Seimo opozicijos lyderis Valentinas Mazuronis siūlo parlamentarų ir kitų biudžetinių įstaigų darbuotojų atlyginimams skaičiuoti sukurti specialią lentelę, kurioje atsispindėtų darbo vertė. Tai, anot jo, įneštų daugiau aiškumo ir nuslopintų Seime kylančias aistras dėl parlamentinių lėšų susimažinimo.
Taip V. Mazuronis reaguoja į siūlymus karpyti parlamentinei veiklai numatytas lėšas. "Tvarkiečio" teigimu, šioje srityje kol kas yra daugiau emocijų negu racionalaus mąstymo.
"Jeigu kalbame apie konkretų parlamentinių sumažinimą nuo 3 tūkst. iki 2 tūkst., tai nematau jokios problemos. Sumažinkime ir viskas tvarkoje, tačiau norėčiau pažiūrėti iš kitos pusės. O kodėl 2 tūkst.? O gal 1,5 tūkst. ar 1 tūkst. litų, o gal 5,5 tūkst. litų? Pasigendu esminio dalyko. Manau, kad mūsų atlyginimų sistema turėtų būti, pradedant nuo Prezidento iki rūbininkės savivaldybėje, tai yra visi, kurie gauna biudžetines lėšas, vieninga sistema ir lentelė atitinkamai įvertinant jų darbą. Gali būti žirklės nuo iki", - trečiadienį "Žinių radijuje" sakė parlamentaras.
V. Mazuronis prisiminė, kai tokia sistema buvo parengta Darbo ir socialinių tyrimų institute, bet tuometis Premjeras Gediminas Vagnorius ją pavertė šipuliais. Anot opozicijos lyderio, jeigu būtų tokia sistema, kiltų mažiau emocijų.
"Dabar problema yra, kad patys Seimo nariai turi nusistatinėti, koks turi būti jų atlyginimas. Atleiskite, bet visi esame žmonės ir puikiai žinome, kad tas, kuris gauna pinigų, jam visada atrodo, kad mažai. Tas, kuris moka, šiuo atveju visuomenė, visada atrodo, kad per daug. (...)
Kompromisas tik vienintelis, kad turėtų būti sudaryta aiški visų atlyginimų sistema - Prezidento, Premjero, Seimo Pirmininko, ministrų, Seimo narių iki valytojų ministerijose. Tam tikra lentelė, pagal kurią santykinai aiškiai būtų kiek kieno darbas vertinamas", - teigė jis.
ELTA primena, kad Seimas antradienį žengė pirmą žingsnį karpant Seimo narių parlamentinei veiklai numatytas lėšas. Tačiau priimti ypatingos skubos tvarka arba skubos tvarka tai numatančias Seimo Statuto pataisas politikai nesiryžo.
Už Seimo Pirmininkės Irenos Degutienės pateiktas Seimo statuto pataisas, siūlančias mažinti parlamentinei veiklai numatytas lėšas, Seimo vadovų reprezentacines išlaidas ir numatančias koreguoti Seimo narių padėjėjų etatų nustatymo tvarką, balsavo 82 Seimo nariai, prieš buvo 2, susilaikė 18.
Šios daug emocijų sukėlusios Statuto pataisos Seimo plenariniame posėdyje bus toliau svarstomos spalio 20 d. Seimo Pirmininkės I. Degutienės kvietimas priimti jas ypatingos skubos tvarka arba skubos tvarka nebuvo išgirstas.
Seimo nariai aistringai reagavo į siūlymus mažinti jiems skirtas lėšas, buvo ir plojimų, ir netgi švilpimo.
I. Degutienė siūlo parlamento vadovės reprezentacijai skiriamas lėšas sumažinti nuo 2 iki 1 vidutinio mėnesio darbo užmokesčio (VMDU), o savo pavaduotojams - nuo 0,7 iki 0,5 VMDU. Seimo narių išlaidas parlamentinei veiklai mažinti nuo 1,5 iki 1 VMDU dydžio sumos, tai yra nuo 3,2 iki 2,1 tūkst. litų.
Seimo Pirmininkės pateiktomis pataisomis numatoma iš Seimo statuto išbraukti nuostatą, kad Seimo nario padėjėjams yra skiriama ne daugiau nei 5 VMDU. Seimo Statute siūloma nustatyti, kad Seimo narių padėjėjų - sekretorių didžiausią leistiną pareigybių skaičių tvirtina Seimo valdyba, atsižvelgdama į tai, jog vienam Seimo nariui tenkančių padėjėjų - sekretorių etatų skaičius nebūtų didesnis negu 3.
Parlamentarams pritarus šiems siūlymams, parlamento vadovės duomenimis, vien per šių metų lapkričio ir gruodžio mėnesius būtų sutaupyta 315 tūkst. litų valstybės biudžeto lėšų, o 2010 metais - 1 mln. 681 tūkst. 700 litų.
Pakeitimai galiotų iki 2011 m. sausio 1 d.