Vienos didžiausių šalies įmonių dalijasi, kad tokie metodai – dovanų čekiai ar laisvadienių suteikimas – yra išties taikomi, tačiau nėra priimtini visoms įmonėms.
Skiepadieniai tiems, kam jų reikia
Virš 9 tūkst. darbuotojų turinčios įmonės „Lietuvos geležinkeliai“ atstovas žiniasklaidai Tomas Digaitis sako, kad, jei darbuotojams reikia, po skiepo jiems gali būti suteikiamas skiepadienis – laisva diena atsigauti, tačiau tai nėra bonusas, o darbuotojams reikalinga išeiginė.
„Visiems darbuotojams sudarome maksimaliai patogias sąlygas gauti skiepus. Ypač akcentuojame skiepo svarbą darbuotojams, kurie turi kontaktų su žmonėmis, tarkime, traukinių keleiviais.
Papildomų skatinimo priemonių netaikome – tikime, jog didžiausia nauda šiuo atveju ir yra skiepas“, – prideda T. Digaitis.
Skiepadienis – paskata pasiskiepyti
Vilniaus šilumos tinklai (VŠT), kur šiuo metu dirba beveik 600 darbuotojų, pranešime žiniasklaidai dalijasi, kad, pandemijai tęsiantis antrus metus, darbuotojai skiepytis skatinami papildomai – prireikus suteikiamas skiepadienis.
Įmonės pranešime teigiama, kad pasiskiepijus laisva diena suteikiama paprašius tiesioginio vadovo darbuotojui patogia forma – tokia galimybė bendrovėje galioja nuo balandžio pabaigos.
Apmokama laisva diena pasinaudoti gali ir besiskiepijantys antra vakcinos doze, praneša įmonė. Tikimasi, kad skiepadienis ne tik papildomai motyvuos, padrąsins vakcinuotis, bet ir sumažins nerimą dėl galimo šalutinio poveikio.
„Pastebėjome, kad kai kurie kolegos nerimauja, kad kitą dieną po skiepo gali jaustis prastai, todėl negalės tinkamai dirbti. Taigi, dieną po skiepo galės praleisti ramiai“, – sako VŠT Darbuotojų saugos ir aplinkosaugos skyriaus vadovas Ramūnas Štreimikis.
Įmonė skelbia, kad nuo gegužės pradžios bendrovės viduje veikia dar viena motyvacinė galimybė, kuri simboliškai pavadinta „žaliuoju pasu“. Šis pasas atveria galimybę esant dideliam poreikiui ir kuomet reikalinga darbo funkcijoms atlikti, dirbti biure. Be abejo, iš anksto pasirūpinus visomis savo ir aplinkinių sveikatos apsaugos priemonėmis.
Dovanoja čekius
Tuo metu virš 12 tūkst. darbuotojų visoje Lietuvoje turintis prekybos tinklas „Maxima“ skiepadienių darbuotojams nedalija, o renkasi kiek kitą kelią – pasiskiepijusiems darbuotojams dovanoja partnerių vaistinių tinklo čekius.
„Sprendimas skiepytis nuo Covid-19 yra kiekvieno žmogaus asmeninis pasirinkimas. Tikrai gerbiame ir gerbsime kiekvieno darbuotojo teisę rinktis. Džiaugiamės, kad mūsų kolegos supranta vakcinacijos svarbą ir aktyviai skiepijasi“, – sako Ernesta Dapkienė, prekybos tinklo komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė.
Ji prideda, kad per pirmąjį mėnesį, kai prioritetine tvarka pradėti skiepyti prekybos darbuotojai, po pirmą vakcinos dozę jau yra gavę apie ketvirtadalį visų įmonės darbuotojų.
„Darbuotojams, kurie pasiskiepijo, atsidėkodami dovanojame simbolinius 10 eurų vertės „Eurovaistinės“ dovanų kuponus. Šie gali būti išleidžiami ne tik sveikatos, bet ir grožio prekėms įsigyti ar vaistinių teikiamomis paslaugomis pasinaudoti“, – prideda E. Dapkienė.
