„Viešojoje erdvėje vis daugėja prognozių, kad netrukus ir vėl susidursime su nauja ekonomine krize. Vieni ekspertai sunkmečio užuomazgas įžvelgia jau dabar, kiti ekonominių problemų laukia po metų – dvejų, bet veik visi sutaria, kad krizė bus. Kaupiantis debesims kol kas dar giedroje ekonomikos padangėje apie galimas problemas susimąsto ir Lietuvos dirbantieji. Ypač tie, kas savo kailiu jau patyrė 2008 m. ekonominio sunkmečio pasekmes. Vėluojantys atsiskaitymai, įmonių bankrotai, nykstančios darbo vietos, mažinami atlyginimai, kaip rodo CVMarket.lt atlikta apklausa, kurioje dalyvavo per 1200 respondentų, vis dar gyvi dirbančiųjų atmintyje,“ – sako portalo atstovė Raimonda Tatarėlytė.
Kantrybės turi
Lietuvos įmonių darbuotojų buvo klausta, ko jie imtųsi, jei jų darbovietė susidurtų su sunkumais ir būtų priversta perpus sumažinti iki tol buvusius padorius atlyginimus.
Kaip paaiškėjo, tik 7,4 proc. darbuotojų, prasidėjus problemoms įmonėje, linkę būtų iškart rašyti prašymą išeiti iš darbo. Likę parodė didesnį lojalumą savo darbovietei. Daugiausiai, net kone 40 proc. pareiškė, kad už pusę ankstesnės algos sutiktų dirbti 2-3 mėnesius, 23,1 proc. sutiko padirbėti tik mėnesį,dar 10,5 proc. atrastų savyje jėgų už pusę kainos atiduoti darbovietei 4-6 savo gyvenimo mėnesius, o 19,2 proc. sutiktų dirbti tiek, kiek reikės, kad įmonės veikla normalizuotųsi.
Kas pasikeitė nuo 2013-ujų?
Panašų tyrimą portalas CVMarket.lt jau vykdė pusiaukelėje tarp 2008 m. krizės ir 2018-ųjų. 2013 metais sunkmečio dvelksmas jautėsi kur kas stipriau, atlyginimų lygis įmonėse buvo palyginti žemas, tad ketinančių palikti darbovietę iškart po algos apkarpymo būta 3 proc. daugiau, o dirbsiančių, kiek reikės, suskaičiuota 4 proc. mažiau.
Tai, kad sutinkančių dirbti už pusę atlyginimo 4-6 mėn. šiemet yra vos ne dvigubai mažiau nei prieš penkmetį, rodo ir drąsesnį, labiau pasitikintį, darbuotojų elgesį darbo rinkoje, tikina ekspertai. Ypač jeigu įgyta profesija iš paklausesnių tarpo, o pats darbuotojas jaunesnio amžiaus. Kaip parodė apklausa, sutinkančių 4 mėnesius ir ilgiau darbuotis už pusę atlyginimo yra daugiau tarp vyresnių nei trisdešimties metų darbuotojų.