėjus apie 4 mln. litų mokesčių.
Apie tai – LNK žinių videoreportaže.