Nuo gruodžio 1-osios už koronaviruso testus darbuotojai turės mokėti už savo lėšas.
Didžiuosiuose miestuose esančiuose mobiliuosiuose koronaviruso tyrimų punktuose pastebimas išaugęs besitestuojančių darbuotojų skaičius. Jie tyrimams registruotis puolė dar praėjusią savaitę.
Vilniuje – daugiau nei dvigubai išaugusios apimtys
Kone labiausiai testų apimtys augo sostinėje. Vilniaus visuomenės sveikatos biuras „Vilnius sveikiau“ skaičiuoja, kad besitestuiojančių mobiliuosiuose punktuose padaugėjo daugiau nei dvigubai, sukurta apie 2,5 tūkst. naujų registracijų.
„Gyventojų, norinčių išsitirti prieš rytoj įsigaliosiančius pokyčius, srautai yra padidėję visą savaitgalį, taip pat ir šią savaitę. Žmones ypač neramina žinia dėl anuliuojamų registracijų po gruodžio 1 d., nes tai liečia pokyčius dėl suplanuotų darbinių ir asmeninių įsipareigojimų“, – tv3.lt komentuoja Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Visuomenės sveikatos stebėsenos ir strateginio planavimo skyriaus komunikacijos korrdinatorė Šviesuolė Navašinskienė.
Vilniaus mobilusis testavimo punktas V. Gerulaičio gatvėje dirba visu pajėgumu, primenama, kad testavimui yra būtina išankstinė registracija.
„Norime paprašyti gyventojų tyrimui atvykti tik registracijoje nurodytu laiku. Tik taip galėsime išvengti eilių ir kamščių susidarymo, o tyrimų atlikimas vyks sklandžiai ir be vėlavimų. Tikimės gyventojų atsakomybės ir geranoriškumo. Mes, Vilniaus visuomenės sveikatos biuro darbuotojai, kartu su mobiliojo tyrimų punkto specialistais skiriame visas pastangas, siekdami užtikrinti stipriai išaugusį tyrimų poreikį“, – rašoma komentare.
Kaune – kone dvigubai daugiau besitestuojančių
Kauno mieste paskutinėmis dienomis besitestuojančių gyventojų srautas taip pat ūgtelėjo maždaug dvigubai. Kaip pasakoja Kauno miesto savivaldybės sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Milda Labašauskaitė, per dieną Kauno mobiliajame punkte iki šiol buvo atliekami apie 500 profilaktinių antigeno tyrimų. Tačiau pirmadienį buvo padaryta beveik dvigubai daugiau – 900.
„Didelės problemos nėra, kaip visada, vienintelė problema su greitaisiais antigenų testais – žmonės atvažiuoja ne savo laiku, o iš ryto. Su PGR to nebūna, su jais tvarkingiausia. Tačiau sąmoningumo trūksta. Tai galbūt piktnaudžiavimas atvykus anksčiau. Tačiau tai būna visada, dirbame labai greitai, kas minutę paimame, srautai pasiskirsto“, – tv3.lt teigia M. Labašauskaitė.
Specialistė sako, kad testavimo apimčių šuolis yra tiesiogiai susijęs su nuo trečiadienio įsigaliojančiais pakeitimais.
„Žmonės nori dar nemokamai gauti testus, kad jie galiotų 10 dienų. Tai faktas. Mes tam ir ruošėmės, kad tai bus“, – teigia M. Labašauskaitė.
Suskubo pasinaudoti paskutine proga
Besitestuojančių gyventojų kiekis augo ir Šiauliuose. Šiaulių miesto savivaldybės sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė sako, kad daugiau registracijų sulaukiama jau nuo praėjusios savaitės. Specialistė pastebi, kad anksčiau antigeno tyrimui buvo galima užsiregistruoti per porą dienų, tačiau pastaruoju metu situacija keitėsi.
„Registravosi intensyviau, buvo dedami papildomi laikai, kurie tuoj pat būdavo užpildomi. Paskutinėmis dienomis pastebėjome, kad vis daugiau asmenų registruojasi PGR tyrimui, nors epidemiologinė Šiaulių miesto situacija yra pakankamai nebloga. Ankstesnėmis savaitėmis tokio intensyvaus registravimosi PGR tyrimui nebūdavo“, – tv3.lt sako V. Palčiauskienė.
Specialistė spėja, kad tokiu būdu žmonės gali bandyti išvengti antigeno tyrimo.
Vien antradieniui, pasak V. Palčiauskienės, planuojama, kad punktas turėtų paimti apie 400 mėginių. Paprastai per savaitę buvo atliekami apie 2400 antigeno tyrimų.
„Antigeno tyrimams žmonės visada registruodavosi, jie visada būdavo daromi jau nuo rugsėjo 13 d. Ir iš pradžių, ir dabar registracija vyko labai intensyviai. Tie, kam reikėjo testuotis, tie ir testavosi, papildomai žmonių atsirasti negalėjo, papildomai į priekį testuotis jie negali.
Galbūt kažkam nebuvo praėjęs 7–10 dienų terminas, o praėjo, tarkime, penkios dienos, jis dar suskubs pasinaudoti šia galimybe penktą–šeštą dieną dar pasidaryti nemokamą tyrimą“, – teigia V. Palčiauskienė.
Registracijos intensyvėjimą pastebėjo praėjusią savaitę
Klaipėdos miesto poliklinikos vyriausioji gydytoja Loreta Venckienė sako, kad šiame mieste situacija panaši kaip ir kituose didžiuosiuose miestuose – visi galimi registracijos testui laikai buvo išgraibstyti.
