Penktadienio vakarą Vladimiras Chikvadzė išklausė mokytojų ir mokinių problemas, žadėjo padėti jas išspręsti ir pagalvoti apie alternatyvas, kurios padėtų rusų mokyklų mokiniams nepamiršti savo šalies istorijos ir kultūros.
Į Rusijos ambasadą atvyko 21 moksleivis pirmų vienuoliktų klasių, jų mokytojai. Svečių laukė vaisiais ir saldumynais padengtas stalas, dovanos bei sveikinimo kalbos.
Kol vaikai džiaugėsi vaišėmis ir vartė ambasadoriaus įteiktas knygas su jo parašu, saugusieji pasinaudojo proga pasidalinti rūpesčiais, kurie pastaruoju metu slegia rusų mokyklų bendruomenes.
„Po to, kai Lietuvoje pradėta įgyvendinti nauja švietimo reforma, iš vaikų palaipsniui atimta galimybė mokytis gimtąja kalba pagal Rusijos programą. Mokiniai studijuoja Lietuvos istoriją ir geografiją. Ir tai tik iš vadovėlių lietuvių kalba“, – pasidalijo rūpesčiais su ambasados darbuotojais Rusų mokyklų mokytojų asociacijos prezidentė Ela Kanaitė.
Išklausęs skundus ir siūlymus, kaip Rusijos ambasada galėtų padėti vaikams, V.Chikvadzė tikino pamėginsiąs bendrai išspręsti problemas, apgailestavo, jog Lietuvoje visuomenė atskiriama nuo rusų kalbos, o šią naštą perkelia rusų mokyklų vaikams, kurie priversti palaipsniui pamiršti savo šaknis, gimtąją kalbą ir istoriją: „Rusai privalo turėti galimybę išsaugoti savo kultūrą ir kalbą. Kaip ir svetur gyvenantiems lietuviams negalima kliudyti mylėti Tėvynę, nes šis žodis yra šventas kiekvienam“.
Ambasadorius pasidžiaugė, jog rusų mokyklų bendruomenių nariai nenuleidžia rankų ir rengia įvairius konkursus, per kuriuos vaikams skiepijama meilė Rusijai. V.Chikvadzė pasveikino nugalėtojus bei apdovanojo dar vieno renginio „Kosmosas be sienų“ konkurso dalyvius: „Džiugu, jog Lietuvos moksleiviai galėjo kartu su Rusija švęsti pirmojo kosmonauto Jurijaus Gagarino skrydžio į kosmosą 50-ąsiąs metines“.
Kaimyninės šalies atstovas prisiminė, jog tais metais, kai raketa su tarybiniu kosmonautu apskriejo Žemės orbitą, jis mokėsi mokykloje: „Išgirdę, jog J. Gagarinas kosmose, pabėgome iš pamokų. Iki šiol pamenu iškilmingus diktoriaus žodžius, kurie visam pasauliui pranešė džiugią naujieną apie žmogaus skrydį į tada dar neištirtą erdvę“.
Neištirtomis kosmoso erdvėmis V. Chikvadzė pavadino tai, kas dabar vyksta Lietuvoje su rusų mokyklomis. Jis ir diplomatai, dalyvavusieji žadėjo teikti daugiau informacijos apie studijas Rusijos aukštose mokyklose,organizuoti daugiau išvykų į istorinę Tėvynę, kur daugumas vaikų dar nebuvo.
„Mes padarysime, kad mokiniai ir jų mokytojai gautų būtiną informaciją apie šalies įvykius. Galvojame ir apie distancinį mokymą, per kurį vaikams būtų suteikta galimybė mokytis pagal Rusijos švietimo ir mokslo programą. Mokytojai galės laidas įrašyti ir rodyti vaikams, kada to reikia“, – suteikė viltį V.Chikvadzė.
Rusijos pasiuntinys taip pat pažadėjo padėti paminėti Rugsėjo pirmosios šventę bei Naujuosius Metus. Kitąmet visus pirmokus V.Chikvadzė pakvietė apsilankyti Rusų dramos teatre, kur vyks šventinis spektaklis, kurį dovanos vaikams ambasada. Per Naujuosius Metus mažieji galės pasidžiaugti įvairiais renginiais, gauti Diedo Morozo (Senelio Šalčio) dovanų.