Kiaulių fermos „Beržų kompleksas“ teritorija aptverta „stop“ juostomis. Šalia budi ir policijos pareigūnai. Įžengti į fermos teritoriją griežtai draudžiama. Joje nuo ryto dirba specialistai: atlieka pakartotinius tyrimus, planuoja tolesnius veiksnius. Dar vakar atlikus pirmuosius tyrimus buvo tikimasi geriausio, tačiau paaiškėjo, jog būtent šioje fermoje, kurioje laikoma apie dvidešimt keturis tūkstančius kiaulių – milžiniškas afrikinio kiaulių maro židinys.
„Buvo gauti teigiami tyrimų rezultatai būtent Šilų fermoje, Jonavos rajone, Šilų seniūnijoje, kurioje dvidešimt trys su puse tūkstančio kiaulių, patvirtintas afrikinis kiaulių maras. Vakar buvo paimti papildomi tyrimai įsitikinti, kad taip yra. Tyrimai visi yra teigiami, vadinasi, maras patvirtintas šimtu procentų“, - TV3 sakė Jonavos VMVT viršininkė Diana Šutovienė.
„Beržų komplekso“ kiaulių fermos Jonavos rajone yra keturios. Šioje fermoje laikoma daugiausia kiaulių. Praėjusį savaitgalį netikėtai nugaišo keturios paršavedės, dėl to ir buvo pradėti tyrimai.
„Kilo įtarimas, nes nuo praeito savaitgalio padidėjo kiaulių kritimai, o pagal mūsų teisės aktus ir nurodymus, aptarnaujantis gydytojas atkreipė dėmesį, padarė skrodimus, kilo įtarimai, paėmė mėginius. Pirmadienį buvo išvežti mėginiai būtent iškritusių kiaulių ir patvirtintas afrikinis kiaulių maras.“, - komentavo D.Šutovienė.
Jonavos rajone paskelbta ekstremali padėtis. Dešimties kilometrų spinduliu aplink maro židinį bus tikrinamos ir kitos komercinės fermos. Bus aiškinamasi, ar virusas nenukeliavo ir toliau. Pasak specialistų, rajono gyventojams problemų kilti neturėtų. Žmonėms afrikinis kiaulių maras nepavojingas, o Jonavos gyventojai auginti kiaulių ir taip negali, tad pavieniai ūkiai nuostolių nepatirs.
„Vietiniai gyventojai dar nuo praėjusių metų negali laikyti kiaules, kadangi dar praėjusiais metais buvo taip pat afrikinio kiaulių maro židiniai, keletą turėjome rajone, ir buvo priimti sprendimai, kad vietiniai gyventojai savo reikmėms negali auginti kiaulės, jie jas išsiskerdė už tai dar gavo papildomas kompensacijas“, - teigė Jonavos civilinės mobilizacijos tarnybos vedėjas Vytautas Kaminskas.
Kol kas neaišku, kaip afrikinio kiaulių maro užkratas atkeliavo iki šios fermos, mat po praėjusių metų kiaulių maro pavojaus, visose komercinėse fermose turėjo būti užtikrinta stipri apsauga.
„Biosaugą tikrina veterinarijos tarnyba, reguliariai tikrina. Jie žino, kad tos pasekmės bus ir jiems patiems darbas nemalonus, naikinti tai niekas nenori, dar ypatingai vasarą. Daroma viskas, kad ta biosauga būtų ypatingai stipri“, - sakė Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos direktorius Algis Baravykas.
Į fermos teritoriją atvyko žemkasės transporto priemonės, atgabenta keli šimtai balionų su nuodingomis dujomis, kuriomis bus žudomos kiaulės. Vėliau dvidešimt keturi tūkstančiai negyvų kiaulių bus užkasta fermos teritorijoje. Specialistai sako, kad kiaulių naikinimas gali užtrukti ir penketą dienų.
Tai jau ne pirmas masinis kiaulių naikinimas šioje fermoje. 2011 metais „Beržų komplekse“ buvo išnaikinta 16 tūkstančių kiaulių dėl klasikinio kiaulių maro užkrato.