• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šeštadienį Afganistane sudėtingomis sąlygomis vykę parlamento rinkimai, nors ir neprimena įprastų vakariečiams – demokratiškų, tačiau juose galima įžvelgti vietos žmonių norą formuoti savo šalies ateitį, teigė Europos Sąjungos specialusis įgaliotinis Afganistane Vygaudas Ušackas.

REKLAMA
REKLAMA

Šie parlamento rinkimai Afganistane yra tik antrieji po Talibano nuvertimo 2001 m. ir pirmieji, kuriuos organizuoja patys afganai, padedami ES ir kitų tarptautinės bendruomenės atstovų.

REKLAMA

„Rinkimai rodo Afganistano žmonių norą naudotis demokratijos suteikiamomis teisėmis ir formuoti savo šalies ateitį. Jau vasaros viduryje Kabulo gatvėse buvo daugybė ženklų, rodančių, kad artėja rinkimai, – kandidatų plakatai užgoždavo įvairių prekių ir paslaugų reklamas. Panašų vaizdą mačiau ir Čagčarane, Goro provincijoje, kurios atkūrimo grupei vadovauja Lietuva. Rinkimų procese dalyvauja daugiau jaunimo", – tokius ambasadoriaus įspūdžius perdavė jo atstovė spaudai Eglė Digrytė.

REKLAMA
REKLAMA

ES atstovas pažymėjo, kad kalbant apie pažangą rinkimuose Afganistane nereikėtų kurtis tiesioginių analogijų su, pavyzdžiui, Europos šalimis. Trisdešimtmetį besitęsiančių konfliktų nualintame Afganistane dar toli iki visiškai demokratiškų rinkimų, pažymėjo V. Ušackas.

„Didžioji dalis šios šalies gyventojų yra neraštingi, vargu ar visi rinkėjai žino, už ką tiksliai balsuoja. Tačiau dabar Afganistane dirba ES Rinkimų vertinimo komanda, kuri stebėjo ir stebi, kaip vyko pasiruošimas rinkimams, balsavimas, kaip skaičiuojami balsai, tiriami skundai", – teigė V. Ušackas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jau po rinkimų ES atstovas žadėjo paruošti rekomendacijas, kaip reikėtų reformuoti rinkimų sistemą. „Afganistane neįmanoma nebūti optimistu. Tai yra nuostabi šalis, deja, nualinta karo. Tikiuosi, kad mūsų pagalba padės jai vystytis toliau. Šis projektas yra ilgalaikis, todėl pokyčiai ateis ne iš karto", – teigė V. Ušackas.

Šeštadienį, rinkimų dieną, ES specialusis įgaliotinis lankėsi keliose balsavimo apylinkėse Kabule, kur bendravo su rinkimų pareigūnais, stebėtojais ir pačiais rinkėjais. Kalbėdamas su jais, ambasadorius pabrėžė ES paramą skaidriems ir teisingiems rinkimams.

REKLAMA

„Tiek aš pats, tiek visa ES vertina Afganistano rinkėjų pasiryžimą eiti balsuoti ir pareigūnų pastangas surengti rinkimus, nepaisant grasinimų ir trapaus saugumo. Žaviuosi rinkėjais, kurie eina balsuoti net girdėdami žinias apie smurto protrūkius", – ambasadorių cituoja jo atstovė.

V. Ušackas išreiškė viltį, kad šie rinkimai padės Afganistanui judėti geresnės ateities link. „Kandidatai kovoja už vietą parlamente ir siekia atstovauti savo rinkėjams, o mes norime, kad rinkimai taptų visų Afganistano žmonių pergale", – kviesdamas išmokti praėjusių Prezidento rinkimų pamokas sakė V. Ušackas.

REKLAMA

Pasak ambasadoriaus, po šeštadienio rinkimų laukia kitas svarbus etapas – Rinkimų skundų komisija turės kruopščiai išnagrinėti visus skundus ir atlikti nešališkus tyrimus.

ES įgaliotinis už pastangas pagyrė Rinkimų komisiją. „Lyginant su praėjusių metų prezidento rinkimais, pastebimas tam tikras pagerėjimas. Pavyzdžiui, beveik 6 tūkst. balsavimo centrų sąrašas buvo paskelbtas likus mėnesiui iki rinkimų, o ne dvi dienos prieš balsavimą, kaip pernai", – teigė V. Ušackas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apsilankęs ne tik vyrų, bet ir moterų balsavimo patalpose V. Ušackas sakė, kad jam padarė įspūdį aktyvus moterų dalyvavimas rinkimuose, – tiek balsuojant, tiek dalyvaujant kaip stebėtojoms.

Iš maždaug 2,5 tūkst. kandidatų apie 400 yra moterys. Joms yra garantuotos 68 iš 249 vietų parlamento žemesniuosiuose rūmuose.

„Situacija yra sudėtinga. Balsavimas vyksta nelengvomis sąlygomis, tęsiantis konfliktui, esant trapiam saugumui. Štai šiandien pranešama apie keliolika nužudytų rinkėjų. Net pasiruošimą rinkimams apsunkino smurto protrūkiai", – dėstė ambasadorius.

REKLAMA

ES atstovas priminė, jog rugpjūtį Herate buvo pagrobta 10 vienos kandidatės padėjėjų, iš jų 5 buvo nužudyti, kaip ir 4 kandidatai bei vienos kandidatės vyras.

„Kai kurie kandidatai, ypač moterys, taip pat jų padėjėjai sulaukė nemažai grasinimų. Įvairūs duomenys rodo, kad išpuolius rengė ne tik įvairių grupuočių atstovai, bet ir patys kandidatai vieni prieš kitus", – apie rinkimų realijas pasakojo V. Ušackas.

REKLAMA

Pasak ambasadoriaus, yra uždaryta daugiau nei tūkstantis balsavimo centrų, daugiausiai dėl neužtikrinto saugumo. Kai kurie kandidatai, tarp kurių nemažai moterų, atsisakė dalyvauti agitacijos laidose televizijoje – ir dėl saugumo sumetimų, ir dėl ramadano.

Dalis kandidačių moterų apribojo savo agitaciją iki skambučių telefonu ar asmeninių pokalbių, vadinamosios „nuo durų prie durų" agitacijos. Balsavimo centruose trūksta nemažai darbuotojų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ambasadoriaus atstovė atkreipia dėmesį, kad Afganistane itin silpna partinė sistema. Birželį Teisingumo ministerijoje rinkimams buvo įregistruotos vos 5 partijos, ir tik keturios iš jų kelia 31 kandidatą. Dauguma žmonių dalyvauja rinkimuose kaip nepriklausomi kandidatai, taip norėdami pademonstruoti nepriklausomybę nuo centrinės valdžios, norą atstovauti savo rinkėjams ir siekdami išvengti rizikų, susijusių su saugumu.

Praėjusių metų prezidento ir šių metų parlamento rinkimams suorganizuoti ES skyrė 35 mln. eurų . Pinigai skiri balsavimo centrams įrengti, balsadėžėms, dokumentams, apmokyti rinkimų centrų darbuotojus. EUPOL (ES policijos misija Afganistane) apmokė 350 policininkų, kurie perdavė savo žinias kitiems pareigūnams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų