Gyčiui 25-eri. Jis gyvena ir dirba Anglijoje. Šeimos aplankyti į gimtinę grįžęs jaunuolis sužinojo, kad yra šaukiamas į kariuomenę. Vaikinas sako, kad tikslios informacijos apie kvietimą tarnauti būdamas užsienyje negavo. Taip pat nežinojo ir apie kompensaciją už kelionę į Lietuvą. Ji priklauso kiekvienam atvykusiam į regioninį skyrių ar sveikatos patikros punktą.
„Žinoma, norėčiau, kad kompensuotų, jeigu įmanoma, tą kelionę. Visgi atvykau. Na, atvykau ne dėl karo prievolės, bet atvykęs sužinojau, kad esu pašauktas. Internete tik paskelbta, o nei šaukimo negavau. Atėjau išsiaiškinti situaciją“, - sako vaikinas.
Kariuomenei skirti devynis mėnesius Gyčiui būtų sudėtinga. Didžiojoje Britanijoje laukia darbai bei finansiniai įsipareigojimai.
„Kontraktą turiu, kaip ir įsipareigojimų. Mokesčiai visokie. Gyvenu, už namą reik mokėti. Net neįsivaizduoju, kaip situacija susiklostys“, - svarsto Gytis.
Artūras į regioninį skyrių atvyko iš dar toliau. Vaikinas jau dvejus su puse metų studijuoja Kanadoje. Nors kelionė iš Toronto jam atsiėjo 1300 dolerių, apie galimą kompensaciją jis taip pat išgirdo pirmą sykį.
Kompensaciją vaikinas greičiausiai gaus. 380 eurų. Būtent tiek grąžinama gyvenantiems už Europos ribų. Senojo žemyno valstybėse gyvenantiems kompensuojama iki 99 eurų. Net ir Lietuvos teritorijoje sumokama iki 5 eurų 70-ies euro centų. Jei nepristatomi kelionės bilietai, skaičiuojama po 6 euro centus už kiekvieną kilometrą nuo pradinio kelionės taško.
„Dėl tų konkrečių laikų, iš užsienio vykstančiam žmogui gali būti problema. Visada reikėtų komunikuoti su regioniniu skyriumi. Egzistuoja ir tokie dalykai, kaip karo prievolės atidėjimas“, - teigia Karo prievolės komplektavimo skyriaus vyr. specialistas Julius Židonis.
Iš viso šauktinių sąraše net 6000 užsienyje reziduojančių vaikinų. Vilniaus karo prievolės centro atstovas Eimantas Tamulynas sako, kad kai kuriais atvejais vietoje jų gali atvykti ir tėvai.
„Dažnai ir patys atvyksta. Tariasi, kad dabar negaliu atvykti ar galėčiau už mėnesio atvykti. Mes geranoriškai atsižvelgiam į jų pageidavimus. Būna atvyksta ir nori tarnauti. Būna net kompensacijų atsisako“, - pasakoja Vilniaus karo prievolės centro atstovas.
Nors kompensacijos apie ją nežinojusius šauktinius pradžiugino, tačiau pati pinigų pervedimo sistema nėra tobula. Pateikus sąskaitą užsienio banke, jiems rekomenduojama vykti į vieną iš Lietuvos bankų ir ten atsidaryti sąskaitą, mat už pavedimą į kitą valstybę teks sumokėti mokesčius.
Pirmieji šauktiniai tarnybą pradės rugpjūčio 24 dieną Klaipėdoje. Jų bus gerokai mažiau nei planuota, mat šiuo metu į karinę tarnybą jau užsirašė beveik 2200 savanorių.