„Norėčiau patvirtinti, kad esame kategoriškai nusistatę prieš branduolinių šalių klubo narių skaičiaus didinimą. Tai galioja ir Korėjos pusiasaliui. Manoma, kad tai būtų neproduktyvu, pavojinga ir žalinga“, - reporteriams pareiškė V.Putinas.
Tačiau dalindamas komentarus, kurių adresatas, atrodė, yra JAV, jis pareiškė, kad „Šiaurės Korėjos gąsdinimas yra nepriimtinas“.
Tuo tarpu Šiaurės Korėjos valdžia pareiškė, kad raketos bandymas buvo atsakymas į branduolinę grėsmę ir grasinimus iš JAV ir jos sąjungininkų pusės.
„Mes atliksime raketų testus bet kuriuo metu ir bet kur pagal tai, kokius sprendimus priims mūsų centrinė valdžia“, - pareiškė Šiaurės Korėjos ambasadorius Kinijoje Ji Jae.
Pasiekiama JAV teritorija?
Šiaurės Korėja paleido „Hwasong-12“ tipo raketą, kuri pakilo į 2111,5 kilometrų aukštį ir nuskriejo 787 kilometrus. Tokia informacija pasidalijo Šiaurės Korėjos valstybinė žiniasklaida. Ji taip demonstruoja, kad Šiaurės Korėja „turi visas priemones atsakomajam smūgiui“, jei Vašingtonas imtųsi kokių nors priemonių stabdyti Pchenjano branduolinę programą.
Analitikai vertina, kad šių raketų galimas skriejimo nuotolis yra net 4500 kilometrų. Tai reiškia, kad Guamas, priklausantis JAV, gali būti pasiekiamas šiomis raketomis. Ši nedidelė Ramiajame vandenyne esanti sala yra JAV oro pajėgų bazė, kurioje nuolat būna bombonešiai.
V.Putino išsakytas pasiūlymas negąsdinti Šiaurės Korėjos pasirodė po to, kai Baltųjų rūmų atstovas spaudai Seanas Spiceris pareiškė, jog toks korėjiečių raketos bandymas galėtų sulaukti kur kas priešiškesnio Kremliaus atsako.
„Kadangi raketa nusileido taip netoli Rusijos žemių, iš tikrųjų, arčiau Rusijos nei Japonijos, JAV prezidentas negali patikėti, kad Rusijai tai patiktų", - sakė atstovas.
JAV ir Rusija taip pat turi skirtingus vertinimus dėl raketos nukritimo vietos. JAV tvirtina, kad jos skrydis baigėsi vos už 96 kilometrų nuo Rusijos uosto Vladivostoko, o Rusijos Gynybos ministerija sako, kad raketa nukrito net už 500 kilometrų nuo jos sienų.
Rusijos santykiai su Šiaurės Korėja
Nors Rusija ir Šiaurės Korėja nepalaiko tvirtų prekybinių santykių, jos vis tik juos kuria. Rusija taip pat yra viena iš nedaugelio valstybių, kurios su Šiaurės Korėja palaiko diplomatinius santykius. Kim Jong Uno tėvas, Kim Jong Ilas, keliavo į Maskvą, o V. Putinas neatsisakė apsilankyti Pchenjane.
„Nors Rusija yra susirūpinusi dėl Šiaurės Korėjos ir jos raketų, ji taip pat mato Šiaurės Korėją kaip galimybę nusverti galios balansą į savo pusę varžybose su Vakarais ir ypatingai JAV“, - sako CNN korespondentas Maskvoje Matthew'as Chance'as.
„Rusija nenori, kad Šiaurės Korėja turėtų branduolinį ginklą, tačiau Maskvos pareigūnų atsakymas buvo minimalus, nes jie žino, jog Rusija nėra vienas iš Pchenjano taikinių“, - mano ekspertas.