„Keturių valstybių atstovų atvykimas į Tbilisį gruzinų tautai neabejotinai parodė, kad ji yra ne viena“, – teigė iš Tbilisio grįžęs Prezidentas Valdas Adamkus. Lietuvos Prezidentas teigė, kad Rusijos pranešimai apie paliaubas nepasitvirtino, ir kritikavo Europos Sąjungą dėl neryžtingos pozicijos Rusijos ir Gruzijos konflikto atžvilgiu. Anot jo, tarptautinė bendruomenė turėtų siūlyti konkretesnius būdus konflikto sprendimui.
„Pasaulis nepateisins prasidėjusios agresijos, dėmesys tarptautiniu požiūriu, ypatingai žiniasklaidos, buvo milžiniškas“, – Vilniaus oro uoste kalbėjo Prezdentas.
V. Adamkaus teigimu, Maskvos skelbiama informacija, kad atakos yra sustabdytos, nepasitvirtino.
„Deja, patys turėjome progos įsitikinti ten būdami, kad tai yra netiesa“, – tikino Prezidentas.
„Kyla klausimas, ar pats prezidentas Dimitrijus Medvedevas nevaldo situacijos, ar karinės pajėgos savivaliauja, kadangi Gorio mieste kariai iki šiol plėšikauja“, – teigė V. Adamkus.
Prezidentas taip pat priminė, kad Europos Sąjungos uždavinys yra neleisti tarptautiniuose santykiuose primesti jėgos mažesnėms tautoms, prisidengiant pareiškimais, „ kurie mums žinomi dar nuo 1940 m.“
„Manau, mūsų misija yra reikšminga tuo, kad sukuriame psichologinį spaudimą. Mieste (Tbilisyje – lrt.l) įsivyravo šiokia tokia ramybė. Atvykus mūsų tarptautinei misijai, vėl atsidarė parduotuvės ir bankai. Į miestą grįžo pasitikėjimas“, – pasakojo V. Adamkus.
Iš Tbilisio grįžęs Valdas Adamkus kritikavo ne tik Prancūzijos pasiūlytą taikos planą, bet ir neryžtingą Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrų poziciją trečiadienio posėdyje Briuselyje. Čia dalyvavo ir Lietuvos užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas, su kuriuo Prezidentas susitiks ketvirtadienį.
Anot V. Adamkaus, tarptautinė bendruomenė turėtų konkrečiau įvardyti siūlomus būdus konfliktui Gruzijoje spręsti.
„ES pirmininkaujanti Prancūzija nesugebėjo priimti aiškios ir stiprios pozicijos. Tai patvirtino ir šios dienos užsienio reikalų ministrų susitikimas Briuselyje, kurio metu jie nepajėgė priimti tvirto ir ryžtingo sprendimo“, – sakė V. Adamkus.
„Bendroje rezoliucijoje aiškiai deklaravome, kad vadinamieji taikdariai, kuriuos sudaro, beveik be jokios išimties, rusų kariuomenė, turi būti išvesti iš Gruzijos teritorijos.
Tarptautinė bendruomenė, šiuo atveju ES, turi sudaryti tarptautinę priežiūros komisiją ir kontroliuoti situaciją pačioje Gruzijoje“, – dėstė V. Adamkus.
Vertindamas galimus Rusijos grasinimų pasekmes Lietuvai, V. Adamkus teigė, kad „pasekmių gali būti visokių, tačiau aš atmetu bet kokį grasinimą, ypatingai Baltijos valstybėms, kadangi esame platesnės bendruomenės nariai ir gąsdinimais Rusija toli nenueis“.
„Iš Lietuvos pusės pozicija Rusijos požiūriu nepasikeitė. Norime taikių, konstruktyvių ir kūrybingų santykių su Rusija. Kaip Rusija į tai reaguos – priklausys nuo jų“, – sakė V. Adamkus.
Kalbėdamas apie galimą Lietuvos taikdarių siuntimą į Gruziją, V. Adamkus teigė, kad toks sprendimas turėtų būti priimtas NATO ir ES rėmuose.
Pasak Prezidento, vykdant ES misiją, joje turėtų dalyvauti ir lietuviai, tačiau ES turėtų pati nuspręsti, kokios sudėties taikdariai turėtų ten vykti.
Trečiadienį JAV prezidentas George`as W. Bushas paskelbė į Gruziją siųsiantis JAV Valstybės sekretorę Condoleezzą Rice.
Kitą savaitę į Gruziją tap pat ketina vykti Vokietijos kanclerė Angela Merkel.