Greičiausiai teigsite, jog šviesiai mėlyna. Klysite. Nes spalva balta. Pažiūrėkite į paveikslėlį iš labai arti, arba geriausia – uždenkite vienos figūros mėlynus kraštus popieriaus lakštais ir patys įsitikinsite.
Šis fenomenas vadinamas akvarelės iliuzija. Jis pasireiškia kai baltas plotas įgauna blyškų jį supančių kraštinių spalvos atspalvį. Panašų efektą gauname tapydami akvarele, kai šalia dažų potėpio, išliejame vandens – šis iškart vizualiai įgauna šalia esančių dažų atspalvį.
Kodėl?
Ogi todėl, kad evoliucijos eigoje mūsų smegenys vystėsi ir geriau prisitaikė identifikuoti linijas ir kraštines, o ne spalvas. Linijos padeda nustatyti figūras, o tai daug labiau reikalingas ir didesnį pranašumą išgyventi duodantis gebėjimas.
Kai tik mūsų smegenys identifikuoja mėlynos spalvos figūrą, jos pradeda ieškoti simetrijos. Tik šiuo atveju vidinė, šviesesnės mėlynos spalvos linija sumaišo visas kortas. Vos pakliuvus į regos lauką, ji priverčia jūsų smegenis susigrumti su neatitikimu.
Taigi, faktas tas, kad smegenys kai kuriais atvejais spalvą tiesiog spėja. Ir kaip teigia mokslininkai, tai visai nieko blogo, kol sugebate įvertinti figūras.