Asta VOLKOVAITĖ
Mobilias svarstykles atliekoms sverti pirkę šiukšlių vežėjai neišvengė įstatymo pažeidimų. Civilinę bylą dėl Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) pirktų svarstyklių nagrinėjęs Šiaulių apygardos teismas konkursą pripažino negaliojančiu. Tai ne pirmas abejonių keliantis ŠRATC‘o viešasis pirkimas. Reikalavo nepagrįstų dalykų
Prieš keletą mėnesių ŠRATC buvo paskelbęs konkursą dėl keturių komplektų mobilių svarstyklių pirkimo. Pasiūlymus pateikė dvi bendrovės: „Lietrusa“ ir „Kemek engineering“. Pastarosios pasiūlymo kaina buvo mažesnė, bet ji pavėlavo ją pagrįsti ŠRATC. Laimėtoju netapo ir „Lietrusa“ – ŠRATC reiškė pretenziją nesulaukęs poros dokumentų, kurių, vėliau paaiškėjo, bendrovė net neprivalėjo pateikti.
Dėl viešosios pirkimo komisijos sprendimo bendrovė „Lietrusa“ kreipėsi į Šiaulių apygardos teismą. Konkursas dėl svarstyklių pirkimo pripažintas negaliojančiu. ŠRATC įpareigotas pripažinti konkurso nugalėtoju bendrovę „Lietrusa“ ir nutraukti sudarytą viešojo pirkimo sutartį.
„Kiekvienas viešųjų pirkimų principų pažeidimas lemia perkančiosios organizacijos veiksmų neteisėtumą, t. y. kiekvienas viešųjų pirkimų principų pažeidimas laikytinas esminiu pažeidimu, kurio nustatymas lemia teismo pareigą pripažinti tokius perkančiosios organizacijos veiksmus neteisėtais“, – nusprendė Šiaulių apygardos teismas. Pralaimėjusi bendrovė nesvarsto bylinėtis
Bendrovės „Kemek engineering“ atstovams keistai atrodo teismo priimtas sprendimas, dėl jų – laimėtojų – eliminavimo. „Kelias valandas pavėlavome atsakyti į pateiktą klausimą viešųjų pirkimų priemonėmis ir buvome eliminuoti. ŠRATC jau ne pirmą kartą iš mūsų perka svarstykles ir, mano žiniomis, iki šiol jomis sėkmingai naudojasi“, – teigia pasiūlymą konkursui ruošęs bendrovės vadybininkas Algirdas Navakas. Bendrovė galimybės bylinėtis dėl šio konkurso nesvarsto.
„Mums toks konkursas nėra didžiulis praradimas. Sąnaudos ir laikas, kuris būtų praleistas bylinėjantis teismuose, yra neadekvatūs galutinei naudai“, – konkursą smulkiu laiko bendrovės atstovas. Atlygins iš rinkliavos mokėtojų kišenės?
Laikinai ŠRATC direktoriaus pareigas einantis Vidmantas Komas istoriją dėl svarstyklių pirkimo komentuoti atsisakė. Norėjome jo telefonu paklausti, iš kur ŠRATC gaus pinigų bendrovės „Lietrusa“ patirtoms bylinėjimosi išlaidoms padengti, bet vietoj atsakymo išgirdome pypsėjimą. ŠRATC pajamas iki šiol gauna tik iš rinkliavos už šiukšlių išvežimą.
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Vladas Damulevičius teigė, kad už šiukšlių vežėjų klaidas netiesiogiai teks sumokėti visiems rinkliavos mokėtojams.
Bylą prieš ŠRATC laimėjusios bendrovės vadovas, teigdamas, kad ši istorija dar nesibaigė, kol kas nuo komentaro susilaikė. Viešuosius pirkimus vykdžiusi jo pavaldinė tikino Viešųjų pirkimų taisyklėms neprasižengusi.
„Minimo svarstyklių pirkimo metu buvo gauti du konkurso dalyvių pasiūlymai, kurių kainos buvo daugiau nei 30 pro. mažesnės nei suplanuotos viešajam pirkimui skirtos lėšoms. (...) Buvo paprašyta abiejų konkurso dalyvių, pateikusių pasiūlymą, pagrįsti neįprastai mažą kainą“, – teigė ŠRATC‘o Viešųjų pirkimų ir projektų įgyvendinimo skyriaus vadovė Monika Narbutienė.
Tik vienas iš daugelio
Tai ne pirmas įtarimų sukėlęs ŠRATC‘o viešasis pirkimas. Neseniai už tai, kad perkant buldozerį Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras pažeidė Viešųjų pirkimų taisykles, jam buvo skirta nemenka bauda. Žalą ŠRATC turėjo atlyginti valstybei.
Praėjusiais metais STT pradėjo du ikiteisminius tyrimus, vėliau dar vieną pradėjo Šiaulių apygardos prokuratūra. STT susidomėjo ŠRATC‘o vykdytais viešaisiais pirkimais. Pirmiausia pradėta tirti Radviliškio rajono savivaldybės komunalinių atliekų surinkimo ir transportavimo į jų šalinimo vietas viešąjį konkursą.
Vėliau įtarta, kad ŠRATC‘o Viešųjų pirkimų ir projektų įgyvendinimo skyriaus vadovė Giedrė Katkauskaitė, vykdydama ŠRATC‘o organizuotus viešuosius pirkimus dėl kompiuterių technikos priežiūros paslaugų ir profilaktinių darbų, piktnaudžiavo tarnyba, siekdama sau ir kitiems asmenims turtinės naudos, ir sudarė išskirtines sąlygas vienai įmonei laimėti konkursą. Šio konkurso vertė – apie 55 tūkst. Lt.
Galiausiai pradėtas trečias tyrimas, susijęs su ŠRATC‘o vykdytais pirkimais, nuomota technika. Visi trys ikiteisminiai tyrimai sujungti į vieną. ŠRATC‘o vadovas Ričardas Jakutis jau kurį laiką yra nušalintas nuo pareigų. Jam pareikšti įtarimai piktnaudžiavus tarnybine padėtimi vykdant tris ŠRATC‘o organizuotus pirkimus. Įtarimai byloje pareikšti ir vienos Šiaulių įmonės darbuotojui dėl padėjimo piktnaudžiauti tarnybine padėtimi R. Jakučiui ir G. Katkauskaitei.
Šią savaitę Šiaulių apylinkės teismas patenkino Šiaulių apygardos prokuratūros prašymą ir R. Jakutį dar tris mėnesius nušalino nuo ŠRATC vadovo pareigų.
Šiaulių apygardos teismo pirmininko padėjėjas ryšiams su visuomene Vytautas Jončas sakė, kad prašymas buvo patenkintas todėl, kad R. Jakutis gali toliau piktnaudžiauti tarnybine padėtimi, daryti įtaką pavaldiems liudytojams ar kitiems įtariamiesiems ir tokiu būtu trukdyti tyrimui.
Kol kas neaišku, kada byla bus perduota teismui. Prokuratūra laukia specialistų išvadų.