Tinklo atstovė atkreipia dėmesį, kad toks gestas yra daugiau padėka darbuotojams už jų priimtą sprendimą, o ne paskata.
Skiepadienis – ne paskata
Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) prezidentė Inga Ruginienė sako, kad skiepadienis nėra paskata ir prie bonusų sistemos jo priskirti nereikėtų, nes darbuotojams yra tiesiog reikalinga laisva diena jėgoms po skiepo atgauti.
„Šitas pasiūlymas atėjo iš praktikos, mat, kai žmonės pradėjo skiepytis, kiekvienas į skiepą reagavo skirtingai – vieni nejuto jokių simptomų ir poveikio, kiti jautė ganėtinai stiprius simptomus.
Taip pamatėme, kad dalis darbuotojų kitą dieną, po skiepo, tiesiog fiziškai negali išeiti į darbą. Taigi, reikia suprasti, kad ne visi dirba lengvus darbus ir ne visi turi galimybę lanksčiai planuoti savo darbo laiką, todėl tokia diena ir yra reikalinga“, – sako I. Ruginienė.
LPSK prezidentė prideda, kad pasiūlymas oficialiai įregistruoti skiepadienį naudingas tiek darbuotojui, nes žmogui supaprastėja nedarbingumo prašymo procedūra, tiek ir darbdaviui.
„Darbuotojui kreipusis dėl nedarbingumo į šeimos gydytoją, jis gali gauti ne vieną, o dvi ar penkias nedarbingumo dienas. O dabar finansine išraiška niekas per daug nesikeičia – darbuotojas tiesiog turi vieną laisvą dieną jėgoms atgauti“, – paaiškina I. Ruginienė.
LPSK prezidentė prideda, kad kai kurių įmonių skiepijimosi skatinimas čekiais ar kitomis dovanomis yra individualus darbdavio apsisprendimas.
„Gal tai ir nėra visai blogai. Mums yra svarbiausia, kad skiepijimas įmonėse nebūtų vykdomas privaloma tvarka“, – atkreipia dėmesį I. Ruginienė.
Mėginta įteisinti įstatymu
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad dar balandžio viduryje Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos Seime nariai siūlė įteisinti vieną laisvadienį skiepo dieną ar per 3 paras po jo.
Vadinamąjį „skiepadienį“ buvo siūloma suteikti visiems pasiskiepijusiems, nepaisant to, kokią vakciną gavo ir ar pasireiškė kokie nors šalutiniai poveikiai.
Vienas iš registruoto įstatymo projekto iniciatorių Tomas Tomilinas sakė, kad tai būtų kartu ir motyvacijos priemonė, ir padėka visiems, sutinkantiems skiepytis.
„Laisvos dienos suteikimas yra išbandyta ir pasiteisinusi praktika skatinant visuomenę atlikti tam tikras medicinines procedūras, pavyzdžiui, duoti kraujo. Manome, kad tai teigiamai veiktų ir žmonių motyvaciją skiepytis, mažintų nerimą dėl būtinybės eiti į darbą prastai jaučiantis“, – pranešime spaudai cituojamas Seimo narys.
Pagal dabar galiojančią tvarką prastai po skiepo besijaučiantis žmogus gali bendrąja tvarka kreiptis į šeimos gydytoją ir gauti nedarbingumą dėl karščiavimo ar kitų simptomų, tačiau, projekto iniciatyvinės grupės manymu, pradedant masinę vakcinaciją tokia tvarka labai apkrauna šeimos gydytojus, didina biurokratinę naštą sveikatos apsaugos sistemai.
„Net ir nedidelė reakcija į skiepą gali smarkiai sumažinti žmogaus darbingumą: galvos skausmas, šaltkrėtis, silpnumas gal ir nėra labai pavojingi, tačiau tikrai nemalonūs. Norime suteikti žmogui galimybę atidžiau pasirūpinti savimi papildomai neapkraunant gydytojo“, – sakė Seimo narys T. Tomilinas.
Anot jo, dėl užsitęsusios pandemijos gydytojai ir taip yra apkrauti darbu, tad ši pataisa padėtų ne tik jų pacientams, tačiau ir jiems.