Muzikos istorijos tyrinėtojas Viktoras Gerulaitis skaitytojus pakvietė į netikėtą ir intriguojančią kelionę po XVIII-XX a. muzikinę Europą. Vilniaus rotušėje trečiadienio vakarą pristatant naują V. Gerulaičio knygą „Pavėsinėje su Richardu Wagneriu. Neišgalvotos muzikos istorijos“ dalyvavę iškilūs muzikai juokais linkėjo autoriui parašyti tokią muzikologijos studiją, kurios... niekas neskaitytų.
Solidžioje kelių šimtų puslapių knygoje pagaviai ir šmaikščiai pasakodamas apie iškilių kompozitorių kūrybą autorius analizuoja giluminius to meto visuomenės gyvenimo procesus, pateikia platų istorinį ir kultūrinį kontekstą.
Jo akiratyje - asmenybės, kurių muzikinis mąstymas peržengė jų epochos ribas: Edvardas Grygas (Edward Grieg), Johanesas Bramsas (Johannes Brahms), Richardas Štrausas (Strauss), Richardas Vagneris (Wagner) ir daugelis kitų. Apie jų biografijas V. Gerulaitis pasakoja plačiai aprėpdamas to meto kontekstą, pažerdamas įdomių faktų, garsiųjų muzikų aforizmų, kuriuos prisipažįsta pats rinkęs nuo paauglystės.
V. Gerulaitis yra Lietuvos muzikos ir teatro akademijos dėstytojas, populiarių Lietuvos radijo ir televizijos laidų „Tautos gaida“, „Likimai“, „Vakaro autografas“, „Klasikos garsai“ autorius ir vedėjas, Šiaurės Lietuvos muzikos festivalio Biržuose, Dainavos šalies muzikos festivalio Alytuje iniciatorius, knygų „Muzikos stilių raida“ (1994, Švietimo ministerijos premija), „Juozas Domarkas. Orkestro byla“ (2010) autorius.
Pasak leidėjų, ieškodamas atsakymo į daugelį muzikos pasaulio klausimų, knygos autorius remiasi muzikų biografijos faktais, nepatekusiais į vadovėlius ir enciklopedijas, bet palikusiais ryškų pėdsaką jų kūryboje. Tai pirmoji Lietuvoje tokio žanro knyga, vedžiojanti skaitytoją po neišgalvotą, bet netikėtą muzikos ir žymiausių muzikantų pasaulį. Savito, šmaikštaus stiliaus esė, neprognozuojamos, mąstyti skatinančios įžvalgos tarp eilučių atskleidžia ir paties muzikologo V. Gerulaičio gyvenimo filosofiją.
Naujos knygos pristatymo vakare V. Gerulaitis pabrėžė, kad Lietuvoje garbingu Maestro vardu tegalima vadinti tris muzikus - profesorius Virgilijų Noreiką, Juozą Domarką ir Saulių Sondeckį. „Jeigu mane kas nors pavadina Maestro, atleiskite, bet norisi tokiam žmogui suduoti per veidą. Taip pat ir mano gero bičiulio Vytauto Kernagio nevadinkite Maestro - jis tiesiog puikus muzikas“, - kalbėjo V. Gerulaitis.
Už nuopelnus propaguojant muzikos meną V. Gerulaitis apdovanotas Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos (LATGA) „Aukso žvaigžde“.
Netrukus „Tyto alba“ leidykla turėtų išleisti ir V. Gerulaičio literatūrinių esė knyga, taip pat pasirodys muzikologo parengta autorinė kompaktinė plokštelė.