Ne tik valdžia, bet ir gamta nenusiteikusi padėti bedarbiams. Daugelio viltys bent kiek užsidirbti rudenį skinant obuolius versliniuose soduose sužlugo.
Verslinių sodų savininkai rudeninių veislių obuolius skina nuo šios savaitės pradžios, bet darbininkų pasamdė perpus mažiau ir darbo jie turės ne du mėnesius, o tik iki spalio vidurio. Taip yra dėl to, kad soduose šiemet obuolių derlius gerokai menkesnis nei pernai.
Skinti obuolių registravosi iš anksto
Vienos didžiausių Aukštaitijos sodų bendrovių „Naradava" soduose nuo pirmadienio darbuojasi tik 180 skynėjų. Bendrovės vadovas, Lietuvos verslinių sodų asociacijos „Vaisiai ir uogos" prezidentas Aloyzas Grygalis teigia, kad ankstesniais metais samdydavo 250–300 žmonių. Šiemet derlius perpus mažesnis, tai ir skynėjų tiek daug nebereikia.
Naradavos soduose pavasarį teko iškirsti 11 hektarų slyvų, 10 hektarų obelų sodo. Vaismedžiams pakenkė praėjusią žiemą spiginęs 30 laipsnių šaltis. Sunkios žiemos padariniai jaučiami ir dabar.
Naradavoje obuolius skina Biržų ir Pasvalio rajonų bedarbiai. Už vieną priskintą kilogramą mokami 8 centai. Bendrovės vadovas teigia, kad uždarbis priklauso nuo žmonių gebėjimų ir obuolių dydžio, tačiau patys darbščiausi skynėjai per dieną uždirba apie 80 litų.
Ankstesniais metais obuoliai būdavo skinami ir šeštadieniais. Šiemet, jei orai labai nesubjurs, šeštadieniais nebus dirbama.
A.Grygalis prognozuoja, kad skynėjai darbą pabaigs iki spalio vidurio. Kai derlius būdavo gausus, tekdavo darbuotis dar ir lapkričio mėnesį.
Pasvalio darbo biržos direktorius Marijonas Žagunis džiaugiasi, kad nuo šios savaitės pradžios pavyko įdarbinti beveik 300 nekvalifikuotų bedarbių. Be 180 priimtų į darbą Naradavoje, 90 skynėjų užsisakė kita Pasvalio sodininkystės bendrovė „Aukštikalnių sodai". Soduose ir pas ūkininkus šį rudenį dirba 600 rajono žmonių, užsiregistravusių darbo biržoje.
M.Žagunis pažymi, kad rajono, garsėjančio derlingomis žemėmis, ūkiuose anksčiau reikėdavo daugiau rankų. Šiemet ir grūdinių kultūrų prikulta mažiau, todėl sezoniniams darbams pagalbininkų ūkininkai samdė vos vieną kitą.
Nieko gero nežada ir bulviakasis, molingose žemėse bulvės prastai uždera, todėl pasvaliečiai didelių jų plotų nesodina.
Nedarbas Pasvalio rajone rugsėjo pradžioje siekė 16,4 proc. M.Žagunis teigia, kad dugnas dar nepasiektas, mat 2002–2003 metais darbo neturėjo 24 proc. darbingo amžiaus žmonių.
Tikimasi, kad dėl sezoninių darbų kitą mėnesį nedarbo rodikliai pagerės vienu punktu, bet lapkričio mėnesį prie darbo biržos sugrįš kur kas didesnės minios.
Panevėžiečiai nusivylė
Prie Panevėžio esančio Dembavos medelyno direktorė Vitalija Kuliešienė taip pat nuvylė darbo soduose laukusius žmones. Nuo praėjusio penktadienio obuolius skina vos 51 darbininkas. Ankstesniais metais tekdavo samdyti dvigubai daugiau skynėjų.
„Derlius perpus mažesnis. Pavasarį sodai labai gausiai žydėjo, bet žiediniai pumpurai nukrito, derlius nekoks. Skynėjai dabar pluša prie rudeninių veislių obelų, o nuo spalio vidurio bus skinami ir žieminiai", – pasakoja medelyno direktorė.
Dembavos medelynas, anksčiau ir vasarą samdydavęs žmones medeliams ir sodinukams prižiūrėti, šiemet išsivertė su savais darbuotojais. Bendrovė sumažino sodinukų plotus, medelius ir krūmelius ėmė auginti vazonuose, nes juos prižiūrėti kur kas lengviau.
Nors derlius ir mažesnis, obuoliai jau dabar pabrangę, todėl sodininkai bent taip tikisi kompensuoti nuostolius.
Anykščių rajono žemės ūkio bendrovė „Anykščių vaismedžiai" taip pat taupo ir, kaip sakė vadovas Juozas Petraitis, iš darbo biržos ims tik 4–5 bedarbius. Obuolius anykštėnai pradės skinti tik kitą savaitę. Rudeninių veislių obuolius nuims savi darbuotojai, pagalbos reikės tik žieminių veislių sode.
Technika pranašesnė už žmones
Biržų rajone Birutės Rinkevičienės ūkyje obuolių skynimas jau įsibėgėjęs, bet čia samdiniai nereikalingi. Viktoras ir Birutė Rinkevičiai turi vienintelį Baltijos šalyse obuolių skynimo kombainą. V.Rinkevičius džiaugiasi, kad jo “Hermes" kombainas obuolį nuskina ir į vietą padeda net tobuliau, negu įstengtų žmogus. Obuolių nereikia tiek daug perrinkinėti.
Tačiau ir V.Rinkevičius apgailestauja, kad sodui labai pakenkė šiemet liepos pabaigoje iškritusi kruša. Sveikų obuolių liko tik trečdalis. Tokio prasto obuolių derliaus B.Rinkevičienės ūkyje jau seniai nebuvo.