Vilniaus miesto taryba tokiam projektui pritarė trečiadienį - dabar savivaldybė suderins taikos sutartį su ministerija, o po to pateiks ją tarybai.
„Mano manymu, šis pasiūlymas yra geras. Galbūt teisdamiesi mes laimėtume kiek didesnę sumą, bet Finansų ministerijos argumentai buvo rimtai pagrįsti skaičiais ir teisdamiesi mes tuos pinigus gautume žymiai vėliau“, - tarybos posėdyje sakė savivaldybės administracijos direktorė Alma Vaitkunskienė.
Pasak jos, ministerija aiškiai argumentavo dėl kompensacijos dydžio, nors savivaldybė teisme reikalavo 278 mln. eurų už neteisingai 2009-2012 metais meistui skirtą GPM dalį. Anot jos, ministerijos argumentai įtikino, kad teisme gali pavykti prisiteisti tik šiek tiek didesnę sumą.
Vilniaus tarybos narys Artūras Zuokas, kuris būdamas meru iniciavo bylą teisme dėl GPM kompensavimo, teigė, kad sutartis yra gera.
„Gerai, kad teisingumas anksčiau ar vėliau ateina“, - posėdyje trečiadienį sakė A.Zuokas.
Taikos sutartis turi būti pasirašyta iki rugsėjo 9 dienos. Pasak A.Vaitkusnkienės, šiemet ministerija žada sumokėti 18 mln. eurų.
Į teismą 2012 metais kreipusis savivaldybė reikalavo atlyginti 277,9 mln. eurų nuostolių dėl negauto GPM, be to, įpareigoti valstybę 2013 metais nustatyti Vilniui 60 proc. GPM tarifą vietoj 40 proc.
Vilniaus apygardos administracinis teismas balandį pasiūlė ministerijai ir savivaldybei taikiai susitarti dėl prieš 5 metus A. Zuoko inicijuoto ginčo. Jo nagrinėjimą teismas atidėjo iki rugsėjo.
Byla buvo sustabdyta, laukiant Konstitucinio Teismo sprendimo - 2015 metų birželį teismas nusprendė, kad GPM dalies ribojimas be aiškaus pagrindimo prieštarauja Konstitucijai. Priimant 2016 metų biudžetą, GPM dalis Vilniui buvo sumažinta 2,05 proc. punkto iki 45,95 proc., tačiau miestas gauna tikslines dotacijas, todėl bendri asignavimai jam padidėjo.
Pasak savivaldybės, 157 mln. eurų nuostolių esą susidarė dėl nedidinamos GPM dalies ir Vyriausybės neveiklumo, 40,5 mln. eurų negauta dėl nepakankamo savivaldybės funkcijų finansavimo, Finansų ministerijai esą netinkamai planuojant 2009-2011 metų pajamas, o 74,4 mln. eurų - dėl esą be pagrindo savivaldybėms priskirtų funkcijų - lengvatinio keleivių vežimo kompensavimo.