• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Sąjungos (ES) Transporto, telekomunikacijų ir energetikos ministrų tarybos posėdyje Liuksemburge ūkio ministras Vytas Navickas pareiškė, kad įvertinant visas pasikeitusias aplinkybes ir nepažeidžiant Lietuvos saugumo interesų, uždaryti IAE bus galima tik 2012 metais.

REKLAMA
REKLAMA

Ūkio ministras pabrėžė, jog kritinė 2010-2012 m. Lietuvos situacija šalį stumia į „energetinio saugumo duobę“ su visiška priklausomybe nuo vienintelio energijos tiekėjo ir be garantijų, kad nepasikartos tiekimo į ES nutraukimai.

REKLAMA

V.Navickas taip pat išdėstė per pastaruosius keletą metų pasikeitusias esmines aplinkybes nuo derybų dėl stojimo į ES sutarties pabaigos: išlieka energetinė izoliacija, energetikos išteklių kainos išaugo 4-5 kartus, Lietuva už dujas jau dabar moka brangiausiai.

„Turėsime išleisti papildomai beveik milijardą eurų energetinių išteklių įsigijimui vietoj to, kad šiuos pinigus nukreiptume energetiniam saugumui stiprinti: jungtims, energijos efektyvumui ir t.t.“, – Ūkio ministerijos išplatintame pranešime cituojamas V.Navickas.

REKLAMA
REKLAMA

Ministras taip pat priminė ir Lietuvos turimą „Družba“ tiekimo nutraukimo patirtį, pastebėdamas, kad panašus scenarijus gali vėl kartotis.

„Todėl, anot ministro, įvertinant visas aplinkybes ir nepažeidžiant Lietuvos saugumo interesų, uždaryti IAE galėsime tik 2012 m. Kartu ministras išreiškė viltį, kad sprendimas dėl šios susidarančios situacijos turi būti rastas iki šių metų pabaigos“, – rašoma ministerijos pranešime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

V.Navickas šiuos savo teiginius penktadienį patvirtino ir atsakydamas į BNS klausimus.

„Jeigu Lietuva su Europos Komisija neras realių situacijos sprendimo priemonių, mums nebus kitos išeities kaip neuždaryti IAE 2009 metais, o uždarymą reiks nukelti. (...) Mums bus sunkiausia išgyventi 2010 – 2012 metais, taigi tas nukėlimas – 2012 metai“, – BNS sakė V.Navickas.

REKLAMA

Anot ministro, 70 proc. elektros Lietuvos rinkai gaminanti Ignalinos jėgainė yra Lietuvos energetinės nepriklausomybės ir saugumo garantas.

Kalbėdamas Liuksemburge V.Navickas pabrėžė, kad 2009 metų pabaigoje Lietuvai uždarius elektrinę, teks gerokai padidinti anglies dvideginio išmetimo kiekius.

REKLAMA

„Jei nebus rastas esminis Lietuvos interesus apginantis sprendimas, Lietuva negalės pritarti klimato kaitos paketui“, – pažymėjo V.Navickas.

BNS ministras sakė, kad tai nesąs grasinimas ir greičiausiai toks scenarijus neišsipildys:

„Europos Komisijoje didėja mūsų sunkios padėties po jėgainės uždarymo supratimas“, – sakė V.Navickas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

V.Navickas išreiškė viltį, kad sprendimas dėl susidarančios situacijos, susijusios su Ignalinos jėgainės veiklos nutraukimu, gali būti rastas iki šių metų pabaigos.

Tuo metu Europos Komisija (EK) ketvirtadienį dar kartą pakartojo, jog galimybių pratęsti IAE darbą po 2009 metų nėra, tačiau ji pasirengusi padėti.

REKLAMA

Europos Komisijos atstovas energetikos klausimais Ferranas Tarradellas Espuny`is (Feranas Taradeljas Espunis) Lietuvos radijui ketvirtadienį teigė, kad EK yra pasirengusi išklausyti Lietuvos valdžios nuomonės ir imtis visų jos galimybių ribose esančių priemonių padėti, jei kiltų kokių nenumatytų problemų dėl energijos tiekimo saugumo. Tačiau, anot jo, elektrinės darbo pratęsimo tarp tų priemonių nėra.

REKLAMA

F.T.Espuny`is dar kartą oficialiai patvirtino, jog EK pozicija nesikeičia ir kad jokie planai apie uždarymo atidėjimą nesvarstomi.

Anot EK atstovo, Komisija darys viską, kad Lietuvos įsipareigojimas uždaryti jėgainę iki 2009 metų gruodžio 31 dienos būtų įvykdytas, įskaitant ir galimas sankcijas dėl sutarties sulaužymo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atominės jėgainės reikmėms Lietuva per pastaruosius 7 metus jau gavo daugiau kaip 500 mln. eurų, dar daugiau kaip 800 mln. eurų, skirtų elektrinės uždarymo pasekmėms kompensuoti, numatyta skirti iki 2013 metų.

EK nuolat tvirtina, kad Lietuva privalo laikytis ES stojimo sutarties ir kad diskusijos dėl Ignalinos atominės elektrinės darbo pratęsimo nevyksta. Tuo metu Lietuvos Vyriausybė vis dar tikisi susitarti su EK.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų