• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus priėmė Lietuvos Respublikos nuolatinės atstovybės Europos Sąjungoje (ES) vadovą Rytį Martikonį, ambasadorių Vokietijoje Evaldą Ignatavičių ir ambasadorių Čekijoje Osvaldą Čiukšį.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos vadovas su ambasadoriais aptarė Čekijos pirmininkavimo Europos Sąjungai prioritetus.

Prezidentas palankiai įvertino Čekijos ketinimus pirmininkaujant Europos Sąjungai 2009–ųjų pirmąjį pusmetį ypatingą dėmesį skirti Europos energetiniam saugumui, ryšių su rytinėmis ES kaimynėmis ir transatlantinės partnerystės stiprinimui bei konkurencingos Europos kūrimui. Prezidento nuomone, šios kryptys yra labai svarbios siekiant stiprios ir efektyviai su XXI amžiaus iššūkiais pajėgsiančios kovoti Europos Sąjungos.

REKLAMA

„Įvardyti Čekijos pirmininkavimo ES prioritetai sutampa su Lietuvos interesais užsienio politikoje, energetikoje bei stiprinant ES vidaus rinkos funkcionavimą, todėl šį laikotarpį privalome kuo efektyviau išnaudoti Lietuvos interesams realizuoti Europos Sąjungoje ir mūsų kaimynystėje“.

REKLAMA
REKLAMA

V. Adamkaus įsitikinimu, reikia toliau siekti koordinuotos išorinės energetikos politikos bei ambicingos, efektyvios ir plačios Rytų partnerystės vystymo. Tuo metu Europos Sąjunga ypatingą dėmesį turėtų skirti Baltijos regionui.

„Tikimės, kad artimiausiu metu pasieksime ryškios pažangos ES derybose su Ukraina, Gruzija ir Moldova, sustiprinsime ES santykius su Azerbaidžanu, Baltarusija ir Armėnija, o santykius su Rusija kursime ant tvirtesnių vertybinių pamatų,“ - sakė Lietuvos vadovas. Prezidentas pabrėžė, kad Čekijos pirmininkavimo šūkis „Europa be sienų“ atspindi ir Lietuvos siekius naikinti bet kokias kliūtis ES viduje, ribojančias Europos ekonominį, žmogiškąjį, kultūrinį ir kitus potencialus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Neabejotinai, prioritetai, kurie įrašyti (Čekijos pirmininkavimo programoje – BNS): ir jungčių stiprinimas, ir atsinaujinančių energijos šaltinių plėtra, ir atominės energetikos vystymas, ir kiti mums labi svarbūs dalykai – visos tos kryptys leidžia tikėtis, kad čekų pirmininkavimo periodu mes tikrai pajudėsime bent vienoje iš šių krypčių“, – po susitikimo žurnalistams kalbėjo O. Čiukšys.

REKLAMA

O. Čiukšio teigimu, tarp Čekijos prioritetų minimi Bendrijos išoriniai santykiai atitinka Lietuvos interesus su „labai mums naudingais komponentais“.

„Rytų partnerystė ir transatlantinių santykių plėtra, gal šiek tiek mums tolimesnė, bet irgi aktuali vakarų Balkanų integracijos problematika – visi jie atitinka mūsų lūkesčius“, – sakė ambasadorius.

REKLAMA

O. Čiukšys be kita ko pabrėžė, kad Lietuvos ir Čekijos pozicija Rusijos atžvilgiu yra labai panaši ir prognozavo, kad ES politika kaimynystės su šia valstybe požiūriu neturėtų keistis.

„Santykiai su Rusija kaip tik aš sakyčiau turi būti pragmatiški ir nuoseklūs, paremti vertybinių pagrindu, ko mes ir siekiame, o čekai būtent tuos klausimus visur ir akcentuoja. Mūsų pozicijos Rusijos atžvilgiu bus praktiškai labai mažai kuo besiskiriančios ir vos ne identiškos daugeliu klausimų“, – teigė diplomatas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vertindamas ligšiolinę Lietuvos poziciją ES ir Rusijos santykiuose ambasadorius neįžvelgė, kad ji būtų labai išskirtinė.

„Manau, kad jūs nerasite nė iš vienos pirmųjų mūsų valstybės pareigūnų sąrašo pavardės, kuris sakė, kad mes būtume stovėję visiškai atskirai nuo visų kitų 26 valstybių. Čia galbūt interpretacijos klausimas, manau, kad mes jokių ypatingų ir esminių klaidų nesame padarę ir nesame atsistoję kažkur su labai išskirtine pozicija“, – sakė ambasadorius.

REKLAMA

Pavasarį Lietuva priešinosi ES ir Rusijos derybų dėl strateginės partnerystės sutarties pradžiai, kol ES lyderiai sutiko į derybų mandatą sutiko įtraukti Vilniaus reikalaujamus punktus. ES šias derybas sustabdė rugsėjo pradžioje po Rusijos įsiveržimo į Gruzijos teritoriją rugpjūtį. Kuomet ES lapkritį nutarė atnaujinti derybas Lietuva šiam žingsniui nepritarė, teigdama, kad derybų negalima atnaujinti, kol Rusija neišves savo karių iš Gruzijos separatistinių regionų.

Prezidentas taip pat pabrėžė, jog Čekijos, kaip naujos ES narės, pirmininkavimo patirtis bus svarbi ir Lietuvai, kad Lietuvos pareigūnai tinkamai pirmininkautų Europos Sąjungoje 2013 metais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų