Pavyzdžiui, skaičiuojant rinkliavos už atliekų dydį, į jį įtraukiamos komunalinių atliekų tvarkymo infrastruktūros atnaujinimo, pavyzdžiui, netinkamų naudoti konteinerių pakeitimo, sąnaudos.
Tačiau gali būti ir taip, kad gyventojai už tai moka, kaip visi kiti, tik už savo konteinerius dar papildomai turi primokėti po kelis tūkstančius eurų.
„Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ (VASA) tikina, kad gyventojams mokestis nustatomas ne pagal paslaugų kiekį, bet būsto dydį.
Piktinasi per dideliu mokesčiu
Portalo tv3.lt skaitytojas vilnietis Gediminas skundėsi, kad už šiukšles moka per daug.
„Gyvenu gana naujos statybos daugiabutyje, o šalia jo esančius šiukšlių konteinerius įrengė statytojas. Juos turėjo perimti VASA, kuriai mokame tiek pat, kiek visi kiti vilniečiai. Tačiau to ji nepadarė. Tad dabar papildomai mokame už jų priežiūrą ir pakeitimą. Pavyzdžiui, kai suplyšta didžiulis maišas, už jo pakeitimą reikia mokėti po 2,5 tūkst. eurų. Tai jau du reikėjo keisti.
Tačiau VASA iš mūsų renka tokio paties dydžio rinkliavos mokestį, kaip ir iš kitų vilniečių. Tačiau kitur VASA rūpinasi ne tik šiukšlių išvežimu, bet ir konteinerių įrengimų ir jų priežiūra. Mums šios paslaugos jie neteikia. Tačiau mokestį už šias paslaugas vis tiek renka“, – piktinosi vyras.
Mokestį nustato pagal būsto plotą
VASA Atliekų tvarkymo kontrolės skyriaus vadovas Romualdas Ambraška pastebėjo, kad pagal Vilniaus miesto savivaldybės tarybos patvirtintas Atliekų tvarkymo taisykles, gyventojai, kuriems nuosavybės teise priklauso požeminiai ar pusiau požeminiai atliekų konteineriai, privalo rūpintis jų technine priežiūra, remontu, plovimu ir dezinfekcija. Vadinasi, už konteinerių priežiūrą atsakingi daugiabučio valdytojai ar administratoriai.
„Vis dėlto gyventojai gali pateikti prašymą perduoti konteinerius Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) nuosavybėn, jei komunalinių atliekų surinkimo aikštelė atitinka aplinkos ministro nustatytus minimalius komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos kokybės reikalavimus.
Kai konteineriai tampa VAATC nuosavybe, ši įmonė perima visą techninę jų priežiūrą“, – atkreipė dėmesį VASA Atliekų tvarkymo kontrolės skyriaus vadovas vadovas.
Anot jo, rinkliava už atliekų tvarkymą apskaičiuojama pagal Vilniaus miesto savivaldybės vietinės rinkliavos nuostatus, atsižvelgiant į nekilnojamojo turto bendrąjį plotą.
Rinkliavos dydis ir paslaugos
Pasak R. Ambraškos, į rinkliavos dydį įeina ne tik šiukšlių išvežimas, bet ir apdorojimas, jas išvežus.
„Į rinkliavos pastoviąją dalį įeina ne tik infrastruktūros priežiūra, bet ir mechaninio biologinio apdorojimo (MBA) įrenginių eksploatavimo ir administravimo sąnaudos, sąvartyno eksploatavimo, didelių gabaritų ir pavojingų atliekų surinkimo sąnaudos bei kitų komunalinių atliekų surinkimo sąnaudos ir administracinės išlaidos.
Kintamoji dalis skaičiuojama pagal nuosavybės teise priklausančio nekilnojamojo turto objekto bendrąjį plotą ir priklauso nuo nekilnojamojo turto objekto ploto“, – komentavo VASA Atliekų tvarkymo kontrolės skyriaus vadovas.
Anot jo, konteinerių įrengimas statytojo lėšomis nekeičia rinkliavos dydžio, nes ji priklauso nuo nekilnojamojo turto ploto ir atliekų tvarkymo sąnaudų.
„Jei gyventojai perduotų konteinerius VAATC, jie galėtų būti atleisti nuo jų priežiūros, tačiau mokestis už atliekų išvežimą išliktų toks pat“, – tikino R. Ambraška.