Jau greit ruduo, o tai reiškia ir tikro grybų sezono pradžią. Tačiau pastaruoju metu dalis žmonių grybų ieško ne maistui, o apsisvaiginimui. Kartais didelės dozės tokių grybų gali sukelti haliucinacijas.
„Ar išėjo į gatvę, nepastebėjo automobilių, ar ėjo ežeru, pagalvojęs, kad ten stiklas. Iškrito per langą, nes pagalvojo, kad turi sparnus. Tai yra haliucinacijos“, – pasakoja klinikinės toksikologijos gydytoja Gabija Laubner-Sakalauskienė.
O pavartojusieji, pasak specialistų, jaučiasi tarsi praplėtę savo suvokimo ribas, yra linkę filosofuoti su aplinkiniais.
„Jums gali atrodyti, kad jūs atrandate visatos protą, visatos esmę, visų gamtos dėsnių esmę. Jums atrodo, kad nieko nereikia mokytis“, – teigia mikologas Jonas Kasparavičius.
Lietuvoje auga net kelios apsvaiginti ar haliucinacijas sukelti galinčių grybų rūšys. Būtent žinomiausi apsvaiginti galintys grybai – raudonoji musmirė ir smailiakepurė glotniagalvė. Pastaroji gali sukelti ypač rimtas haliucinacijas.
„Jeigu randa, tai gerai, kad kas randa. Nežinau, negirdėjęs, aš tokių miškuose nematęs“, – sako gyventojas.
Tačiau, pasirodo, surasti tokių grybų ne taip ir sunku.
„Psilocibino turinčios glotniagalvės auga pievose, beveik visose pievose. O raudonosios musmirės auga daugumoje miškų“, – tvirtina G. Laubner-Sakalauskienė.
„Dauguma grybų, turintys psilocibino, yra rusvi, pilkšvi, neišvaizdūs grybai ir specialistams atskirti iš pirmo žvilgsnio, ar čia ta rūšis, ar ne – nelengva“, – tikina J. Kasparavičius.
O smalsuolių, renkančių tokius grybus, greičiausiai netrūksta. Mat skelbimų portaluose viešai skelbiasi šių grybų supirkėjai, už kilogramą apsvaiginti galinčių miškų ar pievų gėrybių siūlantys sumokėti ir kelis šimtus eurų.
„Tai nebent į mišką išvažiavę grybauja ir jeigu randa, tai svaiginasi“, – mano gyventoja.
Deja, ne. Pasak mikologo, dauguma internete parduodamų džiovintų grybų visai ne iš miško.
„Tai yra auginti dirbtiniu būdu. Šiais laikais niekas nesiterlioja, tarkime, jeigu parduoda dideliais kiekiais, planuoja gauti didelį pelną, tai juos patys augina“, – teigia J. Kasparavičius.
Tiesa, tokie grybai nėra nelegalūs ir juos vartojantys žmonės vargu, ar sulauktų atsakomybės.
„Labai sunku uždrausti augalą, kuris auga natūraliomis sąlygomis ir jam reikalingas medis, miškas. Bet pačios medžiagos, kurios įeina į grybus kaip veiklioji medžiaga, tai jos įtrauktos į psichoaktyvių medžiagų sąrašą“, – sako G. Laubner-Sakalauskienė.
Kalbinti žmonės, išgirdę apie tokias miško gėrybes, dažniausiai purtosi. Nors girdėjo, kad kažkas tokius grybus tikrai renka ir priduoda:
„Oi ne, nors yra posakis, sako, ką radome, tą paliksime, bet nebandę ir neliksime, bet ale tokių bandymų nenoriu net.“
„Šiaip merginos pas mus darbe renka kažkokį grybą, užpilinėja, daro užpilus. Kai kas svaiginasi alkoholiu, turbūt, kai kas narkotikais, kai kas ieško grybų.“
„Narkomaniniai grybai... Dar yra Lietuvoje tokių?“
Pasirodo, kad tikrai yra. Ir toksikologai pastaruoju metu sulaukia pacientų, apsinuodijusių haliucinacijas sukeliančiais grybais. Sako, būtų ir daugiau, tačiau retas pavartojęs grybų drįsta medikams skambinti.
„Jeigu kalbame apie lengvą apsvaigimą, lengvas haliucinacijas, tai net į gydymo įstaigą nesikreipia žmonės, nes poveikis gana trumpas, nuo pusės valandos iki 5 valandų“, – tvirtina G. Laubner-Sakalauskienė.
Kur kas dažniau kreipiasi tikrieji grybautojai, kurie prisirinkę neaiškios kilmės grybų, siekia išsiaiškinti, ar ne tie nuodingieji pateko ant jų šeimos stalo.
Tačiau didesnė problema, pasak medikų, visai ne šių, haliucinogeninių grybų vartojimas, o jų prekyba, kai į žmonių rankas pakliūva neaiškios kilmės grybai, neturintys jokio sertifikato.
„Pati pavojingiausia, apskritai, kas susiję su šio grybo valgymu. Rizika didžiausia, kad jis bus sumaišytas su kokiu nors kitu nuodingu grybu. Tai žmonės kreipiasi į gydymo įstaigą dėl šios priežasties“, – sako gydytoja.
O į skeptikų nuogąstavimus, kad poveikio sveikatai nebus net ir pabandžius haliucinogeninių grybų, specialistai dažniausiai atkerta, jog sakyti, kad tai niekada niekam nepakenkė ir nepakenks – melas.
Neaiškių grybų vartojimas, pasak medikų, gali baigtis ir greita mirtimi.
Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.