Tokia tendencija buvo fiksuojama ir visą prėjusią savaitę.
„Prieš keturias–penkias dienas buvo keletas vietų neužimtų. Paskutinės dienos yra pilnai užimtos. Svarbiausia, kad šios dienos buvo užimtos prieš kurį laiką – laikus mes paskiriame dviem savaitėms. Būtent paskutinės dienos užsipildė pirmiausiai. <…> Visi galvoja, kad paskutinį kartą pasinaudos galimybe“, – tv3.lt sako L. Venckienė.
Atleidžia mobiliųjų punktų darbuotojus
Nuo gruodžio 1-osios mažėjant testavimo apimtis, mobilieji punktai ketina koreguoti savo darbą.
Kauno mobiliajame punkte nuo trečiadienio mažės darbuotojų.
„Daug kas turėjo terminuotas sutartis iki gruodžio 1 d., daug kas iš darbuotojų yra be galo pavargę ir džiaugiasi, kad galės pailsėti. Daug kas ne tik dėl pinigų, bet ir iš idėjos dirbo. Bus darbuotojų atleidimų, bet nieko skausmingo – viskas yra suderinta ir suplanuota“, – teigia M. Labašauskaitė.
Paprastai per savaitę Kauno miesto mobilusis punktas paima apie 6 tūkst. PGR tyrimui skirtų mėginių, o greitųjų antigenų tyrimų – iki 4 tūkst. Nuo gruodžio 1-osios gerokai sumažės greitųjų antigenų tyrimų.
Tikėtina, kad darbo krūvis, tenkantis mobiliąjam punktui, sumažės apie 40 proc.
Darbo laiko keisti neplanuojama, mobilusis punktas Kaune dirbs visomis dienomis nuo 8 val. iki 20 val.
Dirbs mažiau palapinių
Klaipėdos mobilusis punktas nuo gruodžio 1-osios šiek tiek keičia savo darbą. Liks dvi palapinės iš keturių, darbuotojai bus perskirstomi.
„Praktiškai pusės darbo nelieka. Nelieka profilaktinių antigenų testų, kol kas dirbsime dviem punktais, kai anksčiau dirbome keturiais“, – sako L. Venckienė.
Iki šiol mieste buvo galima atlikti apie 1200 testų per dieną. Į šį skaičių įskaičiuoti ir PGR, ir antigeno, ir antikūnų tyrimai. Nuo trečiadienio mobilusis punktas galės alikti apie 450 tyrimų.
Darbo laikas Klaipėdos mobiliajame punkte nesikeis. Ir toliau bus dirbama nuo 8 val. ryto iki 20 val. vakaro septynias dienas per savaitę.
Darbo laiką koreguos pagal situaciją
Pajėgumus mobiliajame punkte ketina mažinti ir Šiaulių miesto savivaldybė.
„Kadangi nebus atliekami antigeno tyrimai. Pusė mobilaus punkto darbo buvo su PGR tyrimais, o pusė su antigeno. Neatliekant antigeno, turėtų atsilaisvinti, tačiau žiūrėsime, kokia situacija bus su PGR. Tikimės, kad nebus piktnaudžiaujama registruojantis šiam tyrimui. Galima registruotis elektroniniu būdu, tai kas patikrins, tu karščiuoji, ar ne“, – sako V. Palčiauskienė.
Keisti mobiliojo punkto darbo laiko kol kas taip pat neplanuojama. Šiuo metu punktas dirba 8–20 val. Tačiau neatmetama galimybė, kad testų kiekiui mažėjant, bus trumpinamas ir darbo laikas.
Punkte nebebus galima atlikti greitųjų testų
Vilniaus miesto mobiliajame testavimo punkte, esančiame V. Gerulaičio g. 1 nuo gruodžio 1-osios gyventojai testuotis ir toliau galės visomis savaitės dienomis, savaitgaliais ir švenčių metu.
Čia bus galima atlikti PGR ir serologinius tyrimus, greitųjų antigenų testų paslaugos punktas nebeteiks.
„Esame sukūrę pandemijos sąlygomis veiksmingai veikiančią infrastruktūrą – viename mobiliajame punkte veikia 5 testavimo taškai, kuriuose kasdien ištiriame iki 3000 Vilniaus gyventojų.
Serologinių tyrimų paslaugą teiksime kiekvieną dieną nuo 10.15 iki 13.45 val.
Užsiregistruoti testavimui galima:
Svetainėje www.koronastop.lt
Karštosios linijos svetainėje www.1808.lt arba
Karštosios linijos telefonu 1808“, – primena „Vilnius sveikiau“ specialistai.
Primename, kad nuo gruodžio 1-osios keičiantis privalomo darbuotojų testavimo ir galimybių paso išdavimo tvarkoms, mobiliuose punktuose nebebus atliekami greitieji antigeno testai.
Seimas šio mėnesio viduryje atmetė prezidento Gitano Nausėdos veto ir priėmė Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisas, numatančias, kad nuo gruodžio 1-osios darbuotojai, įtraukti į Vyriausybės patvirtintą veiklos sričių sąrašą, nebegalės periodiškai testuotis dėl COVID-19 valstybės lėšomis.
Šiame sąraše esančių profesijų atstovams leidžiama dirbti tik pasiskiepijus, persirgus arba periodiškai besitikrinant nuo COVID-19.