Australijos ūkininkas teigia, kad prieš sėsdamas į savo traktorių, pirmiausia nuo sėdynės kaskart turi nubaidyti visą būrį pelių. Johnas Nightas vienas iš tūkstančių Australijos ūkininkų, kurie jau keletą mėnesių kenčia nuo precedento neturinčio graužikų antplūdžio.
Blogiausia, kad jis prasidėjo kaip tik tada, kai po trejų itin sausringų metų iš eilės, šiemet ūkininkai galiausiai sulaukė itin gausaus derliaus. Būtent tai ir sukūrė idealias sąlygas pelėms daugintis. 65-erių Normanas Moerisas skaičiuoja, kad graužikai jo ūkiuose jau sunaikino grūdų už daugiau nei 80 000 eurų.
„Meldėme lietaus ir jo sulaikėme. Užauginome tikrai puikų derlių. Kai jau buvome pasiruošę jį nuimti, pasirodė pelės“, – sako ūkininkas Norman Moeris.
Nuo graužikų neapsaugo nei plėvelės, nei užtvaros ar spąstai. Net išnuodyti tokio kiekio pelių nepavysta. Naujojo Pietų Velso ir kitose rytinėse šalies valstijose jos siautėja laukuose, kluonuose ir namuose. Žmonėms peles reikia varyti net iš lovų, kuriose miega, o šios spėriai naikina ne tik sunkiai užaugintą derlių.
„Jos naikina techniką. Graužia laidus, gadina motociklus, žemės ūkio techniką, traktorius. Keletas jų užsidegė dėl pažeistos elektronikos. Sugriaužia ir buitinę techniką: skalbimo mašinas, indaploves, skalbinius ir maisto atsargas“, – tęsia jis.
Kitai ūkininkei įjungus techniką, iš jos su grūdais pabyra ir pelės. Valdžia ūkininkams pasiūlė nemokamų spąstų graužikams gaudyti, tačiau patys jie prašo leisti naudoti šiuo metu šalyje draudžiamą chemikalą Bromadioloną.
Per sezoną pelių pora gali atsivesti iki 500 jauniklių, tad kitos išeities jie nemato. Tačiau tokie siūlymai sulaukė gyvūnų teisių aktyvistų skundų. Baiminamasi, kad nuo pelėms skirtų nuodų gali imti kristi ir laukiniai gyvūnai, o nuodai patekti į gruntinius vandenis.